V digistopách teroru – islamisté prozrazují na sítích víc než chtějí

Londýn – Pro podobné organizace je virtuální prostor velkou výhodou – ale jen do určité míry. Díky komunitním sítím dokážou pod černou vlajkou spolupracovat nejen Syřané a Iráčané, ale i jejich stoupenci z celého světa. Sílící role sociálních médií mezi islámskými džihádisty je ale voda na mlýn protiteroristických týmů ze Západu. Propaganda nebo nábor pomocí webu totiž dokáže prozradit více, než by islamistům bylo příjemné.

5 minut
E-propaganda pod bedlivým dohledem západních rozvědek
Zdroj: ČT24

Díky podrobnému mapování aktivit na sociálních sítích tak například britští odborníci dokážou postupně rozkrývat početnou skupinu radikálů. Ze silného propagandistického šrapnelu se tak stává vlastně slabina – a moderní protizbraň Západu. „Naše databáze zahrnuje více než 450 osob, které bojují v Sýrii. Jsou to muži i ženy,“ zmiňuje Širaz Maher z britského Centra pro studium extremismu.

Sofistikovaná analýza Twitteru, Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítí přitom potvrzuje fakt, před kterým řada expertů varuje – bojovníků pod černým praporem Islámského státu rapidně přibývá. Zatímco Američané odhadují, že v Iráku a Sýrii válčí 15 tisíc radikálů, Iráčané kalkulují s třikrát vyšším počtem.

Dosavadní spojenectví bez hranic díky virtuálnímu prostoru se navíc stává tvrdou realitou. Jen v červenci zaznamenali islamisté zhruba 6 300 posil i ze Západu. Podle Petera Neumanna z londýnského Centra pro studium extremismu už přivítali syrští islamisté na 12 tisíc zahraničních stoupenců. Zhruba pětina z nich by měla být ze západních zemí. „Z toho dva tisíce pocházejí výhradně ze západní Evropy,“ dodává Neumann.

Džihádisté s evropskými kořeny jsou přitom pro arabské spolubojovníky propagandistickým klenotem. Cenné jsou především jejich počítačové schopnosti. Na Blízkém východě tak podporují svatou válku například muslimové ze Skandinávie. Většina však i přes nesmiřitelný odpor k západní civilizaci doufá v návrat do evropských zemí. Ze Sýrie se na Britské ostrovy vrátilo od začátku konfliktu na 200 mudžahedínů.

Nejtvrdší vzkaz Západu poslali džihádisté v záběrech vraždy amerického novináře Jamese Foleyho. I nelítostné video přitom prošlo podle expertů mnoha úpravami. „Došlo ke změně údajného vraha. Změnil se muž vedle zavražděného. Jsou patrné změny ve fyzickém vzhledu, odlišné jsou i rozměry nože,“ vysvětluje forenzní expert Ross Patel.

Islámský stát už několik měsíců postupuje územím Iráku či Sýrie a násilně zabírá území, na kterých chce vybudovat ultrakonzervativní muslimský chalífát. Na odpůrce či jinověrce přitom pořádá hony a často je také zabíjí. Spojeným státům, které se v oblasti začínají vojensky angažovat, pak islamisté vyhrožují „vykoupáním ve vlastní krvi“.

Samostatnou kapitolou je nakládání se zajatými cizinci, především Američany - jejich držení IS využívá k propagandistickým účelům. Svět pobouřila nedávno zveřejněná nahrávka, kde jeden z radikálů, údajně britského původu, zabíjí žurnalistu Jamese Foleyho. Záhy poté byl naopak ze syrského zajetí propuštěn Peter Theo Curtis. Toho však zadržovala jedna z odnoží al-Kajdy, která je vůči Islámskému státu konkurentem. Osud dalšího zámořského novináře Stevea Sotloffa je zatím nejistý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 3 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 4 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...