Rozkaz k likvidaci Židů Heydrich uposlechl, začal holocaust

Berlín/Praha – Mezi nejtemnější kapitolu druhé světové války i samotného dvacátého století se řadí pokus nacistického Německa vyhladit ze světa židovskou populaci, tedy holocaust. Systematické vraždění Židů začalo 22. června po přepadení Sovětského svazu Německem. O necelý měsíc a půl později, tedy 31. července 1941, byl rozkazem k rozsáhlé genocidě pověřen Reinhard Heydrich. Tímto činem tak vyvrcholily přípravy na tzv. „konečné řešení židovské otázky“, jak nacisté ve své eufemické terminologii hrůznou tragédii nazývali.

Podle Hitlerovy teorie byly Židé považováni za „rasovou tuberkulózu národa“ a jejich vyhubení mělo přinést požehnání pro celý německý národ. Nicméně nacisté se nechtěli spokojit pouze se zlikvidováním židovské populace, hned za nimi v pomyslném žebříčku následovali Romové a Slované, pro něž existoval plán na likvidaci a přesunutí na východ známý pod jménem Generalplan Ost. Hitler své antisemitické plány deklaroval již ve svém díle Mein Kampf a v této myšlence pokračoval i po roce 1933, kdy se mu podařilo dostat se k moci. Zpočátku mu šlo především o sociální izolaci a celkové vyloučení Židů ze společnosti, nicméně postupem času se jeho extrémní názory ještě více radikalizovaly a od „pouhého“ znepříjemňování života Židům, jež vyvrcholilo Norimberskými zákony, se dopracoval k realizaci myšlenky na postupnou likvidaci celého národa.

Goebbels: „Židé jsou vši na těle civilizovaného lidstva. Musíme je nějak vyhubit.“

Když Hitler zjistil, že vystěhování Židů nebude z praktických důvodů uskutečnitelné (po obsazení Francie nacisté uvažovali mimo jiné deportovat Židy do tehdejší francouzské kolonie Madagaskar), začalo se mu v hlavě rýsovat tzv. konečné řešení, během něhož měli být zlikvidování všichni Židé v německé sféře vlivu. Konkrétní datum rozhodnutí k tomuto činu není zcela jasné, nicméně se na něm pracovalo již v první části roku 1941. Nacisté řešili hlavě otázku, jak nejefektivněji sprovodit ze světa takové množství lidí.

Podle některých historiků mohlo konkrétní Hitlerovo rozhodnutí k holocaustu padnout až v září 1941, kdy dal pravděpodobně souhlas s deportací českých a rakouských Židů na východ. V lednu roku 1942 se na konferenci ve Wannsee nedaleko Berlína za účasti nejvýše postavených nacistických funkcionářů rozhodlo o konkrétním provedení holocaustu a synchronizaci jednotlivých úřadů. Podle Eichmana vysidlování Židů na východ znamenalo začátek „konečného řešení židovské otázky“.

  • Holocaust autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2385/238456.jpg
  • Holocaust autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2385/238457.jpg
  • Holocaust autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2385/238455.jpg
  • Osvětim zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1315/131500.jpg

Nejdříve zabíjel výfukový plyn, poté Cyklon B

Nejvíce Židů během druhé světové války zemřelo ve vyhlazovacích táborech, s jejichž výstavbou nacisté začali již na podzim roku 1941. Nicméně ta nejefektivnější vyhlazovací zařízení, která byla vybavena stálými plynovými komorami, byla dána do provozu až během roku 1942. Celý projekt instalace plynových komor, které byly maskovány jako sprchy a zabíjelo se zde výfukovým plynem, byl na počest smrti Heydricha pojmenován Operace Reinhard. Do provozu byl z šesti takových zařízení první uveden v prosinci 1941 tábor v Chelmnu, na jaře 1942 se otevřely vyhlazovaní tábory  Belzec, Sobibor a Treblinka. Další dva, Osvětim a Majdanek, byly na vyhlazovací tábory přestavěny.

Akce byla ukončena v roce 1943, kdy se hlavní pozornost nacistů obrátila k vyhlazovacímu táboru Osvětim-Březinka. Zde byly vystavěny čtyři nové plynové komory, v nichž se využíval mnohem „efektivnější“ plyn Cyklon B. Právě ve vyhlazovacích táborech zemřelo nejvíce Židů, téměř tři miliony, a jen v samotné Osvětimi se počet obětí vyšplhal na 1,5 milionu. Nejvíce jich pocházelo z Polska, kde z předválečného stavu 3,3 milionu Židů jich válku přežilo jen 300 tisíc, v holocaustu zahynul přes milion osob ze SSSR a na osmdesát tisíc českých židovských obětí. Nacisté si byli vědomi ojedinělého charakteru tohoto zločinu a snažili se zahlazovat stopy. Himmler nazval holocaust „slavnou stránkou našich dějin“, o které se ale „nikdy“ nemá veřejně mluvit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 7 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 21 hhodinami
Načítání...