Šéf irské Sinn Féin Gerry Adams plánuje odejít příští rok z čela strany

Šéf irské republikánské strany Sinn Féin Gerry Adams prohlásil v závěru sjezdu své strany v Dublinu, že v roce 2018 odstoupí z funkce a nebude usilovat ani o znovuzvolení do irského parlamentu. Adams stál v čele nacionalistické strany, která působí v Irsku i Severním Irsku, třicet čtyři let.

„Vést znamená vědět, kdy je čas na změnu. Ten čas nastal nyní,“ oznámil viditelně dojatý Adams. Dodal, že požádá vedení Sinn Féin o stanovení termínu pro mimořádnou konferenci strany příští rok, na které delegáti zvolí nového vůdce.

Irský tisk píše, že devětašedesátiletý politik patrně ve straně zcela neskončí a bude zastávat nějakou čestnou funkci. Adamsovou nástupkyní by se podle médií mohla stát současná místopředsedkyně strany Mary Lou McDonaldová.

Pro jedny terorista, pro druhé mírotvorce

Podle agentury Reuters skončí Adamsovým odchodem proces generační výměny v nacionalistické straně, považované za někdejší politické křídlo Irské republikánské armády (IRA). Ta vedla ozbrojený boj za odtržení Severního Irska (Ulsteru) od Británie.

Adams je kontroverzním politikem, někteří ho dokonce označovali za teroristu, druzí ho chválili jako mírotvorce. Podle agentury AP byl obviňován, že byl vysoce postaveným členem IRA, toto tvrzení ale opakovaně popřel.

  • Severní Irsko zažilo tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány. Nepokoje si od roku 1969 vyžádaly kolem 3500 mrtvých. Ke zklidnění situace došlo v roce 1998 po podepsání Velkopáteční dohody oběma znepřátelenými stranami. Dohoda znamenala velký posun v severoirském mírovém procesu.
Vydáno pod