Zaorálek navštívil Zakarpatsko, tamní krajany ujistil o české podpoře

Užhorod - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Užhorodu na západě Ukrajiny ujistil ve středu večer místní úřady i krajany o české podpoře změnám na Ukrajině, které mají zemi přiblížit Evropské unii. „Je v českém zájmu, aby Ukrajina byla politicky stabilní, hospodářsky prosperovala a aby byla stabilním partnerem Česka i dalších zemí Evropské unie,“ prohlásil Zaorálek. Ve středu rovněž v Užhorodu otevřel honorární konzulát pro potřeby českých turistů i podnikatelů.

Představitelky místních krajanů, jichž v Zakarpatsku žije asi osm stovek, se při schůzce s ministrem Zaorálkem, velvyslancem na Ukrajině Ivanem Počuchem a generálním konzulem ve Lvovu Miroslavem Klímou zajímaly hlavně o možnosti výuky češtiny a o podporu spolkových aktivit, například při pořízení českých krojů, nahrazování porouchaných počítačů či při řešení problémů s pronájmem spolkových kanceláří.

„My jako velvyslanectví často jen tlumočíme krajanům rozhodnutí jiných úřadů, například ministerstva vnitra o zamítnutí trvalého pobytu,“ upozornil velvyslanec Počuch a apeloval na předsedkyně spolků a další aktivisty, aby krajanům vysvětlovaly opatření, která mají usnadnit vydávání krátkodobých i dlouhodobých víz, jakož i trvalých pobytů v ČR. „Jde o to, aby krajané věděli, jaké jsou možnosti. Kolikrát, když se jim řekne, co je zapotřebí, tak to pochopí, že se jim nevyhovělo. Krajané mají dveře otevřené,“ ujistil velvyslanec.

Čeští krajané na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Počuch nedávno čelil důrazné kritice prezidenta Miloše Zemana ohledně údajného přehlížení požadavků krajanů. Podle Počucha se však stává zejména v případě krajanů z malých vsí, že jsou s to ujet 600 kilometrů na zastupitelský úřad, tam ve frontě čekatelů cosi zaslechnou a - aniž si informaci ověří - otočí se a jedou zpět domů. Nevyužijí tak prý ani přednostního práva na vyřízení svých záležitostí, pokud se prokážou doklady o českém původu.
 
„Potom příběhy (o přehlížených krajanech) žijí svým životem,“ povzdychl si diplomat a ujistil, že pokud někdo z jeho podřízených krajanovi neoprávněně nevyhoví, vystaví se nebezpečí postihu osobně přímo od šéfa zastupitelského úřadu.
 
Ministr zahraničí debatoval se studenty a kvitoval účinnost protiruských sankcí

Tvrdá slova z úst Lubomíra Zaorálka zazněla během ministrova setkání se studenty univerzity v Užhorodu směrem k ruskému angažmá v ukrajinské krizi. „Země, která má křeslo v Radě bezpečnosti OSN, porušila základní pravidla hry. To, co se stalo na Ukrajině, ohrožuje pořádek světa,“ prohlásil šéf české diplomacie na adresu Ruska. Otázka podle něj zní, zda je Západ s to vytvořit koalici, která by této situaci dokázala čelit, jinak by poválečné uspořádání mohlo být rozmetáno.

Zaorálek se také dotknul efektivity sankcí uvalených na Putinův režim. „Jsem přesvědčen, že sankce se ukázaly účinné a silné. Rusko čelí vážnému zpomalení své ekonomiky, je odříznuto od finančního trhu a chápe, kam povede další pokračování. Dohody s Čínou nejsou pro Rusko vůbec tak výhodné, jak tvrdí. Tlak na Rusko funguje a jde o to, abychom v něm vytrvali,“ zdůraznil ministr.
 
Současně upozornil na evropské naděje, aby nedávné volby vedly k vytvoření nové politické elity na Ukrajině a aby nové naděje zase neskončily dalším rozčarováním. „V Evropě nebude stabilita, dokud nedokážete vyřešit krizi na východě Ukrajiny,“ upozornil ministr a připomněl, že Česku na úspěchu změn na Ukrajině záleží i proto, že v ČR žije na 150 000–200 000 Ukrajinců. EU však nevezme do svých řad zemi, kde je možné rozkrást stamiliony ze státní pokladny. „Jako občané Ukrajiny musíte udělat vše pro to, aby vám nevládli lidé, kteří dělají politiku jen kvůli obohacení,“ apeloval Zaorálek na studenty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Drážďanech evakuovali centrum města kvůli zneškodnění bomby z války

V Drážďanech ve čtvrtek brzy ráno proběhla evakuace lidí z kilometrové zóny kolem letecké bomby z druhé světové války, kterou dělníci ve středu našli při demolici zbytků zříceného mostu Carolabrücke. Oblast, která zahrnuje celé historické jádro města i jeho bezprostřední okolí, muselo podle úřadů opustit asi deset tisíc lidí. Policie zónu v 9:15 uzavřela a pak ji prohledávala, aby zjistila, jestli v ní někdo nezůstal.
08:47Aktualizovánopřed 20 mminutami

Požáry zničily dům Brodymu či Hiltonové, Oscar odložil nominace

Herci, hudebníci a další celebrity jsou mezi desítkami tisíc lidí, kteří museli ve středu uprchnout před dosud nejničivějšími požáry v moderní historii Los Angeles. Řadě slavných osobností shořel dům. Kvůli přetrvávajícím požárům odložila americká Akademie filmového umění a věd oznámení nominací na Oscary, zrušeny byly také další akce v Hollywoodu.
před 51 mminutami

Nejničivější požáry v historii Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
05:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bývalý informátor FBI dostal za lži o Bidenovi a jeho synovi šestiletý trest

Bývalý informátor amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který se přiznal, že lhal o aktivitách prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera kolem ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings, ve středu dostal u soudu šestiletý trest. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů.
před 5 hhodinami

Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách

Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
před 7 hhodinami

Nadšení Syřanů ze svobody brzdí strach z islamizace

Do Sýrie se po pádu režimu diktátora Bašára Asada krok za krokem vrací normální život. Symbolem změn je i letiště v Damašku, které po letech sankcí obnovuje mezinárodní provoz. Opatrnou euforii obyvatel ale zastiňují obavy z plánů vládnoucích islamistů i stav země zničené dlouholetou občanskou válkou.
před 7 hhodinami

Ruský úder na Záporoží nepřežilo třináct lidí

Při ruském vzdušném útoku na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny bylo zabito nejméně třináct lidí, informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Úřad ukrajinského generálního prokurátora informoval o tom, že kromě toho bylo při úderu zraněno 63 lidí. Záchranné akce na místě už skončily.
před 13 hhodinami

Trumpa na Grónsku lákají suroviny i strategická poloha

Poznámky nastupujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o připojení Grónska a průplavu v Panamě k USA souvisejí nejen se zajištěním národní bezpečnosti, ale také se změnami klimatu. Oteplování zvyšuje význam obou míst z hlediska lodní dopravy a obchodu. Arktida, kde USA soupeří o vliv s Ruskem a Čínou, pak skýtá bohatá naleziště přírodních zdrojů. Grónsko má zároveň strategickou polohu v případě většího konfliktu s Ruskem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...