Smrt Stalina: Smutek, strach, radost i plané naděje

Moskva – Smrtí Josifa Vissarionoviče Stalina, 5. března 1953, skončila jedna z nejtragičtějších epoch v dějinách lidstva, a to přesto, že si sovětská společnost ještě na desítky let udržela totalitní charakter a kult Stalinovy osobnosti odsoudil až Chruščov o tři roky později. Okolnosti Stalinovy smrti dodnes nejsou zcela objasněné, většina historiků předpokládá, že zemřel na infarkt, teorie o tom, že Stalina někdo otrávil, jsou ale stále živé. Navíc není jasné, proč umírajícímu Stalinovi zpočátku nikdo nepomohl, snad prý proto, že se jeho spolupracovníci už dělili o nástupnictví v čele Sovětského svazu.

Zemřel Stalin na infarkt, nebo byl otráven?

Stalin trpěl zdravotními obtížemi jako hypertonie, arterioskleróza nebo revma delší dobu, léčení ale odmítal. „Všechny pokusy o léčení odmítal z toho důvodu, že je to pokus o jeho odstranění,“ uvedl historik Jan Adamec. Jako nejpravděpodobnější příčina jeho smrti se uvádí mrtvice, kterou utrpěl asi v noci mezi 1. a 2. březnem, a po záchvatu zůstal dlouho ležet bez pomoci ve své vile v Kuncevu. Pomoc přivolali členové jeho ochranky až po mnoha hodinách, místo lékaře ale zavolali politické činitele, kteří navíc dlouho uvažovali, co dále dělat. „On vlastně pomalu umíral bez řádné lékařské péče,“ řekl Adamec. Jeho nástupci se nejspíš více soustředili na dělení moci než na pomoc umírajícímu Stalinovi.

„Objevují se náznaky, že mohl být otráven, ale spíše se historici kloní k tomu, že zemřel na infarkt a vnitřní krvácení,“ myslí si Adamec. Teorie ale existují různé, například, že infarkt byl vyvolán sporem mezi ním a členy vedení. Některé teorie ale tvrdí, že byl Stalin otráven, možná proto, že se jeho spolupracovníci obávali, že chce Stalin vstoupit do další, pro Rusko zničující války. Na tajné poradě představitelů komunistických stran sovětského bloku v lednu 1951 totiž Stalin údajně oznámil, že SSSR má vojenskou převahu nad Spojenými státy, která ale nebude trvat dlouho, proto bude nutné do tří až čtyř let rozšířit socialismus do západní Evropy.

Po Stalinově smrti vyvrcholily boje o moc

Stalinův pohřeb uvedl do transu celou zemi, před rakví bylo ušlapáno na 1 500 lidí. Ostatky vůdce byly uloženy do mauzolea na Rudém náměstí po boku Lenina a v roce 1961 byly uloženy k ostatním představitelům SSSR ke Kremelské zdi.

Proces hledání Stalinova nástupce byl poměrně dlouhý, potenciálních kandidátů bylo asi pět. „Všichni věděli, že nikdo nemá dostatečné charisma ani moc, aby ho nahradil sám, takže se dohodli na ustanovení takzvaného kolektivního vedení,“ řekl Adamec. Každý z prozatímních nástupců tak získal svůj podíl na moci. Zpočátku měl největší význam Lavrentij Berija, který ovládal jak tajné služby, tak i sovětský jaderný program. Nikita Chruščov, který zpočátku nebyl považován za příliš silného kandidáta, měl na starosti stranický aparát, díky čemuž si postupně vybudoval moc. „O Chruščovově nástupnictví ale můžeme hovořit až někdy v roce 1956 nebo 57,“ upozornil Adamec.

Pro některé šok, pro jiné naděje

Pro obyvatele Sovětského svazu byla zpočátku Stalinova smrt hlavně šokem, mnozí měli po smrti vůdce, kterého měli po třicet let denně na očích, strach o budoucnost země. Lidé si se Stalinem spojovali hlavně industrializaci Ruska, ale také vítězství v druhé světové válce a úspěchy na Jaltské i Postupimské konferenci. Zároveň ale žilo v Sovětském svazu mnoho lidí postižených Stalinovými represemi, pro které byla jeho smrt nadějí na lepší budoucnost. „Otevíraly se také otázky, o kterých se dříve nemluvilo,“ připomněl Adamec. „U nás nebyla velká ochota přijímat destalinizaci, proto nedošlo v padesátých letech k výrazným změnám,“ dodal historik k tehdejší situaci v Československu.  

Kult Stalinovy osobnosti odsoudil teprve o tři roky později na 20. sjezdu KSSS Nikita Chruščov, který se nakonec dostal do čela komunistů. Teprve „perestrojka“ ale ukázala zločiny Stalinovy éry v plném světle. Přesto dodnes určitá obliba Stalina v Gruzii i Rusku přetrvává, pamatují si ho jako někoho, kdo přispěl prosperitě země, a oběti jeho vlády spíše přehlíží. „Rusko Stalina potřebuje jako symbol, byť kontroverzní, který by ho vymezoval od Západu. Podívejte se, debata probíhá kolem vítězství ve válce a zda by byl tak špatný. Už vůbec se nediskutuje o tom, jak v roce 1945 stalinský režim expandoval za hranice a jaká nová utrpení těm národům, které chtěly žít ve svobodné Evropě, přinesl,“ uvedl místopředseda hnutí Memoriál Nikita Petrov.

„Muž z oceli“ má na svědomí miliony životů

Muž, který si zvolil přezdívku Stalin (rusky „staľ“ znamená ocel), se narodil 21. prosince 1879 v gruzínském městě Gori jako Josif Vissarionovič Džugašvili. V devatenácti letech zanechal studií v pravoslavném semináři a stal se profesionálním revolucionářem, který podporoval nejprve sociální demokraty a posléze bolševiky. Do jejich čela se dostal na návrh Vladimíra Iljiče Lenina v roce 1922. Později Lenin ve svém testamentu varoval před tím, aby Stalin získal velkou moc, pro jeho špatné vlastnosti. V roce 1924 ale Lenin zemřel a o vedení strany se rozhořel boj.

V roce 1927 Stalin postupně zlikvidoval všechny své politické protivníky a stal se neomezeným vládcem Sovětského svazu. Začalo „budování socialismu v jedné zemi“: kolektivizace zemědělství a industrializace, likvidace všech domnělých odpůrců, kulaků, kněží i nejbližších spolupracovníků a přátel včetně armádních špiček a kulturní elity.

„Počty obětí Stalinovy diktatury se pohybují v řádech milionů,“ řekl Adamec. Patří mezi ně například 800 000 popravených v rámci Velkého teroru, 2,5–3 miliony obětí gulagů a násilných vysídlení, ale také oběti hladomorů, které byly důsledkem Stalinových socioinženýrských projektů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 15 mminutami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku, informují ukrajinské úřady a média.
před 40 mminutami

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 2 hhodinami

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„To zlo je stále přítomné.“ V Polsku si připomněli výročí Katyně

Polsko si připomnělo 85 let od takzvaného Katyňského masakru. V roce 1940 sovětská tajná policie povraždila v oblasti Katyně ležící nedaleko od Smolenska v nynějším Rusku na dvaadvacet tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. Vinu Moskva od počátku svalovala na nacistické Německo. To ještě během druhé světové války, když okolí Katyně dobylo, exhumovalo část obětí. Kreml se k činu plně přiznal až v devadesátých letech. Polský premiér Donald Tusk během piety řekl, že stejné zlo, které před 85 lety vraždilo Poláky, v neděli zabíjelo v ukrajinském městě Sumy. „To zlo je tady stále přítomné a tak jako v minulosti, i dnes nás ohrožuje,“ prohlásil.
před 15 hhodinami

Volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr a pučista Nguema

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal padesátiletý Nguema 90,35 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na gabonského ministra vnitra.
před 15 hhodinami
Načítání...