SPD si dál drží náskok na CDU/CSU, podle Merkelové není nic ztraceno

Německá sociální demokracie (SPD) si zhruba dva týdny před parlamentními volbami v průzkumech dál drží stabilní náskok před konzervativní unií CDU/CSU. Odcházející kancléřka Angela Merkelová však boj nepovažuje za ztracený. Všichni v CDU/CSU jsou si podle ní vědomi, že unie po 16 letech v kancléřství nezíská další mandát snadno.

„Jsme uprostřed volebního boje,“ řekla Merkelová na dotaz, jak moc se obává, že CDU/CSU ztratí vládní odpovědnost. Spekulovat o výsledku odmítá, protože konečné zúčtování přijde až v den voleb 26. září.

„Po 16 letech bylo každému v CDU a CSU jasné, že nedostaneme kancléřský úřad automaticky a bez námahy,“ dodala politička, která Německo vede již čtvrtým funkčním obdobím v řadě.
Průzkumy jsou pro konzervativce v posledních týdnech stále méně lichotivé.

Ve čtvrtek zveřejněná sondáž institutu Kantar pro magazín Focus za favorita označila SPD s 25 procenty, zatímco pro CDU/CSU se vyslovilo 21 procent respondentů. Zelení, kteří chtějí za kancléřku svou spolupředsedkyni Annalenu Baerbockovou, by získali 17 procent, liberálové z FDP a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) shodně po 12 procentech a postkomunistická Levice šest procent.

Pro srovnání, parlamentní volby v roce 2017 vyhrála kancléřčina unie s 32,9 procenta hlasů a SPD skončila druhá s 20,5 procenta hlasů.

Pomoc ze zálohy

Unie se stále snaží nepříznivé prognózy zvrátit. Na poslední chvíli se do kampaně zapojila i Merkelová, která až dosud zůstávala v pozadí, přestože se ve srovnání s volebním lídrem CDU/CSU Arminem Laschetem těší větší popularitě.

V úterý ve Spolkovém sněmu prohlásila, že jedině Laschet dokáže zabránit vzniku levicové koalice SPD, Zelených a postkomunistické Levice.

Kancléřský kandidát SPD Olaf Scholz se zatím k možnosti, že by v případě vítězství složil právě tuto koalici, jasně nevyjádřil, za což čelí kritice. Pokud by Levice ve vládě skutečně zasedla, bylo by to poprvé od znovusjednocení Německa v roce 1990.

Německá SPD představila nový předvolební plakát
Zdroj: David Young/ČTK/DPA

Sociální demokraté ve čtvrtek ve snaze ještě zesílit tlak na konzervativce představili v Düsseldorfu nový plakát se Scholzem a heslem „Kancléř pro Německo“. Düsseldorf je hlavním městem spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, kde je premiérem právě Laschet.

„Unie si zřejmě myslí, že jim patří stát i kancléřství. Tak to není. Občané rozhodují o tom, kdo do kancléřství vstoupí. Společně bojujeme za to, aby to byl Olaf Scholz,“ prohlásil generální tajemník SPD Lars Klingbeil.

S problémy s popularitou se potýká nejen CDU, ale také CSU, která působí jen v Bavorsku a která s CDU na celostátní úrovni tvoří tradiční koalici. CSU, kterou vede bavorský premiér a neúspěšný uchazeč o kancléřskou kandidaturu Markus Söder, se v průzkumu Wählercheck televize SAT.1 Bayern propadla na 29 procent. Sondáž Bayerntrend přisoudila CSU dokonce 28 procent. Pokud by se průzkumy ve volbách potvrdily, byl by to pro CSU nejhorší výsledek v dějinách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 7 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 11 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 11 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...