Ústavní soud: Léčba v nemocnici se nemusí počítat do doby výkonu trestu

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Radka Leopolda, který si v kauze bahamských akcií vyslechl za podvody trest 10,5 roku vězení. Domáhal se plného započtení léčení v nemocnici do doby výkonu trestu. Podle dnešního nálezu však nejde o porušení základních práv, pokud justice započítá jen část doby léčení. Plné zohlednění by oslabilo smysl a funkci trestu.

Pro Leopolda bylo započtení doby léčení důležité kvůli tomu, že chtěl žádat o propuštění z vězení na podmínku. Ústavní stížnost podal loni, kdy byl ve výkonu trestu. Z nálezu však nelze jasně vyvodit, zda je Leopold stále ve vězení, na léčení, anebo již na svobodě. Muž ani jeho právník se vyhlášení nezúčastnili.

Leopold ve vězení těžce onemocněl, léčil se nejméně 32 měsíců. Podle ÚS je obecně možné na základě úvahy soudu dobu léčení do výkonu trestu započítat, pokud samozřejmě nejde o následek úmyslného poškození vlastního zdraví.

„Má-li být zachován účel trestu, není dost dobře možné, aby soud bez dalšího započetl do výkonu trestu vždy celé období, představující i dobu několika měsíců či let, v němž odsouzený trest nevykonává,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Na druhou stranu ÚS v Leopoldově kauze uznal, že justice chybovala, když řadu měsíců formálně nerozhodla o jeho žádostech o započtení výkonu trestu. Muž tak nevěděl, jestli už může žádat o podmíněné propuštění.

Leopold při machinacích s bezcennými akciemi způsobil miliardové škody

Leopold je někdejší jihlavský podnikatel a představitel mnoha firem včetně holdingu ICOM. Soudy mu za sérii hospodářských trestných činů uložily 10,5 roku vězení. Stížnost proti samotnému verdiktu odmítl Ústavní soud letos v létě.

Ze skupiny odsouzených, kteří podle obžaloby prováděli rozsáhlé transakce s bezcennými akciemi firem z Bahamských ostrovů, si Leopold vyslechl nejpřísnější trest. Při machinacích skupina podle obžaloby způsobila v letech 1994 až 1998 škodu v řádu miliard korun.

Ve složité kauze postupně padla řada rozsudků. Poslední pravomocný verdikt nad Leopoldem je z října 2011. Vrchní soud v Olomouci souhrnný trest uložil za sérii dokonaných i nedokonaných skutků kvalifikovaných jako podvod, zpronevěra, porušování povinnosti při správě cizího majetku, zneužívání informací v obchodním styku a zkreslování údajů o stavu hospodaření.

Skupina pachatelů nechala podle obžaloby založit na Bahamách několik firem. Jejich bezcenné akcie pak nakupovaly české společnosti, v nichž obžalovaní působili, a používaly je k uhrazení pohledávek, k falešnému navyšování základního jmění nebo nákupu jiných akcií.