Rusko projektuje supertěžké rakety pro let na Mars

Moskva - Ruští vědci pracují na vývoji supertěžkých raket. Jejich cílem bude Mars. Na projektu pracují experti moskevského Chruničevova kosmického centra. Nové rakety mají vzniknout na bázi raketového nosiče Angara, kterým nyní Rusko dopravuje na oběžnou dráhu kolem Země náklady až do váhy 35 tun. Raketové projekty, pro něž vědci zvolili označení Amur a Jenisej, mají být schopné vynést do vesmíru dokonce až 120 tun nákladu, řekl ruským novinářům náměstek ředitele ústavu Anatolij Kuzin.

Podle představ ruských vědců bude „útok“ na rudou planetu probíhat po etapách - od nasazení dálkových automatických kosmických aparátů až po vybudování vědecké základny na povrchu planety. Podle pracovníků Chruničevova centra bude nová raketa osazena motorem na jaderný pohon. Zdroj energie bude pohánět jak sám motor, tak i všechny palubní přístroje. Nový supervýkonný motor je prý už v „předprojektové fázi“.

V Moskvě je zároveň v plném proudu experiment se simulovanou cestou mezinárodní posádky na Mars. Šest kosmonautů, kteří svou „cestu“ nastoupili loni, má nyní za sebou téměř polovinu své mise. Cílem experimentu je simulace vlivu dlouhodobého meziplanetárního cestování na lidské zdraví. Účastníci výpravy komunikují s okolním světem elektronickou poštou a videozprávami. Stravují se pouze z konzerv a sprchují se jednou týdně. Projekt Mars-500 společně zorganizovaly moskevský Institut pro lékařské a biologické problémy, Evropská vesmírná agentura a čínské vesmírné školicí centrum.

Rusko má být na Měsíci dřív, než se čekalo

Rusko má v plánu i podrobnější zkoumání Měsíce, které by se ale podle pracovníků Chruničevova výzkumného střediska mělo urychlit. Rusko by mělo podle nich už v letech 2025-36 na oběžné dráze kolem Měsíce zřídit orbitální stanici a později i vybudovat stálou základnu na měsíčním povrchu. Ruští kosmičtí experti se podobnými plány už zabývali, nicméně jejich realizaci předpokládali až v pozdější době.

Účastníci mise Mars 500
Zdroj: IMBP/Oleg Vološin