Světový humanitární den připomíná, jakým hrozbám aktivisté čelí

Působení humanitárních pracovníků je podle OSN v posledních letech čím dál složitější, nebezpečnější a nepředvídatelnější. Zatím nejhorší byl rok 2013, kdy jich v konfliktech 457 zahynulo.

V posledních dvou letech počet obětí válek z řad humanitárních pracovníků klesl, v roce 2014 jich při své práci zemřelo 329 a loni 109. Není to ale tím, že by se zlepšila bezpečnostní situace, vysvětluje Tomáš Kocián z organizace Člověk v tísni. „Vypovídá to spíš o zásadním omezení pohybu v poli těch pracovníků samotných,“ dodává Kocián, který vede humanitární projekty v Sýrii, Iráku a na Ukrajině.

Podle Kociána roste počet konfliktů, v jejichž průběhu nejsou dodržovány mezinárodní úmluvy. Zvyšuje se proto počet zemí, kde humanitární pracovníci čelí hrozbám. 

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres mezi ně už loni zařadil Afghánistán, Burundi, Středoafrickou republiku, Irák, Libyi, Mali, Nigérii, Jižní Súdán, Somálsko, Sýrii, Ukrajinu a Jemen. Pod jeho úřadem pracuje zhruba deset tisíc lidí, naprostá většina z nich přímo v terénu.

OSN připravila při příležitosti Světového humanitárního dne řadu projektů, na webu akce si lidé například můžou ve speciálním kvízu vyzkoušet, jak složitým volbám jsou vystaveni lidé žijící v krizových oblastech. Cílem dne je také upozornit na Agendu pro lidskost, na které se během květnového Světového humanitárního summitu v Istanbulu shodli zástupci vlád, občanské společnosti a byznysu.

Nejvíc uprchlíků je ze Sýrie

Humanitární pomoc potřebuje podle OSN 130 milionů lidí. Pokud jde o uprchlíky, nejvíc jich pochází ze Sýrie. Tam zůstává nejhorší situace v Aleppu. Jak upozornil Kocián, město už není zcela obklíčené a opozici se podařilo vytvořit určitý koridor, ten ale není úplně bezpečný pro převoz potravin. 

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ve čtvrtek předčasně ukončil pravidelnou schůzku o humanitární pomoci. Řekl, že nemá smysl jednat, když se v Sýrii stále bojuje a OSN není schopna tam dopravit pomoc. Koordinační schůzky se konají pravidelně každý týden, tu poslední de Mistura ukončil po osmi minutách.

Obyvatelé zničeného Aleppa
Zdroj: Rodi Said/Reuters

Ruské ministerstvo obrany nedlouho na to oznámilo, že je Moskva ochotná podpořit návrh OSN na každotýdenní 48hodinové humanitární příměří v Aleppu. Poprvé by boje mohly být zastaveny již příští týden.

Světový humanitární den připomíná události z 19. srpna 2003, kdy při teroristickém útoku na ústředí OSN v Bagdádu zahynulo 22 humanitárních pracovníků včetně zvláštního představitele generálního tajemníka OSN v Iráku.

  • Na světě je víc než 65 milionů lidí, kteří museli nuceně opustit své domovy.  
  • Přes 21 milionů lidí má status uprchlíka.
  • 54 % uprchlíků pochází ze tří zemí – téměř pět milionů ze Sýrie, necelé tři miliony z Afghánistánu a jeden milion ze Somálska.
  • Nejvíc uprchlíků hostí Turecko – 2,5 milionu. Následují Pákistán (1,6 mil.), Libanon (1,1 mil.), Írán (979 tis.), Etiopie (731 tis.) a Jordánsko (664 tis.).

Syrské demokratické síly zveřejnily fotografie, z nichž je patrné, že Islámský stát k přesunu svých jednotek využívá civilisty jako živé štíty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Los Angeles se rychle šíří další požár

Severně od kalifornského města Los Angeles se rychle šíří další požár, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci 20 tisíc lidí. Oheň zachvátil přes 20 čtverečních kilometrů poblíž druhého největšího města Spojených států v době, kdy hasiči stále bojují se dvěma požáry, které v minulých týdnech zničily tisíce domů a zabily desítky lidí. Informují o tom tiskové agentury.
před 31 mminutami

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 9 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Turecko pohřbívá oběti požáru z horského hotelu

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již jedenáct lidí, včetně majitele hotelu. Při neštěstí zahynulo 79 lidí a další desítky jich byly zraněny. Země držela ve středu státní smutek, konaly se také první pohřby.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 10 hhodinami

Při útoku v německém parku zemřel muž a batole

Dva lidé včetně dvouletého dítěte zemřeli po útoku nožem v bavorském městě Aschaffenburg. Policie zadržela podezřelého osmadvacetiletého muže původem z Afghánistánu. Další tři lidé byli zraněni. Bavorský premiér Markus Söder označil čin za hrozivý. Motiv zatím není jasný, policie nevyloučila terorismus.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 12 hhodinami
Načítání...