Život není pro mě. Belgie povolila eutanazii dívce trpící depresemi

Brusel – Čtyřiadvacetiletá Belgičanka Laura připravuje vlastní pohřeb. Přestože je fyzicky v pořádku, celoživotně se potýká s těžkými depresemi a nyní kvůli duševnímu utrpení získala právo podstoupit eutanazii. Pravděpodobně zemře už během léta. V Belgii, kde je eutanazie legální, vzbudil případ kvůli Lauřině nízkému věku celospolečenskou diskusi.

„Život není pro mě,“ říká mladá žena, která se už několikrát pokusila o sebevraždu. Laura má mnoho přátel, ráda fotografuje a miluje divadlo. Od dětství prý ale prožívá „nesnesitelné psychické utrpení“. Nesnesitelnou tíži života, která ji bez přestávky drtí. Její rodina ji chápe a v její těžké volbě ji podporuje.

„Teď vypadám klidná, ale později mě to zase srazí k zemi. Svírá mě to. Je to ve mně uvnitř a nikdy to nekončí. Jsem nemocná odjakživa, a proto chci zemřít,“ tvrdí Laura. Je v péči psychiatrického týmu a žije v ústavu. Na několik dní v týdnu se stěhuje do malého bytu, kde ji lékaři sledují na dálku. Má to být krok k samostatnosti, ale Laura o to nestojí. Nedokáže najít motivaci, která by jí umožnila jít dál.

Zemřít chtěla už jako malá

„Vždy jsem si přála jen jedno: zemřít. Chtěla jsem to už na základní škole,“ svěřila se. Pokusila se několikrát o sebevraždu a mnohokrát se dopustila sebepoškozování. Jeden čas prožívala velkou lásku, ale dnes je znovu sama. „Rodiče a přátelé to pochopili. Znají můj příběh a vědí, co je pro mě nejlepší řešení,“ zdůraznila.

Laura získala souhlas s eutanazií od tří lékařů. Přesně tak to vyžaduje belgický zákon. Zemře během léta, ale přesné datum zatím není známo. Belgický zákon z 28. května 2002 dovoluje pacientům žádat o eutanazii v případě, že jejich „fyzické a (nebo) psychické utrpení je trvalé, nesnesitelné a nelze je odstranit“.

Povolení k eutanazii získaly tři procenta žádajících

Podle profesora Wima Distelmanse, který je předsedou belgické komise pro dohled nad eutanazií, získala povolení k dobrovolnému ukončení života z důvodu psychického utrpení asi padesátka osob. Jde o tři procenta z celkového počtu lidí, kteří žádají v Belgii o asistovanou sebevraždu. Je jich celkem asi 1500 a jsou to dvě procenta úmrtí v zemi.

Lauřin příběh oživil v Belgii diskuse o eutanazii i z důvodu nízkého věku žadatelky. V zemi se totiž zvyšuje počet mladých lidí, kteří žádají o ukončení života, protože trpí depresemi.

Před nedávnem vyvolala rozmanité polemiky studie zveřejněná na stránkách Journal of Medical Ethics. Její autor Raphael Cohen-Almagor obvinil belgické lékaře, že se rozhodli pro eutanazii, aniž pacientka přímo a jasně vyjádřila svou vůli. Kontroly, které vyžaduje belgický zákon, podle něj nejsou odpovídající a dostatečné. Už loni profesor Jean-Louis Vincent z belgické Společnosti pro intenzivní terapii hovořil o početných případech „nevyžádané asistované sebevraždy“. „Jde o případy, kdy nebyla zaznamenána vůle pacienta,“ vysvětlil. „Nejde o to odstranit každý druh bolesti, ale zvolit smrt v případech, kdy se život stal nesnesitelným. Tím se ale žádná komise nezabývala,“ dodal.

Před rokem byla v Belgii povolena také eutanazie u dětí s nevyléčitelnými nemocemi. To vyvolalo silné reakce. V posledních letech počet osob žádajících o ukončení života vzrostl - v roce 2012 jich bylo 1432, zatímco v roce 2013 už tento počet vystoupil na 1807. Polovinu z nich tvořily osoby starší 70 let. V roce 2011 se pro asistovanou sebevraždu rozhodlo 1133 lidí, většina z nich měla zhoubný nádor a byla v závěrečném stádiu choroby. Čtvrtina z nich byla starší 80 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruská delegace působí jako ozdoba, řekl v Turecku Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Ankary uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace v Istanbulu a že působí „jako ozdoba“. O dalším postupu rozhodne po schůzce s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová předtím oznámila, že rusko-ukrajinské jednání bylo z iniciativy turecké strany přesunuto na druhou polovinu dne.
06:21Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ornitologičtí nadšenci se sjeli na ostrov Lesbos

Řecký ostrov Lesbos je ornitology z celého světa vyhledávaný už od 90. let. Na jaře jsou hlavním lákadlem konkrétně stěhovaví ptáci. Příhodná poloha ostrova na křižovatce Afriky, Evropy a Asie dává pozorovatelům možnost zahlédnout až dvě stě druhů ptactva.
před 42 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
08:34Aktualizovánopřed 55 mminutami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 1 hhodinou

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí 54 mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Stanice al-Džazíra s odkazem na palestinské zdravotníky uvedla, že v celém Pásmu Gazy bylo přes noc zabito 74 lidí.
před 1 hhodinou

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...