WHO se blíží vyhlášení pandemie prasečí chřipky

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) se přiblížila vyhlášení pandemie prasečí chřipky. Dosud její šíření hodnotila jako epidemii. Novým virem se podle údajů WHO nakazilo 26 563 lidí v 73 zemích světa, 140 lidí jí už podlehlo. Nejpostiženější jsou stále USA a Mexiko, kde se onemocnění také v dubnu prvně objevilo.

Náměstek generální ředitelky WHO Keiji Fukuda dnes vyjádřil znepokojení z nového náporu této choroby v zemích, jako je Austrálie. Právě potvrzení rozsáhlého výskytu onemocnění ve druhém regionu znamená zvýšení rizikovosti na šestý, tedy nejvyšší stupeň na pandemické škále.

WHO podle něj při svém rozhodování bude muset vzít v úvahu, zda jsou státy připraveny na novou situaci. „Jedna z kritických otázek je, že nechceme u lidí vyvolat přílišnou paniku,“ zdůraznil náměstek. Vážně podle něj například hrozí, že nemocnice zahltí lidé, kteří nepotřebují pomoc. Připomněl také, že už po prvním výskytu nemoci mnoho lidí přestalo jíst vepřové maso, v některých zemích byla prasata vybíjena a některé státy zakázaly dovoz vepřového. Diskutovalo se také o uzavření hranic.

První úmrtí v Kolumbii 

První úmrtí způsobené chřipkou A(H1N1) oznámila v úterý Kolumbie. Obětí se stala 24letá žena, která žila v chudinské čtvrti hlavního města Bogoty. Byla hospitalizována, ale nakonec v pátek nemoci podlehla. Kolumbijský ministr zdravotnictví upřesnil, že v zemi chřipkou onemocnělo celkem 35 lidí.