Stalin věděl o plánu Barbarossa, hrozbu však ignoroval

Moskva - První drtivou porážku za druhé světové války utrpělo Německo při svém tažení do Sovětského svazu. Plán vojenské útoku, známý jako Barbarossa, totiž nepočítal s dlouhodobější schopností SSSR bránit se. Hrozbě naprostého zhroucení východní fronty se Adolfu Hitlerovi podařilo zabránit jen za cenu obrovských obětí. Nesrovnatelně větší cenu ale zaplatili sovětští vojáci a civilisté, kterých v průběhu čtyřletého konfliktu zahynulo přes 25 milionů. Nástup německé armády v neděli 22. června 1941 ve 3:15 byl zdrcující. První německý úder byl totiž natolik silný, že nepřipravené jednotky Rudé armády nebyly schopny mu čelit. Velitelský sbor navíc oslabily Stalinovy politické čistky. Německá vojska v prvních týdnech rychle pronikala do sovětského vnitrozemí, v červenci obsadila západ evropské části SSSR.

Do boje vyrazilo pod vrchním velením generála Waltera von Brauchitsche na tři miliony německých vojáků. Luftwaffe zcela ovládla nebe a během 48 hodin zničila na 2000 sovětských letadel. Za tři týdny kontrolovaly německé jednotky a jejich spojenci Pobaltí, rozsáhlé území Ukrajiny a Moldavsko a dostaly se ke vzdáleným přístupům k Leningradu (Petrohrad) a ohrožovaly Kyjev a Smolensk. Zaskočený ruský vůdce Josif Stalin, který tvrdošíjně odmítal představu, že by Německo mohlo zaútočit, propadl podle svědků depresi. K veřejnosti promluvil po více než týdnu a v projevu konstatoval, že situace je smrtelně vážná. 

Nové informace: Stalin byl varován, a to víckrát 

Sovětský diktátor Josif Stalin před nacistickým útokem v létě 1941 obdržel od rozvědky několik desítek varování o tom, že Hitler připravuje vpád do SSSR. Tajné depeše sovětských špionů podle nových informací ruské rozvědky údajně obsahovaly i přesné datum. Hlavní ruská špionážní agentura vydala v těchto dnech sborník dosud utajovaných dokumentů z let 1939 až 1941. Kromě známých skutečností, které potvrzují Stalinovu dostatečnou informovanost o nacistických záměrech, sborník ukazuje, že varování o připravované agresi wehrmachtu měl tehdejší šéf Kremlu skutečně desítky. 

„Takových varování bylo nejméně třicet,“ řekl novinářům při prezentaci sborníku pracovník SVR Lev Sockov. Jako příklad uvedl depeši sovětského agenta z Říma z 19. června 1941, který s odvoláním na vysoce postavené úředníky italského ministerstva zahraničí hlásil, že „vojenská kampaň proti SSSR začne mezi 20. a 25. červnem“. Podobná hlášení obsahují i depeše dalších agentů, a také výpovědi dvou zběhů z jednotek wehrmachtu. 

„Stačí kopnout do dveří a celá shnilá stavba se zhroutí,“ tvrdil Hitler o Sovětském svazu. Plán nacistického útoku na stalinistický kolos se začal rýsovat v létě 1940. Definitivní rozkaz k jeho provedení vydal německý vůdce v prosinci 1940, kdy ztroskotala jednání obou zemí o rozdělení sfér vlivu a zapojení SSSR do války proti Británii. Pakt o neútočení, který Berlín a Moskva uzavřely v srpnu 1939 před společným rozdělením Polska, Hitler jednoduše pominul.

Rudá armáda v počáteční fázi bojů skutečně utržila těžké ztráty. Přesto už v červenci nešlo všechno podle německých představ. Navzdory vysokým materiálním i lidským ztrátám sílil odpor sovětských vojsk, druhou závažnou překážku představoval pro Němce obrovský prostor Sovětského svazu. Wehrmacht měl přitom podle plánu postoupit tak daleko, aby se území Německa dostalo mimo dolet sovětských letadel a na linii Volha-Archangelsk mohla být zřízena bariéra vůči asijskému Rusku. To se ale nepodařilo. 

8 minut
Rozhovor s Tomášem Jaklem
Zdroj: ČT24

Bitva o Moskvu – Rusové ji ubránili 

Jedním ze zlomových okamžiků bojů na východní frontě byla krvavá bitva o Moskvu, při níž se sovětská metropole udržela za cenu obrovských vojenských a civilních ztrát. Dorážející německé jednotky zastavilo koncem listopadu 1941 až nepříznivé počasí a houževnatý odpor sovětských vojáků a obyčejných Moskvanů, odhodlaných padnout za vlast. V prosinci pak vyčerpaná německá vojska přešla do obrany. Operace Barbarossa, která měla podle Adolfa Hitlera trvat několik týdnů, skončila po půl roce strategickým neúspěchem. V zimních měsících roku 1942 pak Němci jednou provždy ztratili aureolu neporazitelného protivníka. 

V kritické situaci se SSSR dostalo finanční i materiální pomoci od Spojených států a Velké Británie. Sovětskému vedení se rovněž podařilo přesunout průmyslovou výrobu na východ za Ural, kde nehrozilo nebezpečí nepřátelského napadení. Nevyčerpatelný lidský a průmyslový potenciál umožnil Sovětům obnovit síly a pokračovat v boji, což je považováno za jeden z rozhodujících aspektů druhé světové války. Německo a jeho spojenci si dlouhodobější válku na východní frontě nemohli dovolit. 

Boje mezi Německem a SSSR zuřily až do německé kapitulace v květnu 1945 a do historie vstoupily i tím, že obě strany hrubě porušovaly mezinárodní konvence o zacházení se zajatci a páchaly zvěrstva na civilistech. Velká vlastenecká válka, jak byl v Rusku bezmála čtyřletý konflikt proti Německu a jeho spojencům označován, si v SSSR vyžádala životy nejméně 26 milionů lidí včetně vojáků a vedla k zpustošení západní části země. Německo po druhé světové válce truchlilo nad více než třemi miliony padlých.

  • Plán Barbarossa - vpád Německa do SSSR zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2659/265887.jpg
  • Skupina ruských zajatců autor: Keystone , zdroj: Getty Images http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2659/265867.jpg
  • Plán Barbarossa - vpád Německa do SSSR zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2659/265888.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 44 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...