Strana Su Ťij se prohlásila za vítěze voleb v Myanmaru. Etnické menšiny ale hlasovat nesměly

3 minuty
Horizont ČT24: Kontroverze kolem voleb v Myanmaru
Zdroj: ČT24

Myanmar má za sebou druhé volby od konce vojenské diktatury. Za svobodné je ale podle mezinárodních pozorovatelů lze označit jen stěží. Přes 1,5 milionu voličů z etnických menšin úřady z hlasování vyloučily. Včetně statisíců muslimských Rohingů, vůči kterým podle vyšetřovatelů OSN páchá myanmarská armáda genocidu. Terčem mezinárodní kritiky je i místní politická vůdkyně a někdejší demokratická ikona Su Ťij.

Národní liga pro demokracii (NLD), kterou Su Ťij vede, už oznámila, že získala dostatek mandátů, aby měla v příštím parlamentu absolutní většinu. Na oficiální výsledky se však stále čeká.

Národní liga pro demokracii uspěla už v prvních volbách po odchodu vojáků z vlády v roce 2015. Tehdy strana získala 390 mandátů díky vlně optimismu a velké popularity, které se Su Ťij těší.

Letošní volby byly ve znamení epidemie koronaviru, ekonomických obtíží a zvyšujícího se etnického napětí. Část obyvatelstva navíc NLD vyčítá, že nezreformovala ústavu, kterou v roce 2008 prosadili představitelé armády. Ústava tak stále armádě zaručuje čtvrtinu křesel v parlamentu. Představitelé armády ovládají i klíčová ministerstva.

„Volby dopadnou potvrzením vedení Su Ťij. Strana to pojme jako silný výsledek s tím, že demokracie splnila svou povinnost,“ očekával nezávislý politický analytik Richard Horsey. Základní demokratická kritéria ovšem hlasování v Myanmaru nesplnilo.

Lidé bez práva volit

Zatímco se před volebními místnostmi na většině území tvořily fronty, v několika regionech s etnickými menšinami hlasování neproběhlo vůbec. Oficiální zdůvodnění znělo, že to neumožňuje bezpečnostní situace.

„V zemi žije ještě přes 600 tisíc Rohingů, které připravili o občanství a právo volit,“ poukazuje Phil Robertson z organizace Human Rights Watch.

Rohingové patří k nejpronásledovanějším menšinám na světě. Od roku 2017 opustilo Rakhinský stát na západě Myanmaru přes milion příslušníků tohoto etnika. Brutalitu páchanou myanmarskou armádou na této menšině označují zahraniční pozorovatelé za genocidu. Su Ťij to odmítá, zároveň ale přiznává, že k válečným zločinům dojít mohlo. „Je nanejvýš důležité, aby soudní dvůr vyhodnotil situaci přímo v Rakhinském státě bez emocí a přesně,“ nechala se slyšet v roce 2019.

Kvůli mlčení k situaci na západě země přišla Su Ťij už o několik ocenění. Naposledy ji Evropský parlament připravil o výsady Sacharovovy ceny. Letošními volbami dostává pověst někdejší legendy boje za lidská práva další ránu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34AktualizovánoPrávě teď

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 17 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 2 hhodinami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 8 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 16 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 19 hhodinami
Načítání...