Unie bude vyjednávat se Srbskem od ledna 2014

Brusel – Summit Evropské unie rozhodl o začátku jednání o vstupu Srbska do unie. První rozhovory by se měly konat nejpozději v lednu příštího roku. Ještě předtím unie přivítala Chorvatsko, které se 1. července stane 28. státem společenství. Schválila taky přijetí eura v Lotyšsku na začátku příštího roku.

Jednání se Srbskem začnou nejpozději v lednu 2014. Podle českého premiéra Petra Nečase ze závěrů vrcholné schůzky vypadl návrh Německa, aby rámec pro jednání s Bělehradem byl schválen až na prosincovém summitu EU, což začátek jednání posunulo.

Nyní se členské země dohodly, že tento rámec může být schválen na kterémkoli summitu do konce roku. Česká republika spolu s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky usilovala o to, aby byl německý požadavek odmítnut.

Úspěch, nebo zklamání? Jak pro koho

Už termín jednání začátkem příštího roku je pro Bělehrad do jisté míry zklamáním, protože se počítalo s koncem letošního roku, kdy budou také zahájena jednání o asociační dohodě s Kosovem. Oba kroky měly původně být provedeny najednou. „Je to historický okamžik pro Balkán a pro celou Evropu,“ řekl po skončení summitu unijní prezident Herman Van Rompuy. Připomněl, že jde o důsledek nedávné „odvážné dohody“ Srbska se svou bývalou provincií Kosovo. Zahájení rozhovorů o přidružení Kosova k EU s sebou nicméně nese potenciální problémy, protože některé země EU, například Slovensko a Španělsko, Kosovo neuznaly.

Lídři EU také uvítali potleskem Chorvatsko, které se stane již 1. července další členskou zemí unie.

Předpokládá se, že Srbsko bude svého někdejšího chorvatského soupeře po rozpadu Jugoslávie do unie následovat až za několik let. Vyjednávání Chorvatska o vstupu trvalo osm let. Srbský premiér Ivica Dačić řekl, že by chtěl rozhovory dokončit do čtyř či pěti let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bez denního světla a anestezie, popsaly propuštěné ženy zajetí Hamásu

Tři propuštěné rukojmí za posledních patnáct měsíců téměř nespatřily denní světlo, většinu času v Pásmu Gazy totiž trávily v zajetí pod zemí. Podle zpravodajského kanálu Channel 12 sice občas dostávaly potřebné léky, jedna z nich se však svěřila, že během věznění podstoupila lékařský zákrok bez anestezie.
před 1 mminutou

Požár hotelu v tureckých horách má více než šedesát obětí

Požár v hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka, který tam vypukl v úterý nad ránem, si vyžádal 66 obětí, oznámil turecký ministra vnitra Ali Yerlikaya. Dalších 51 osob utrpělo zranění. V hotelu bylo přes dvě stě lidí. České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi.
09:23Aktualizovánopřed 4 mminutami

USA odstoupí z Pařížské dohody, Trump odložil zákaz TikToku

Nový americký prezident Donald Trump podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Mezi dalšími příkazy je i odložení zákazu aplikace na sdílení krátkých videí TikTok nebo zahájení vystoupení ze Světové zdravotnické organizace (WHO).
01:40Aktualizovánopřed 37 mminutami

Trump vyhlásil stav energetické nouze a dal milosti v případu útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA, zrušil příslušné regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Odvolal rovněž čtyři vysoké vládní úředníky jmenované svým předchůdcem Joem Bidenem. Na domácí půdě také v rámci dalších rozhodnutí po své inauguraci omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Podepsal také příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA.
05:19Aktualizovánopřed 49 mminutami

Nejdůležitější Trumpův krok je milost pro útočníky na Kapitol, míní politolog

„Je to velká smršť exekutivních akcí hned v první den nového prezidentství,“ říká o prvních krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa politolog Jakub Dopieralla, který ze symbolického hlediska považuje za nejdůležitější milost, kterou Trump udělil 1500 obviněným z útoku na Kapitol. „Někteří z nich dostali velmi dlouhé tresty vězení, jednalo se o pokus o státní převrat a zvrácení demokratických výsledků voleb. Takže to z hlediska legitimity americké demokracie a legitimity a uznávání předchozích volebních výsledků považuji za velmi problematické,“ dodal.
10:36Aktualizovánopřed 55 mminutami

Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie

Permafrostu se dříve říkalo věčně zmrzlá půda. Rychlost klimatických změn v posledních desetiletích ale prokázala, že věčnost je v tomto případě velmi diskutabilní. A nyní už vědci mapují dopady, které tání permafrostu má přímo na komunity, které žijí v příslušných oblastech.
před 1 hhodinou

Trump zřídil „ministerstvo efektivity“. Ramaswamy v něm nakonec nebude

Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních kroků po návratu do Bílého domu formálně spustil tým vedený miliardářem Elonem Muskem, který má za cíl výrazné škrty ve státní správě a regulacích. Původně měl projekt společně s Muskem vést někdejší prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy, ten ale místo toho plánuje kandidovat na guvernéra státu Ohio, informují americká média.
před 1 hhodinou

Jednání o návrhu na odvolání slovenské vlády bude neveřejné. Ostuda, hřímá opozice

Slovenská vláda nezlepšila kvalitu života obyvatel a její politici připustili možnost odchodu Slovenska z EU, zdůvodnil ve sněmovně předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka opoziční návrh vyslovit nedůvěru kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer). Ten v reakci tvrdil, že opozice kritizuje nedostatky, ke kterým sama přispěla. Předsedající Peter Žiga oznámil, že rozprava bude neveřejná, protože Fico chce hovořit o důvěrných informacích. Opozice to označila za ostudu, která nemá obdoby v historii slovenské sněmovny.
11:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...