Topolánek by měl dnes podepsat memorandum o zrušení víz s USA

Washington - Premiér Mirek Topolánek je na oficiální návštěvě Spojených států, jedním z hlavních témat jeho cesty je zrušení víz pro české občany. Právě dnes by měla delegace podepsat memorandum, které by znamenalo pád víz do konce roku. Podle Topolánka vypadly ze smlouvy sporné body, které kritizovala Evropská unie. Mimo jiné se jednalo i o povinnost udávat citlivé osobní údaje. Topolánek zdůraznil, že původní americký návrh česká vláda posunula významně ve prospěch zemí EU.

Smlouva o zrušení víz nutně neznamená vybudování radaru v Brdech, zatímco o radaru totiž jedná Bushův kabinet, o rušení víz rozhoduje Kongres. Ivo Šlosarčík z Institutu pro evropskou politiku Europeum by mezi radar a víza také nedával rovnítko: „Američané chtějí změnit svůj vízový systém vůči zemím EU, jedná se tedy spíše o reformu vízové politiky. Se západní Evropou mají Spojené státy bezvízové styky, s novými členy naopak velice přísný vízový režim. Cílem USA bude najít zlatý střed, platný pro celou EU,“ vysvětluje Šlosarčík.

Počet ilegálních návštěvníků v USA z České republiky klesá, jedním z důvodů je i slabý kurz dolaru. Čechům už se jednoduše nevyplatí jezdit do Spojených států pracovat za nejnižší mzdy. U kvalifikovaných profesí je to pochopitelně jiné. Klesá tedy poměr mezi počtem žádostí o víza ku počtu jejich zamítnutí, což je jedno z kritérií ke zrušení vízové povinnosti.

Američané přístup cizinců na své území neustále zpřísňují kvůli obavám z teroristů. Memorandum podle české vlády upravuje problematiku doprovodu v letadlech a repatriace občanů. Bez víza budou podle ní moci cestovat jen občané vlastnící strojově čitelný pas.

Konečné znění memoranda je podle českého premiéra přijatelné pro EU, jeho původní návrh se ale nelíbil „starým“ unijním zemím, které již s USA bezvízový styk mají a obávají se zpřísnění jeho podmínek. „Ty obavy, že budeme trojským koněm EU při vyjednávání, se ukázaly jako liché,“ uvedl Topolánek. „Dostaly se tam poprvé věci jako reciprocita, jako vědomí, že existuje naše solidarita s EU. Jsem s tím velmi spokojen a pokládám to za natolik průlomové, že bych řekl, že to je hlavní z této cesty,“ uvedl premiér.

Oficiální text memoranda zatím oficiálně nebyl zveřejněn. Spekuluje se, že se v něm například píše, že „nebudeme předávat informace o lidech, kteří jen letí přes USA, a nikoli do USA“. V dohodě také údajně není žádná zmínka o tom, že by Američané měli mít přístup k rejstříku trestů nebo k daňové historii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 7 mminutami

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 50 mminutami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 1 hhodinou

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 3 hhodinami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 3 hhodinami
Načítání...