Svíčkovou demonstraci potlačili komunisté před 30 lety. Šlo o první masovější protest na Slovensku

3 minuty
Události: Třicet let od svíčkové manifestace v Bratislavě
Zdroj: ČT24

Přesně před 30 lety komunistický režim násilně potlačil pokojnou demonstraci za lidská práva v Bratislavě. Jeden z prvních velkých protestů proti poměrům v Československu vešel do dějin jako takzvaná svíčková manifestace. Proti několika tisícům demonstrantů tehdy mimořádně agresivně zasáhlo přes devět set příslušníků Veřejné bezpečnosti. V sobotu se uskutečnila rekonstrukce této události minutu po minutě.

Takzvaná svíčková demonstrace z konce března 1988 byla prvním velkým protestem proti režimu v Československu. Svolali ji členové podzemí církve, aby upozornili na porušování základních práv a svobod. 

„Ta informace se ovšem šířila přes Hlas Ameriky, vatikánský rozhlas, Svobodnou Evropu a zároveň se lidé organizovali kolem malých společenstev,“ doplnil historik František Neupauer.

Na Velký Pátek roku 1988 v Bratislavě pršelo. Lidé se schovávali pod deštníky i proto, aby jim nezhasly svíčky, které drželi v rukou. Zazněla hymna a modlitby. A v šest hodin večer přišel rozkaz pokojné shromáždění rozehnat – silou.

Do davu najížděla auta,  přišly rány obušky a velitelé zásahu poslali pro posily. Proti lidem použili i vodní děla. Zraněné dodnes nikdo nespočítal, zatčených byly zhruba dvě stovky. 

„Člověk se nejdřív vyděsil, když viděl tu sílu, tu agresi, ale ta spolupatřičnost nám dodala odvahu,“ vzpomíná dnes Ľudmila Heribanová Tollarovičová, která se demonstrace před třiceti lety zúčastnila a později kvůli tomu skončila před soudem.  

Protesty inicioval bývalý hokejista

Nápad uspořádat protesty proti porušování lidských práv přišel před 30 lety z ciziny od slavného hokejisty a tehdejšího místopředsedy Světového kongresu Slováků Mariána Šťastného, který na Slovensko tehdy nesměl. Chtěl uspořádat pokojné akce před československými zastupitelskými úřady v zahraničí. K tomu ale nedošlo.

Místo toho se demonstrovalo v Bratislavě. Když se Šťastný o potlačení protestů dozvěděl, vyděsil se. „Prožíval jsem určitou dávku strachu, co z toho vznikne, jestli jsem nezpůsobil něco, co způsobí krveprolití,“ vzpomínal Šťastný před pěti lety.

Památník Svíčkové demonstrace
Zdroj: Libor Sojka/ČTK

Kromě něj se ale o zásahu proti svíčkové manifestaci dozvěděla i západní veřejnost, což dodalo Čechoslovákům odvahu. Protesty vyvrcholily v listopadu 1989, nejen na bratislavská náměstí vyšly desetitisíce lidí. Na Slovensku to byly – až do letoška – největší demonstrace. 

Deštníky a svíčky jsou zpět – Kiska na koncert kvůli kotlebovcům nepřijde

Křesťanské spolky svolaly Slováky do centra Bratislavy i letos. Tentokrát si připomněli třicet let staré události tak, jak šly minutu po minutě.

„Vzpomínka na svíčkovou demonstraci je oslavou svobody, demokracie a odvahy lidí. Pozvání fašistů na večerní vzpomínkový koncert je proto mimořádně nešťastným způsobem připomínky 30. výročí této významné události,“ uvedl podle Denníku N Kiskův mluvčí Roman Krpelan. 

Věděli, že za to mohou být postihováni, oni i jejich rodiny. Určitě měli strach, ale ukázali to, na co můžeme být vždy v naší historii hrdí, že se naši lidé umí postavit a ukázat nesouhlas s danou dobou.
Andrej Kiska

Slovenský prezident rovněž označil svíčkovou manifestaci za jeden z nejúžasnějších okamžiků historie Slovenska. Hold účastníkům protestu vzdal spolu s bývalým prezidentem Německa Joachimem Gauckem. Ten podotkl, že manifestace tehdy dodala odvahu i Němcům z východní části tehdy rozdělené země, kteří rovněž žili v totalitní komunistické společnosti.

Vzpomínkového setkání se zúčastnili i zástupci slovenské vlády či církve.

Kromě toho připravila Konference biskupů Slovenska na večer koncert v bratislavské Redutě, na který pozvala prezidenta Andreje Kisku, stejně jako zástupce všech parlamentních stran včetně neofašistického hnutí Mariána Kotleby. Kiska se proto zúčastnit koncertu odmítl, místo toho přišel jen na setkání v centru města.

Slovenský prezident opakovaně označuje Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) za fašistickou a úkolem politiků podle něho je, aby na nepřípustnost její ideologie upozorňovali. LSNS je jedinou stranou, kterou nezve k politickým jednáním. 

Kotlebova strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Velebí rovněž prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
před 2 mminutami

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
před 3 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 7 hhodinami

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 7 hhodinami
Načítání...