Washington - Na události v Egyptě reagují i světové velmoci. Americký prezident Barack Obama vyzval Egypt k rychlému návratu k civilní vládě, která vzejde z demokratických voleb. Zároveň upozornil, že jeho administrativa přehodnotí pomoc, kterou Spojené státy Egyptu poskytují. Obavy nad událostmi vyjádřil například i generální tajemník OSN i NATO nebo britský premiér David Cameron.
Svět sleduje převrat v Egyptě – hlavní je demokracie a svobodné volby
Britský premiér David Cameron: „Je pravda, že události a především násilí v Egyptě za posledních pár dnů jsou otřesné. Měli bychom tlačit na obě strany konfliktu, aby zastavily vlnu násilí i sexuální útoky. Naše země by neměla podpořit ani jednu stranu. Co by ale měla podpořit, jsou demokratické volby a vláda založená na vzájemné dohodě.“
Hluboké znepokojení nad situací vyjádřil v tiskovém prohlášení i americký prezident Barack Obama. Své administrativě dokonce nařídil, aby přehodnotila pomoc, kterou Spojené státy Egyptu poskytují.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí: „Situaci pečlivě monitorujeme. Mluvili jsme o tom už v posledních dnech a náš názor je stejný – Egypťané mají právo na mírové politické řešení současné krize. To jim ale prezident Mursí bohužel neumožnil, jak ostatně dal jasně najevo ve svém včerejším projevu.“
K rychlému návratu k demokracii vyzývá Egypt i Německo.
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle: „Pečlivě sledujeme vývoj situace. Vyzýváme všechny zúčastněné, aby postupovali demokraticky, ustoupili od násilí a zajistili svobodný dialog. Přeji Egyptu, aby se jeho politické špičky dokázaly domluvit a země neztratila šanci, kterou si zaslouží - tedy demokracii.“
Jako vůbec první ale reagoval muž, který přitom sám čelí dvouleté rozsáhlé vzpouře obyvatel požadujících jeho odchod – tedy syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad: „Kdokoli využívá náboženství v politice nebo ve prospěch jedné skupiny na úkor jiné, padne kdekoli na světě.“
K rychlému návratu k demokracii vyzývá Egypt rovněž Evropská unie.
Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová: „Vyzývám všechny strany k rychlému návratu k demokratickému procesu včetně uskutečnění svobodných a spravedlivých prezidentských i parlamentních voleb. Vehementně odsuzuji veškeré násilné činy, vyjadřuji soustrast rodinám obětí a vyzývám bezpečnostní složky, aby učinily vše, co je v jejich silách, k ochraně životů Egypťanů.“
Vývojem událostí jsou znepokojeni zástupci NATO.
Generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen: „Vyzývám všechny k umírněnosti a k tomu, aby se neuchylovali k násilí. Aby respektovali lidská práva, včetně práv menšin, aby respektovali zákon a snažili se co nejdříve sestavit demokratickou a širokou civilní vládu.“
K situaci v Egyptě se vyjádřila i OSN.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun: „Vojenský zásah do záležitostí jakéhokoliv státu vyvolává obavy. Proto bude klíčové rychle upevnit civilní správu v souladu s demokratickými principy.“
Turecko krok egyptské armády považuje za „vojenský převrat“.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu: „Zbavení moci se může odehrát jen volbami, tedy vůlí lidu. Je nepřijatelné, aby vláda, která vzešla z demokratických voleb, byla sesazena nezákonným způsobem, ba co více - vojenským převratem.“
Naopak Katar považuje Egypt nadále za vůdce arabského a islámského světa. „Katar bude respektovat vůli Egypta a jeho lidu napříč spektrem,“ zopakovala televize slova zástupce katarského ministerstva zahraničí.
Saúdskoarabský král Abdalláh nově jmenovanému prezidentovi Adlímu Mansúrovi poblahopřál jménem občanů své země.
Africká unie (AU) chce údajně kvůli „neústavním změnám“ pozastavit činnost Egypta v této africké organizaci. „Zřejmě bude uplatněna doktrína, která znamená pozastavení (činnosti) pro jakoukoli zemi, kde nastane neústavní změna,“ uvedl nejmenovaný vysoký představitel Africké unie.