V Indii v tlačenici zemřelo přes sto lidí

Počet obětí úterní tlačenice při náboženském shromáždění ve vesnici poblíž města Háthras v severoindickém státě Uttarpradéš stoupl na 116, uvedla indická televizní stanice NDTV s odvoláním na úřady. Podle policie je mezi oběťmi řada žen a dětí. Zatím se podařilo identifikovat 72 těl, informovali vládní představitelé. Indická média informovala o tom, že zdravotní zařízení neměla kapacitu na příjem zraněných.

Videozáznamy pořízené zpravodajskou agenturou ANI ukázaly těla na korbách nákladních automobilů. „Chci vědět, proč na to nebyla administrativa připravena. Dozvídáme se, že nemocnice nemají dostatek lékařů a pro zraněné není odpovídající zázemí. Požadujeme spravedlnost pro ty, kteří byli zabiti,“ řekl předseda indického kongresu Pawan Khera podle indické tiskové agentury Press Trust of India.

Příčinou vzniku tlačenice byl příliš velký počet lidí, kteří přišli na hinduistické náboženské setkání. Podle prvních zpráv se na akci, která měla povolení pro asi pět tisíc lidí, sešlo přes 15 tisíc věřících, napsala agentura AP. Zmatek nastal ve chvíli, kdy lidé ze setkání s náboženským lídrem ve spěchu odcházeli, uvádí lokální média.

Zástupci vlády zmínili, že na vině mohlo být i počasí. „V jednom místě tam bylo rozmáčené bahno, takže lidé po něm mohli uklouznout. Kvůli vedrům se také možná někteří pokusili dostat k barelům s vodou, což také mohlo to neštěstí způsobit,“ řekla vysoce postavená státní úřednice indickým médiím. Jeden ze svědků také vypověděl, že na místě byl „nerovný terén“, na kterém lidé postupně padali, když setkání opouštěli.

Akci patrně organizoval náboženský lídr, který podobná shromáždění pořádá už více než dvacet let, píší indická média. „Hinduistickým duchovním se stal asi před 27 lety, když přestal být státním zaměstnancem,“ uvedla policie.

Řada indických vládních představitelů mezitím vyjádřila upřímnou soustrast rodinám obětí, mezi nimi například i premiér země Naréndra Módí. Módí nejbližším příbuzným obětí přislíbil odškodné ve výši dvou set tisíc rupií (asi 56 200 korun), raněným poté finanční kompenzaci padesát tisíc rupií, tedy asi čtrnáct tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 14 mminutami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 20 mminutami

Trump a saúdský princ podepsali dohodu o hospodářském partnerství

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 55 mminutami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 56 mminutami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 3 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 5 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 5 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 5 hhodinami
Načítání...