Většina hotspotů na řeckých ostrovech je prý připravena k použití

Čtyři z pěti registračních středisek určených pro uprchlíky, tzv. hotspoty, jsou na řeckých ostrovech připravené k ostrému provozu. Oznámil to tamní ministr obrany s tím, že poslední z plánovaných center bude k dispozici „do pěti dnů“. Hotspoty mají sloužit k rychlé evidenci migrantů včetně zajištění otisků prstů a poskytnutí základní lékařské péče.

V hotspotech má být možné ubytovat migranty až na tři dny a rozhodnout, kdo má nárok na azyl (jsou to většinou Syřané, Afghánci a Iráčané) a kdo jsou ekonomičtí migranti, kteří budou nabádáni k návratu domů. Aktuální hotspoty jsou hotové na ostrovech Lesbos, Chios, Leros a Samos. Proti poslednímu z plánovaných center na Kosu se bouří část obyvatelstva.

Řecko, přes které už přešlo dál do Evropy kolem 850 tisíc migrantů, je kritizováno Evropskou unií za pomalé budování těchto registračních středisek. Atény se zavázaly, že všech pět bude v provozu do unijního summitu, který je naplánován na 18. a 19. února.

První hotspot Řekové otevřeli už loni v říjnu na Lesbu. Dokončení druhého, na ostrově Chios, oznámila v neděli večer společnost HELPE, která se na vybudování tohoto centra významně podílela.

Řecko připravuje také dva tábory (takzvaná rozmísťovací centra) na pevnině, v nichž budou migranti čekat na vyřízení žádostí o azyl. Středisko ve Schistu u Atén, které je už připravené k provozu, pojme až 4000 lidí. Druhé centrum, v Diabatě v blízkosti Soluně na severu země, by mělo být hotové do konce února. I budování těchto středisek provázejí protesty.

Evropská unie dala minulý týden v pátek Řecku tři měsíce na vyřešení vážných nedostatků ve zvládání přílivu imigrantů na jeho námořní hranici s Tureckem. Pokud Atény nebudou do vypršení ultimáta dostatečně realizovat unijní doporučení, může Evropská komise navrhnout obnovení hraničních kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru volného pohybu, jež by znamenaly faktickou izolaci Řecka, a to na dobu až dvou let.

Mapa migračních tras
Zdroj: Frontex, EU