Sexuálního násilí na ženách se dopouštějí i modré přilby. Nejvíce případů je hlášeno z Konga

Mírové mise OSN: patří k nim bohužel i znásilňování žen a dívek (zdroj: ČT24)

Vojáci pod hlavičkou OSN mají v rámci mírových misí této organizace chránit obyvatele před násilnostmi národních armád nebo povstalců. Někdy ale naopak oni sami násilí páchají - na ženách a dívkách. Víc než třetina z dvou tisíc nahlášených případů sexuálního zneužití je z Demokratické republiky Kongo.

Michael a Gloria mezi ostatními dětmi výrazně vyčnívají. Mají totiž mnohem světlejší pleť než jejich vrstevníci. V Demokratické republice Kongo se narodili ženám, které byly znásilněny zahraničními vojáky, vyslanými do této země pod vlajkou OSN – v rámci mírové míse MONUSCO.

Blandine otřesné chvíle prožila v patnácti letech. Skupina Maročanů ji nalákala na sušenky, aby se vzápětí bezbranné dívky zmocnila. „Když vidí vojáka MONUSCO, volá na něj: Táto! O každém, kdo není černoch, si myslí, že by mohl být jeho otec,“ říká Blandine.

Podobný osud potkal i Boru, kterou navíc sexuálně zneužili už v jedenácti a pak znovu ve třinácti. Stejně jako nejmíň sedm set dalších žen. S následky se potýkají dodnes. Je i jejich děti považuje konžská společnost za vyvrhely, které ze svého středu vyloučila. Pomoc jim v neštěstí nabízí jen výjimečně. Bora má štěstí v tom, že dceru a syna vychovává její strýc. „Pomohl mi během těhotenství i později. Ale pokud by zemřel, těžko seženeme něco k jídlu,“ přiznává Bora.

Kongo jako patriarchální společnost

Ženy v Kongu to obecně nemají jednoduché. Až na výjimky rovnoprávnost pohlaví prakticky neexistuje. Tradice velí, že se mají bez řečí starat o rodinu a domácnost. Násilí přitom musí často snášet nejen od povstaleckých bojovníků, ale také od ostatních obyvatel vesnice. Vznikla hnutí, která se snaží šířit osvětu. Jenže jich zůstává příliš málo.

„Žijeme v patriarchální společnosti, kde mají lidé zažito, že muži stojí výš než ženy. Změnit tohle nastavení potrvá hodně dlouho,“ vysvětluje Solange Lwashigová, aktivistka z nevládní organizace Caucus des femmes.

Aspoň malou záruku práva a dobrého zacházení mají představovat právě členové mise OSN, která v zemi působí už 18 let. Jenže až donedávna jednotky z Maroka, Pákistánu nebo Srí Lanky bojům jen přihlížely, než aby před nimi obyvatele chránily. Vojáci i ostatní personál navíc místní ženy pravidelně zneužívali. Hlavně v letech 2003 až 2008, kdy MONUSCO řídil William Swing. Ten přiznal zodpovědnost za hrůzné činy, ovšem místo trestu se dočkal povýšení - teď vede Mezinárodní organizaci pro migraci.

Mírové mise OSN: Znásilnění jako pouhé porušení vnitřních předpisů

OSN případy znásilnění jasně odsoudilo. Zavedlo nový řád, který modrým přilbám zakazuje nejen sex s nezletilými, ale také využívání služeb prostitutek. Přesto se opakovaně objevují nové případy zneužití. „Chceme obětem usnadnit nahlášení případu. Abychom jim mohli poskytnout okamžitou pomoc,“ podotýká Jane Holl Luteová, koordinátorka programu OSN proti sexuálnímu zneužívání.

OSN současně naráží na to, že potrestání odhalených viníků už nespadá pod její pravomoci. Rozhodnutí záleží na zemích, které vojáky na misi vyslaly. Samotné vnitřní šetření přitom trvá až pět let. Navíc neřeší znásilnění jako zločin, ale pouhé porušení vnitřních předpisů.

Světová organizace tím ztrácí důvěryhodnost. Nejvíc to ale vždy odnášejí oběti jako Bora a Blandine. Nejenže se bez vlastní viny ocitly na okraji společnosti, navzdory žádostem o pomoc navíc žádná z nich nikdy nedostala odškodné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Drážďanech proběhla evakuace centra města kvůli zneškodnění bomby z války

V Drážďanech ve čtvrtek brzy ráno proběhla evakuace lidí z kilometrové zóny kolem letecké bomby z druhé světové války, kterou dělníci ve středu našli při demolici zbytků zříceného mostu Carolabrücke. Oblast, která zahrnuje celé historické jádro města i jeho bezprostřední okolí, muselo podle úřadů do 9:00 opustit asi deset tisíc lidí. Nyní se pyrotechnici pokoušejí bombu zneškodnit.
před 2 hhodinami

Počet obětí požárů v Los Angeles stoupl na pět

Lesní požáry, které na několika místech od úterka pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požár v kopcích nad čtvrtí Pacific Palisades je nejničivější v moderní historii Los Angeles, uvádějí média. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
05:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bývalý informátor FBI dostal za lži o Bidenovi a jeho synovi šestiletý trest

Bývalý informátor amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který se přiznal, že lhal o aktivitách prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera kolem ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings, ve středu dostal u soudu šestiletý trest. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů.
před 3 hhodinami

Na Slovensku začal platit zákaz mobilů na školách

Na Slovensku začal od Nového roku platit zákaz mobilů na základních školách a nižších ročnících víceletých gymnázií. Žáci je musí při příchodu odevzdat, případně vypnout a schovat. Regulace má pomoci k lepšímu soustředění a snížit kyberšikanu. Podobná pravidla už platí například v Británii, Francii či Nizozemsku.
před 5 hhodinami

Nadšení Syřanů ze svobody brzdí strach z islamizace

Do Sýrie se po pádu režimu diktátora Bašára Asada krok za krokem vrací normální život. Symbolem změn je i letiště v Damašku, které po letech sankcí obnovuje mezinárodní provoz. Opatrnou euforii obyvatel ale zastiňují obavy z plánů vládnoucích islamistů i stav země zničené dlouholetou občanskou válkou.
před 5 hhodinami

Ruský úder na Záporoží nepřežilo třináct lidí

Při ruském vzdušném útoku na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny bylo zabito nejméně třináct lidí, informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Úřad ukrajinského generálního prokurátora informoval o tom, že kromě toho bylo při úderu zraněno 63 lidí. Záchranné akce na místě už skončily.
před 11 hhodinami

Trumpa na Grónsku lákají suroviny i strategická poloha

Poznámky nastupujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o připojení Grónska a průplavu v Panamě k USA souvisejí nejen se zajištěním národní bezpečnosti, ale také se změnami klimatu. Oteplování zvyšuje význam obou míst z hlediska lodní dopravy a obchodu. Arktida, kde USA soupeří o vliv s Ruskem a Čínou, pak skýtá bohatá naleziště přírodních zdrojů. Grónsko má zároveň strategickou polohu v případě většího konfliktu s Ruskem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zásoby plynu v Podněstří vystačí pouze 24 dní, tvrdí tamní úřady

Až osm hodin denně nově trvají odstávky elektřiny v separatistickém moldavském regionu Podněstří. Odtrženecké území navázané na Moskvu nedostává od začátku roku ruský plyn, kvůli čemuž zápasí s energetickou i humanitární krizí. Představitelé mezinárodně neuznané republiky ve středu přiznali, že i při maximálním šetření jim plyn v zásobnících vystačí pouze 24 dní. Separatisté vinu svalují na vlády Moldavska a Ukrajiny, ty ale viní Kreml.
před 12 hhodinami
Načítání...