Poplatek za recept byl zbytečný, přiznává jejich otec Julínek

Praha - „Zpětně bych se podíval na poplatek za recept – z toho důvodu, že je lékárna obchod, který může poskytovat slevy i ostatní věci. Tento poplatek ztratil větší smysl díky marketingové politice lékáren. Tam se asi ukázalo, že ten poplatek je zbytečný,“ ohlíží se tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek za akcemi lékáren, které začaly poplatky pacientům kompenzovat věrnostním programem. Poslanci mají schválit, že od ledna příštího roku nebude platit poplatky v lékárnách ani u doktora nikdo. Premiér Bohuslav Sobotka si tak bude moci odškrtnout jednu splněnou položku z programového prohlášení vlády. Z Julínkových poplatků tak zůstává jen 90korunový poplatek za pohotovostní ošetření.

7 minut
Exministr Julínek: Poplatek za recept se ukázal být zbytečným
Zdroj: ČT24

Regulační poplatky ve zdravotnictví zavedla koalice ODS, lidovců a Strany zelených od 1. ledna 2008. Šlo o součást reformních změn, které na ministerstvu zdravotnictví prosazoval tehdejší šéf resortu za ODS Tomáš Julínek. Lidé tak začali od nového roku platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun. Za den hospitalizace v nemocnici se od té doby vybíralo 60 korun a za ošetření na pohotovosti 90 korun.

Zároveň byl stanovený tzv. ochranný limit, kdy neměla suma, kterou jeden člověk zaplatí za zdravotní péči, překročit 5 000 korun ročně.

Už v srpnu téhož roku byly poplatky zrušeny v případě novorozenců, ale neplatily nadále ani u dárců orgánů a lidí, kterým byla léčba nařízena soudem.

Rok nato prosadila ČSSD změny

Ještě na jaře roku 2008 Ústavní soud zamítl návrh sociálních demokratů na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí, a to včetně poplatků.

V prosinci 2008 se podařilo levicovým poslancům odhlasovat zrušení poplatků, ale senátoři návrh vrátili zpět do sněmovny. Poslanci se tedy posléze dohodli s ministerstvem zdravotnictví na tom, že poplatky zůstanou, ale od dubna 2009 budou zavedeny určité změny.

Za lékařskou prohlídku nově neplatily děti do 18 let. Hospitalizace v nemocnici, na pohotovosti a receptu v lékárně se změny netýkaly. Vedle toho se dětem a lidem starším 65 let snížil ochranný limit na 2 500 korun. Novinkou, která se dotkla všech bez ohledu na věk, bylo poté ještě zrušení poplatků za recept, pokud šlo o lék s nulovým doplatkem nebo s doplatkem nižším než 30 korun.

Kraje proti vládě, lékárny proti krajům

Středočeský kraj přišel na začátku roku 2009 jako první s praxí hrazení poplatků za pacienty v pěti svých krajských nemocnicích a lékárnách. V únoru se k němu přidaly další kraje vedené sociálními demokraty a tím politici ČSSD splnili slib, s nímž vyhráli v předešlém roce krajské i senátní volby.

Už za pár měsíců, na začátku dubna, soud rozhodl, že krajské lékárny ve Středočeském kraji musejí vybírat poplatky. Rozhodnutí bylo posléze vztaženo i na ostatní kraje. Od dubna také začaly padat první pokuty od pojišťoven. Tu první udělila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra kolínské nemocnici.

Obcházení placení poplatků ze strany krajů se přirozeně nelíbilo ani lékárnám, jejichž zřizovatelem není kraj. Aby nepřišly o pacienty, začaly se bránit vlastními marketingovými akcemi, jak připustil bývalý ministr Julínek. Příklady různého obcházení povinnosti platit u doktora a za recept poplatek, a to jak ze strany politiků, tak ze strany lékáren nacházíme dodnes. 

Prodej léků
Zdroj: ISIFA/Sipa USA/Kristoffer Tripplaar

Den v nemocnici podražil, pak ho Ústavní soud zrušil

V Poslanecké sněmovně během let zazněla řada návrhů od úplného zrušení poplatků po různé dílčí změny. Mluvilo se o posunutí věkové hranice pro neplacení na 19 let, padl návrh na jejich zrušení pro dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší. Senát naopak navrhoval snížení cen léčiv o pět procent a bezplatné očkování proti pneumokoku.

Změna, která byla nakonec uvedená v praxi, bylo zdražení poplatku za den hospitalizace v nemocnici. Od prosince 2011 si pacienti místo původních 60 korun zaplatili 100 korun. Na podnět ČSSD se celou novelou, jejíž součástí bylo i zdražení poplatků v nemocnici, zabýval Ústavní soud, který v červenci 2013 stokorunu za hospitalizaci zrušil a dal zákonodárcům lhůtu do konce roku, aby zvýšení poplatků odvolali sami. Své rozhodnutí soud postavil na tom, že takto vysoký poplatek činí nemocniční péči pro řadu lidí v podstatě nedostupnou.

Přestože mělo ministerstvo zdravotnictví připravený návrh na snížení na původních 60 korun do konce roku, vládě v demisi Jiřího Rusnoka se ho už nepodařilo prosadit. S lednem letošního roku je tak poplatek za pobyt v nemocnici zrušený.

Sobotkova vláda: Konec třicetikorunových poplatků v koaliční smlouvě

Koalice ČSSD, ANO a lidovců už od svého počátku proklamovala, že chce poplatek jak u doktora, tak v lékárně úplně zrušit. Bylo to také součástí jejího programového prohlášení. Podle loňských čísel by se měl výpadek příjmů ambulancí a lékáren pohybovat kolem 3,27 miliardy korun. Návrh už je v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení a vše nasvědčuje tomu, že by jeho úspěšnému zavedení nemělo nic bránit. Od ledna 2015 by tak platil pouze poplatek za pohotovost ve výši 90 korun. Zrušení třicetikorunových poplatků bude nicméně začátkem další poměrně komplikované diskuze o jejich kompenzaci ambulancím a lékárnám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 24 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Částí Česka přejdou v úterý silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne a večer přejdou silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 6 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 7 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 13 hhodinami
Načítání...