TOP 09 neprosadila, že by Sobotka při vyjednávání o sankcích poškodil ČR

Praha  Poslanci se na mimořádné schůzi neshodli na tom, že by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svým postojem při vyjednávání o unijních sankcích vůči Rusku poškodil postavení České republiky. Neodsouhlasili ani to, že by premiérovy výroky byly nešťastné. Zákonodárci ale vyzvali vládu, aby chránila hospodářské a bezpečnostní zájmy republiky, a to v souladu s ostatními členy Unie. Konflikt je podle nich potřeba řešit diplomatickou dohodou mezi Ukrajinou, Evropskou unií, Ruskem a Spojenými státy.

Poslanci tímto usnesením ukončili mimořádnou schůzi o postoji vlády k sankcím EU vůči Rusku, uvaleným v souvislosti se situací na Ukrajině. Ta byla svolána na návrh opozičních poslanců TOP 09 a ODS kvůli postoji premiéra Bohuslava Sobotky. Ten minulý týden ve sněmovně vysvětloval, proč ihned nepodpořil další sankce, které chce Unie zavádět vůči Rusku. „Já jsem nemohl v noci na 31. srpna podpořit sankce připravované Evropskou komisí především proto, že žádný konkrétní návrh sankcí nebyl na stole,“ upozornil Sobotka.

Opoziční TOP 09 se nepodařilo prosadit usnesení, v němž by poslanci uvedli, že pokládají stanovisko premiéra za nešťastné, že poškozuje dobré jméno a důvěryhodnost Česka. Sněmovna také nepotvrdila dřívější usnesení evropského výboru, které v něm prosadili lidovci a TOP 09. Výbor mimo jiné odsoudil agresi Ruska vůči Ukrajině a vyzval kabinet, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájil české bezpečnostní zájmy.

Video Situaci na Ukrajině je třeba řešit diplomaticky, usnesli se poslanci
video

Situaci na Ukrajině je třeba řešit diplomaticky, usnesli se poslanci

Sněmovna podpořila snahy o udržení příměří dohodnutého mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a proruskými separatisty z Doněcké a Luhanské oblasti. Podpořila také konání plánovaných parlamentních voleb, a to na celém území Ukrajiny, za účasti pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Evropské unie a bez vojenského narušování. Obnovení demokratického mandátu ukrajinského parlamentu a vlády je podle sněmovny „základním předpokladem demokratického sebeurčení a dalšího vývoje Ukrajiny“.

Protiruských sankcí se Sněmovna nakonec dotkla jen okrajově. Vyzvala Sobotkův kabinet, aby při jednáních o postupu unie vůči Rusku „udělala maximum pro ochránění hospodářských a bezpečnostních zájmů České republiky a v maximální shodě s postojem členských zemí EU“.