Psi mohou zešedivět ze stresu, stejně jako lidé, ukazuje výzkum

Mladí psi, které jejich majitelé označovali jako úzkostlivé nebo naopak impulzivní, měli v dospělosti mnohem více šedivých skvrn než psi klidní.

„Roky mých zkušeností práce se psy mě přivedly ke zkušenosti, že psi, kteří zešedli, bývají nervózní nebo vznětliví,“ popsala Camille Kingová, která se rozhodla tento fenomén prozkoumat. Ve studii, kterou provedla, tento předpoklad ověřila.

Vědci v rámci tohoto výzkumu věnovali pozornost 400 psů registrovaným u coloradských veterinářů. Jejich majitelům předložili dotazník o 42 bodech – byly v něm otázky o chování psů, jejich zdraví, věku a dalších faktorech, které by mohly vést k zešedivění srsti. Pak takto získaná data srovnávali s fotografiemi psů. Zkoumáni byli pouze mladší psi, u nichž by se šedé skvrny neměly vyvinout přirozeně, tedy s příchodem stáří.

Aby vědci posoudili, jak moc jsou psi impulzivní, ptali se v dotazníku na to, jestli skáčou po lidech, ničí předměty, když jsou sami, jestli ztrácí srst, když se dostanou na nová neznámá místa, nebo jestli se bojí cizích lidí. Navíc chování každého zkoumaného psa hodnotili dva experti na psí chování, kteří zvíře nikdy předtím neznali. Ti také ještě kontrolně posuzovali, jak moc je pes šedý proti tomu, jak by měl vypadat.

Šedá je dobrá, už je to tak

Studie ukázala na několik netušených faktů: více šedé srsti se našlo u fen než psů. Skupinu, která byla zdaleka nejvíc šedivá, spojoval strach z hlasitých zvuků, neznámých lidí a lidí obecně. Naopak se nepotvrdilo, že by nějak zešedivění souviselo s velikostí psa, kastrací nebo s nějakým druhem zdravotních problémů.

  • V roce 1950 si v USA barvilo vlasy sedm procent amerických žen, ale dnes jich je nejméně 95 procent. Souvisí to především s větší mírou zaměstnávání žen - v práci potřebují vypadat reprezentativněji než v domácnosti.

„Zpočátku jsem byl proti původní hypotéze dost skeptický,“ uvedl spoluautor práce Thomas Smith z Northern Illinois University. „Ale čím více jsme se ponořovali do analýzy dat, tím více se ukazovalo, že výsledky ji potvrzují.“ Podle autorů studie jsou výsledky jejich práce velmi praktické: pomohou totiž veterinářům i zvířecím psychologům při lepším a rychlejším odhalování problémů psů.

Kde se berou šediny?

Fenomén šedin u zvířat i lidí je studován čím dál podrobněji – zdá se totiž, že je mnohem komplexnější, než si myslely dřívější generace vědců. Již roku 2014 se podařilo prokázat, že u myší vede větší míra stresu k šedivění.

Šednutí vlasů způsobují takzvané melanocyty. Jde o buňky ve vlasových koříncích, které vytvářejí barvící pigment melanin. Jak člověk stárne, začínají pracovat čím dál nepravidelněji – nakonec se v těle produkce melaninu zastaví docela. K šedivění však může přispívat více faktorů: například také fyzické poškození, kdy vlasy ničí ultrafialové záření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 18 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 19 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 21 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 22 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
včera v 10:17

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
včera v 09:27

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
11. 5. 2025

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...