Žraločí ploutve hitem, hrozí vymření

Los Angeles - Žraloci jsou na mnoha místech zeměkoule v ohrožení. Na vině je především intenzivní lov. Kvůli ploutvím nebo játrům jsou rybáři schopni pozabíjet miliony těchto ryb ročně. Zmrzačený žralok přitom umírá na platu korálů dlouho, buď se udusí, nebo vyhladoví. Ekologové se snaží prosadit zákony na jejich ochranu. V Kalifornii chtějí zakázat dovoz žraločích ploutví a výrobků.

Žraločí ploutve se stávají zlatým hřebem například opulentní hostiny v Číně. Miska polévky ze žraločích ploutví se v Asii prodává v přepočtu až za 1 500 korun. Spousta zemí takové praktiky odsuzuje - ve Spojených státech již platí zákaz lovu žraloků kvůli ploutvím, teď navíc jednotlivé státy přijímají zákony zakazující dovoz ploutví a výrobků z nich.

Peter Knights, výkonný ředitel organizace WildAid:

„Intenzivní lov žraloků, za který z velké části může vysoká poptávka po jejich ploutvích, způsobil jen za posledních patnáct let pokles jejich stavů až o 90 procent. Každoročně je zabito až sto milionů žraloků. Dá se hovořit o celosvětovém decimování žraločí populace.“

4 minuty
Reportáž Lucie Horáčkové
Zdroj: ČT24

Proti zvažovanému zákazu se ovšem bouří asijští přistěhovalci, kteří ve Spojených státech žijí. Třeba San Francisco je z jedné třetiny asijské. „Žraločí ploutve jsou součástí čínské gastronomie už více než pět tisíc let. Můžeme jíst vepřové, kuřata nebo ryby, proč bychom tedy neměli jíst tento druh ryb,“ míní manažer čínské restaurace Andrew Poon. Navrhovatelé zákona nesouhlasí a snaží se získat co nejširší podporu. Zaangažovali proto do kampaně třeba oblíbeného basketbalistu čínského původu Jao Minga. „Bude to pro nás všechny dobré. Tady jde o víc než jen o nějaké kulturní odlišnosti. Jde tu o lidskost, o zacházení s celým oceánským ekosystémem,“ prohlásil Paul Fong, kalifornský poslanec.

Ochránci přírody se ale obávají, že už může být pozdě. Lov žraloků nabral na obrátkách takovým způsobem, že se na čínských tržištích dají výrobky ze žraločích ploutví koupit za pár dolarů. „Dříve to byl pokrm králů, teď žraloky lovíme s použitím téměř průmyslových metod,“ podotkl Knights.

Keňa připravuje zákon zakazující lov žraloků

Vědci v Keni se navíc snaží přijít na to, proč klesá počet žraloků velrybích – mírumilovných obrů, kteří se živí planktonem a malými rybkami. Doufají, že pomůže sledovací zařízení. „Jsou v něm titanové dráty, které se žralokům velrybím v těle nezanítí, což je velmi důležité. Zařízení vydrží 5 let,“ řekl Volker Bassen z Východoafrické společnosti velrybích žraloků. Žraloky velrybí současné zákony v podstatě nechrání, v Keni ale připravují zákon, který by měl lov žraloků zakázat. Zatím není jisté, jestli se ho podaří prosadit.

Ekologové varují, že zatímco před pěti lety průměrně zaznamenávali pět žraloků denně, dnes je to už pouze jeden či žádný. Na palubu svých lodí s sebou často berou turisty - jejich peníze totiž pomáhají. „Lidé by rozhodně neměli vynechat setkání se žralokem velrybím. Je to nejkrásnější zvíře v celém oceánu,“ míní jedna z turistek Petka Vondrová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko porušilo jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Ruská státní média tvrdí, že ruská armáda začala dodržovat klid zbraní nařízený vůdcem Vladimirem Putinem ve středu 23:00 SELČ
06:13Aktualizovánopřed 2 mminutami

V pákistánském Láhauru se ozval výbuch, země pozastavila provoz letišť

Napětí mezi Indií a Pákistánem přetrvává. V pákistánském městě Láhaur se podle agentury Reuters ozval hlasitý výbuch a země pozastavila provoz některých letišť. Znepřátelené státy ale zatím neoznámily žádné další útoky. Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf ve středu večer vystoupil s projevem, ve kterém Indii pohrozil odplatou. Neřekl ale, kdy by měla nastat, a naznačil, že Indie zaplatila už ztrátou několika letounů.
před 35 mminutami

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 11 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 12 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...