Republikán Cruz získal dva státy, Trump ještě nemá nominaci jistou

Texaský senátor Ted Cruz se v sobotu stal vítězem nominačního hlasování amerických prezidentských voleb v Kansasu a v Maine. Výrazně zde porazil zatím nejúspěšnějšího republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Ten byl naopak úspěšnější v Louisianě a v Kentucky. Podle agentury AP výsledky naznačují, že republikánský nominační souboj nebude ještě dlouho rozhodnut. V primárkách demokratů byl Bernie Sanders úspěšnější ve více státech, Hillary Clintonová ale zvítězila v lidnatější Louisianě.

Cruz, který je považován za hlavního Trumpova soupeře v souboji o republikánskou nominaci pro listopadové prezidentské volby, v Kansasu aktuálně získal 48 procent hlasů, zatímco newyorský miliardář 23 procent. Na třetím místě skončil Marco Rubio se 17 procenty, čtvrtý je ohijský guvernér John Kasich s 11 procenty. V Maine si Cruz připsal 46 procent hlasů, zatímco Trump 33, Kasich 12 a Rubio osm.

  • Donald Trump má 378 delegátů, Ted Cruz 295, Marco Rubio 123 a John Kasich 34. K definitivní republikánské nominaci je zapotřebí podpora 1237 delegátů.

„To, co vidíme v Kansasu, je projevem skutečného posunu v iniciativě,“ komentoval Cruz bilanci tamního nominačního shromáždění. Podle agentury Reuters mohlo výsledky sobotního republikánského hlasování ovlivnit fakt, že rozhodovat smějí jen registrovaní členové Republikánské strany. Mohou být loajálnější stranickému vedení, jež Trumpovo tažení ostře kritizuje.

Výsledky primárek svědčí o velkém úspěchu Teda Cruze. Vítězství ve dvou státech a slušné výsledky v dalších jsou pro něj posílením argumentu, že on je alternativou Donaldu Trumpovi.
Martin Řezníček

Trump poměrně těsně vyhrál v Louisianě s 41 procenty hlasů proti 38 procentům Cruze. Rubio měl v tomto státě na svém kontě 11 procent a Kasich šest. V Kentucky získal Trump přizeň 36 procent voličů, Cruz 32 procent, Rubio 16 a Kasich 14.

„Pro Marca Rubia skončilo poslední kolo primárek propadákem,“ přiblížil zpravodaj ČT Martin Řezníček. Trump po oznámení výsledků dokonce vyzval Rubia, aby z kampaně odstoupil. „Marco musí pryč ze soutěže,“ prohlásil Trump. Štáb Marka Rubia ale výzvu odmítl a označil Trumpa za podvodníka, který není „skutečným konzervativcem“.

Cruz porazil Trumpa ve dvou státech (zdroj: ČT24)

Lidnatější stát pro Clintonovou, dva státy pro Sanderse

Vermontský senátor Bernie Sanders vyhrál hlasování ve dvou ze tří amerických států, kde se v sobotu rozhodovalo o delegátech pro závěrečnou nominační konferenci Demokratické strany. Sanders byl úspěšný v Kansasu a Nebrasce, jeho soupeřka a hlavní favoritka demokratů Hillary Clintonová vyhrála v Louisianě.

V sobotním hlasování bylo ve hře přes sto delegátů. Celková bilance je nakonec úspěšnější pro Clintonovou, protože její zisky v lidnatější Louisianě vyrovnají ztrátu v Kansasu a Nebrasce. Hlasovalo se navíc proporčně, což znamená, že Clintonová získala delegáty i ve státech, kde vyhrál Sanders.

  • Hillary Clintonová má podle odhadů 1117 delegátů, a to včetně takzvaných superdelegátů, kteří nejsou vázáni výsledky nominačního hlasování a mohou se rozhodovat volně. Bernie Sanders zatím má 477 delegátů. K nominaci jsou zapotřebí hlasy 2383 delegátů.

Senátor ale z dalšího souboje odstoupit nehodlá. Po oznámení výsledků prohlásil, že jeho kampaň teprve začíná. „Máme iniciativu, kráčíme k vítězství,“ řekl Sanders.

Americký deník Politico však hodnotí šance Sanderse negativně. Sice teď vyhrál v Kansasu a Nebrasce, ale dveře k nominaci se mu prý dramaticky přivřely. Sanders si v obou státech zajistil pohodlnou většinu bělošských voličů, to samé už se mu ale nepodařilo v Louisianě. Nedaří se mu totiž vyhrávat v etnicky různorodějších státech.

Problém se sobotní remízou, za kterou je možné celkový výsledek hlasování ve třech státech považovat, je podle Politico i v tom, že Sanders do víkendového boje vstoupil s výrazně méně delegáty než Clintonová. Aby Sanders náskok Clintonové začal snižovat, potřebuje mít úspěch ve velkých a rozmanitějších státech. První velkou zkouškou tak bude úterní střet v Michiganu, kde se přerozdělí 147 delegátů.

Kandidáti demokratů o nominaci na prezidenta Spojených států se ale nejprve v neděli střetnou ve státě Maine, naopak republikány čeká volební shromáždění v Portoriku.

Cesta ke zvolení americkým prezidentem
Zdroj: ČT24/US embassy/Americké centrum/Wikipedia.org