Řím vrací do Indie své vojáky obviněné z vraždy

Dillí - Řím vrátil indické justici dva italské vojáky, kteří jsou v Indii obviněni z vraždy dvou rybářů. Itálie dostala od Dillí záruku, že příslušníci italské námořní pěchoty nebudou v Indii čelit trestu smrti. Oba muži do Dillí přicestovali dnes večer místního času.

„Itálie posílá své dva vojáky do Indie, aby tam stanuli před soudem za vraždu. Na základě dohody s Indií tento případ nezahrnuje možnost udělení maximálního trestu,“ konstatoval italský ministr zahraničí Giulio Terzi, na kterého se v Itálii kvůli případu snesla vlna kritiky a požadavky na rezignaci.

Indická vláda návrat obviněných přivítala a uvedla, že rozhodnutí Říma umožnilo ukončit diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi. Indický ministr zahraničí Salman Khuršíd slíbil, že vojáci nebudou po příletu do Indie zatčeni a budou moci bydlet na italském velvyslanectví.

Vojáci si prý rybáře spletli s piráty

Vojáci Massimilian Latorre a Salvatore Girone byli v Indii loni zadrženi a obviněni, že 15. února 2012 jako členové bezpečnostního týmu na palubě tankeru zahájili palbu na posádku indického rybářského člunu a dva muže zastřelili. Sami tvrdí, že si je spletli s piráty.

Indický soud italským vojákům dovolil začátkem roku odcestovat do vlasti, aby se mohli zúčastnit únorových voleb. Italský velvyslanec v Indii Daniele Mancini se přitom tehdy soudu písemně zaručil, že příslušníci námořní pěchoty budou zpátky v Indii do dneška. Řím ale jejich vydání minulý týden odmítl, čímž vyvolal napětí mezi oběma státy. Dillí dokonce italskému velvyslanci zakázalo opustit zemi a pohrozilo ztrátou diplomatické imunity.

Italská vláda se nakonec rozhodla, že se oba italští vojáci do Indie vrátí. Itálie si původně přála, aby její státní příslušníci stanuli před soudem na italském území. Řím tvrdil, že incident se odehrál v mezinárodních vodách, a Indie tudíž nemá právo vydání Italů žádat. Podle Dillí byl čin spáchán v indických teritoriálních vodách.

Vydáno pod