Rozhádaná rodina a vyřizování politických účtů. Smutný odkaz kancléře sjednotitele

2 minuty
Německo sjednotil, u svých blízkých to nedokázal
Zdroj: ČT24

V Berlíně se konala zádušní mše za nedávno zemřelého bývalého kancléře Helmuta Kohla. Odkaz muže, který se zasloužil o znovusjednocení Německa, je paradoxně zastíněn rozpory a nevraživostí uvnitř jeho rodiny i mezi nejbližšími politickými spolupracovníky.

„Všichni si přejeme, abyste mezi sebou poznali smíření a mír,“ pronesl na mši pořádané Kohlovou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) prelát Karl Jüsten. Poznamenal také, že nejbližší příbuzní exkancléře na něj mají značně rozdílné názory, lidé zvnějšku by se ale měli zdržet hodnocení rodinných poměrů.

Walter Kohl se svými dětmi před otcovým domem
Zdroj: Boris Rössler/ČTK/DPA

Jak moc byly narušené vztahy Kohla a jeho druhé manželky Maike Kohlové-Richterové se zbytkem rodiny, se naplno ukázalo v den úmrtí dlouholetého politika. Například starší syn Kohla – Walter – se o smrti svého otce podle svých slov dozvěděl z rádia. A i když se ještě týž den mohl podívat do otcova domu v Ludwigshafenu, o několik dní později už to možné nebylo.

Když k němu totiž se svými dětmi přišel, sdělila mu podle německých médií policie, že má do domu zákaz vstupu. Walter Kohl pak přesto několikrát zvonil na dveře, ale ani po půlhodinovém čekání mu nikdo neotevřel. Právník vdovy Maike Kohlové-Richterové se následně nechal slyšet, že Walter chtěl záměrně vyvolat skandál. Walter zase vyjádřil znechucení nad nynějším chováním Maike, které podle něj ale potvrzuje zkušenosti z posledních let.

Maike Kohlová-Richterová
Zdroj: Arne Dedert/ČTK/DPA

Během nich Walter ani jeho mladší bratr Peter neměli se svým otcem žádný kontakt. Walter s ním naposledy mluvil v létě roku 2011. Odstup mezi oběma byl už ale patrný výrazně dříve. Když v roce 2001 první Kohlova manželka – Hannelore – spáchala sebevraždu, dozvěděl se to Walter od sekretářky exkancléře.

O otcově druhé svatbě se zase Walter a Peter dozvěděli z telegramu. Právě Kohlově druhé ženě řada lidí vyčítá, že svého o 34 let staršího manžela systematicky izolovala od okolí, všechny nitky jeho života brala do vlastních rukou a že se postarala o to, aby přerušil kontakty i s těmi nejbližšími – vlastními syny a starými důvěrníky.

Květiny a svíčky před Kohlovým domem
Zdroj: Reuters/Ralph Orlowski

Je to právě Maike Kohlová-Richterová, kdo má rozhodující slovo při plánování smutečního rozloučení s politikem, který stál v čele německé vlády 16 let. Hlavní části evropského smutečního obřadu, která se uskuteční ve francouzském Štrasburku, i proto hrozil skandál. Maike totiž podle informací médií chtěla, aby byl hlavním řečníkem maďarský premiér Viktor Orbán, naopak kancléřka Merkelová měla být vynechána. Její právník ale tato tvrzení později popřel. 

Kromě kancléřky má na štrasburském obřadu mluvit mimo jiné předseda Evropské rady Donald Tusk nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Kancléř sjednoceného Německa bez německého obřadu

Exkancléř své někdejší chráněnkyni Merkelové nikdy nezapomněl, jak se od něj na konci 90. let bez varování distancovala kvůli skandálu se stranickým financováním. Podobně složité vztahy měl Kohl ale také se současným prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, který žádal odhalení tajných donátorů CDU.

Stále se navíc ozývají hlasy, které nechápou, proč hlavní rozloučení s architektem znovusjednocení země nebude právě v Německu.

I když se sobotní smuteční obřad nakonec podle všeho v rovině politické uskuteční ve smířlivém duchu, Kohlova rodina má zatím k překonání rozdílů daleko. Syn Walter předem oznámil, že se nezúčastní soukromého pohřbu v západoněmeckém Špýru. Na protest proti tomu, že Kohl nebude pohřben vedle své první manželky v rodinném hrobě v Ludwigshafenu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 42 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 7 hhodinami
Načítání...