Lyon – Dva muži najeli automobilem do plynových lahví v průmyslovém areálu nedaleko Lyonu. Podle svědků byla slyšet série menších výbuchů, která však auto nezničila. Nedaleko místa byla posléze nalezena odříznutá hlava zřejmě s arabskými nápisy, která byla napíchnuta na plotu továrny. Poblíž ležely vlajky obsahující islámské motivy. Nalezené torzo tělo patřilo místnímu podnikateli, který byl zabit už dříve. Jednoho z podezřelých se na místě už podařilo zadržet. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve ho označil jako Yassina Salhiho, který byl sledován vyšetřovateli od roku 2006.
Útok ve Francii s prvky IS: V továrně u Lyonu nalezena sťatá hlava
Atentát se odehrál v průmyslovém závodě u Lyonu na jihovýchodě Francie. Policie už zatkla muže, který je z útoku podezřelý a byl již dříve v hledáčku bezpečnostních sil a měl asi nejméně jednoho komplice. Pravděpodobní dva pachatelé prorazili vstupní bránu a na dvoře objektu najížděli do kontejnerů s plynem s cílem vyvolat explozi, což se jim však nepovedlo v takové míře, jakou očekávali.
Po nárazu do nádrží se jeden z útočníků zřejmě pokusil otevřít další zásobníky, následně ho ale zadržel místní hasič. „Každopádně nikdo nemá pochyb o tom, že šlo o teroristický čin,“ dodal zpravodaj ČT Petr Zavadil. V poslední době policie zatkla několik osob pro podezření, že plánovaly atentáty. Například v dubnu zadržela alžírského studenta, který se prý jménem islámu chystal střílet na Židy na jednom předměstí Paříže.
Sky News informuje o zadrženém jakožto 30letém muži, jehož totožnost je známa francouzské protiteroristické skupině. Po dalším komplici policie stále pátrá. Ministr vnitra potvrdil, že policie vyslýchá několik lidí, kteří mohli mít k pachateli blízko.
Co dosud víme o možném pachateli?
- Jde o muže identifikovaného jako Yassine Salhi, který žije s rodinou v Lyonu a pracuje jako řidič.
- V roce 2006 byl sledován protiteroristickými úřady kvůli své radikalizaci. O dva roky později byl ale ze seznamu sledovaných osob odstraněn.
- V roce 2010 policie dopátrala jeho kontakty na fundamentální islámskou skupinu salafistů.
- Podle policie nemá žádný záznam v trestním rejstříku.
- Rozhlasová stanice Europe 1 údajně hovořila s jeho manželkou, která řekla, že ráno šel normálně do práce, ale odpoledne se už nevrátil.
Areál patří americké firmě Air Products, která vyrábí průmyslové plyny. Americká vlastnická struktura mohla být motivem, proč si muži vybrali tento objekt na jihovýchodě Francie. Právě Francie a Spojené státy jsou úhlavními nepřáteli islamistů v Sýrii a Iráku. Kvůli přítomnosti tlakových lahví navíc nemuseli na místo dovážet vlastní výbušniny.
Komplex patří k největším průmyslovým zónám v Evropě, rozkládá se na ploše 1000 hektarů a jde zejména o velké sklady a průmyslové podniky. Je na dobře přístupném místě, protože se nachází poblíž železničního nádraží a lyonského letiště St. Exupéry. Společnost Air Products sama sebe označuje za největšího producenta vodíku a helia na světě.
"Měl jsme strach, vyšel jsem ven, abych zjistil, co se stalo, ale nic jsem neviděl. Napadlo mne, že mají potíže v té chemické továrně, v životě by mne nenapadlo, že by tady mohl někdo spáchat atentát. Od té doby policie zablokovala silnice a my jsme v šoku," citoval server listu Le Figaro majitele hotelu vzdáleného 100 metrů od továrny.
Právě na dnešek připadá roční výročí od oficiálního vyhlášení chalífátu v části Sýrie a Iráku. Prezident Hollande se do Francie vrátí předčasně ze summitu EU v Bruselu, už dříve přímo na místo incidentu dorazil ministr vnitra Bernard Cazeneuve. V 15:00 se sešla bezpečnostní rada státu.
Jde tak o druhý závažný útok ve Francii za poslední půlrok. Na začátku ledna vnikli útočníci arabského původu do redakce časopisu Charlie Hebdo a židovského košer obchodu, kde zabili celkem 17 lidí. V zemi platí od té doby zvýšená bezpečnostní opatření, na kterých se v ulicích podílí i armáda. Úřady vypracovaly seznam 1750 lidí, které podezřívají z napojení na islamisty.