Soud přiznal gayům a lesbám právo na sňatek všude v USA

Nejvyšší soud Spojených států rozhodl v těsném hlasování, že gayové a lesby ve všech 50 státech unie mají právo uzavírat sňatky. Dosud sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 37 států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance bude muset od jejich zákazů upustit i zbylých 13 států na jihu a jihozápadě USA.

Nejvyšší soud konstatoval, že ústava zaručuje homosexuálním párům v celé zemi právo na sňatek. Devítičlenný senát Nejvyššího soudu USA rozhodl ve prospěch homosexuálů poměrem hlasů pět ku čtyřem.

Pověstným jazýčkem na vahách byl soudce Anthony Kennedy, jehož hlas často rozhoduje v těsných verdiktech, kdy proti sobě stojí čtyři konzervativně orientovaní soudci a čtyři jejich více liberálně smýšlející kolegové.

Soudce Anthony Kennedy: „Gayové, kteří usilují o sňatek, tím žádají o rovné zacházení a důstojnost v očích zákona. Ústava jim dává toto právo a neodepírá jim manželství, jednu z nejstarších (právních a společenských) institucí.“

Nesouhlasné stanovisko veřejně prezentovali čtyři odpůrci z řad rozhodujících soudců. Jeden z nich, Antonin Scalia, označil verdikt za „hrozbu pro americkou demokracii“.

Prezident Barack Obama sdělil prostřednictvím Twitteru, že verdikt považuje za významný krok na cestě ke zrovnoprávnění gayů a leseb. A twitterový účet Bílého domu se následně „obléknul“ do duhové barvy.

Poté Obama telefonicky hovořil s Jamesem Obergefellem, jenž byl v případu žalující stranou a u soudů různých instancí se domáhal, aby byl uznán jako vdovec po svém zesnulém partnerovi Johnu Arthurovi. „Jsem na vás opravdu hrdý; vím, že jste dal skvělý příklad lidem a že jste vyvolal trvalou změnu v této zemi,“ řekl Obama v rozhovoru, který živě přenášela televize CNN.

Před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu se podle amerických médií shromáždily tisícovky zastánců sňatků osob stejného pohlaví. Po oznámení průlomového rozhodnutí lidé propukli v jásot a objímali se. Také provolávali „Láska zvítězila“ a zpívali americkou hymnu.

  • Které státy dosud neuznávaly legální status sňatků osob stejného pohlaví? Severní Dakota, Jižní Dakota, Nebraska, Missouri, Arkansas, Texas, Mississippi, Louisiana, Georgia, Kentucky, Tennessee, Ohio, Michigan.

  • Ve Spojených státech je nyní odhadem 390.000 sezdaných homosexuálních dvojic, uvedl Williamsův institut při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Dalších 70.000 párů by mohlo sňatky uzavřít v příštích třech letech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protikorupční úřad Ukrajiny uvedl, že odhalil úplatkářství v řadách poslanců

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) v sobotu na sociální síti Telegram sdělil, že společně se speciální protikorupční prokuraturou (SAP) odhalil organizovanou zločineckou skupinu, jejíž členy jsou někteří současní ukrajinští poslanci. Dle úřadu systematicky přijímali úplatky výměnou za své hlasy v parlamentu. NABU zároveň uvedl, že státní bezpečnostní složky jeho vyšetřovatelům bránily ve vstupu do kanceláří parlamentních výborů.
14:37Aktualizovánopřed 53 mminutami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili v sobotu po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si vyžádal už desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a rovněž Číny. Příměří přivítaly Evropská unie a OSN.
05:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev po ruských úderech hlásí jednu oběť a přes třicet zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech jednu oběť a přes třicet zraněných. Několik z nich bylo i v sobotu odpoledne stále v nemocnici. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř pěti set dronů a čtyřiceti raket, přičemž cílilo na energetickou i civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Italská policie zadržela devět lidí. Má podezření, že financovali Hamás

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci, uvedla v sobotu tisková agentura ANSA. Dle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (asi 170 milionů korun), které původně vybraly pro dobročinné účely.
před 2 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 2 hhodinami

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 5 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 7 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 9 hhodinami
Načítání...