Svět sleduje převrat v Egyptě – hlavní je demokracie a svobodné volby

Washington - Na události v Egyptě reagují i světové velmoci. Americký prezident Barack Obama vyzval Egypt k rychlému návratu k civilní vládě, která vzejde z demokratických voleb. Zároveň upozornil, že jeho administrativa přehodnotí pomoc, kterou Spojené státy Egyptu poskytují. Obavy nad událostmi vyjádřil například i generální tajemník OSN i NATO nebo britský premiér David Cameron.

Britský premiér David Cameron: „Je pravda, že události a především násilí v Egyptě za posledních pár dnů jsou otřesné. Měli bychom tlačit na obě strany konfliktu, aby zastavily vlnu násilí i sexuální útoky. Naše země by neměla podpořit ani jednu stranu. Co by ale měla podpořit, jsou demokratické volby a vláda založená na vzájemné dohodě.“ 

Hluboké znepokojení nad situací vyjádřil v tiskovém prohlášení i americký prezident Barack Obama. Své administrativě dokonce nařídil, aby přehodnotila pomoc, kterou Spojené státy Egyptu poskytují. 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí: „Situaci pečlivě monitorujeme. Mluvili jsme o tom už v posledních dnech a náš názor je stejný – Egypťané mají právo na mírové politické řešení současné krize. To jim ale prezident Mursí bohužel neumožnil, jak ostatně dal jasně najevo ve svém včerejším projevu.“ 

K rychlému návratu k demokracii vyzývá Egypt i Německo. 

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle: „Pečlivě sledujeme vývoj situace. Vyzýváme všechny zúčastněné, aby postupovali demokraticky, ustoupili od násilí a zajistili svobodný dialog. Přeji Egyptu, aby se jeho politické špičky dokázaly domluvit a země neztratila šanci, kterou si zaslouží - tedy demokracii.“ 

Jako vůbec první ale reagoval muž, který přitom sám čelí dvouleté rozsáhlé vzpouře obyvatel požadujících jeho odchod – tedy syrský prezident Bašár Asad. 

Syrský prezident Bašár Asad: „Kdokoli využívá náboženství v politice nebo ve prospěch jedné skupiny na úkor jiné, padne kdekoli na světě.“ 

K rychlému návratu k demokracii vyzývá Egypt rovněž Evropská unie. 

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová: „Vyzývám všechny strany k rychlému návratu k demokratickému procesu včetně uskutečnění svobodných a spravedlivých prezidentských i parlamentních voleb. Vehementně odsuzuji veškeré násilné činy, vyjadřuji soustrast rodinám obětí a vyzývám bezpečnostní složky, aby učinily vše, co je v jejich silách, k ochraně životů Egypťanů.“ 

Vývojem událostí jsou znepokojeni zástupci NATO.

Generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen: „Vyzývám všechny k umírněnosti a k tomu, aby se neuchylovali k násilí. Aby respektovali lidská práva, včetně práv menšin, aby respektovali zákon a snažili se co nejdříve sestavit demokratickou a širokou civilní vládu.“

K situaci v Egyptě se vyjádřila i OSN.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun: „Vojenský zásah do záležitostí jakéhokoliv státu vyvolává obavy. Proto bude klíčové rychle upevnit civilní správu v souladu s demokratickými principy.“ 

Turecko krok egyptské armády považuje za „vojenský převrat“. 

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu: „Zbavení moci se může odehrát jen volbami, tedy vůlí lidu. Je nepřijatelné, aby vláda, která vzešla z demokratických voleb, byla sesazena nezákonným způsobem, ba co více - vojenským převratem.“

Naopak Katar považuje Egypt nadále za vůdce arabského a islámského světa. „Katar bude respektovat vůli Egypta a jeho lidu napříč spektrem,“ zopakovala televize slova zástupce katarského ministerstva zahraničí. 

Saúdskoarabský král Abdalláh nově jmenovanému prezidentovi Adlímu Mansúrovi poblahopřál jménem občanů své země.

Africká unie (AU) chce údajně kvůli „neústavním změnám“ pozastavit činnost Egypta v této africké organizaci. „Zřejmě bude uplatněna doktrína, která znamená pozastavení (činnosti) pro jakoukoli zemi, kde nastane neústavní změna,“ uvedl nejmenovaný vysoký představitel Africké unie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 5 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 12 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 14 hhodinami
Načítání...