Pro Sýrii nastává okamžik pravdy. Plánem B je jen další válka, varuje de Mistura

Jedinou alternativou k diplomatickému řešení syrské krize je další válka, která by ale byla ještě horší než ta dosavadní. Před začátkem obnovených mírových rozhovorů v Ženevě to řekl jejich koordinátor a zmocněnec OSN Staffan de Mistura. K rozhovorům se sjely delegace syrské vlády a jejích oponentů, aby v nepřímém jednání dohodly další mírové kroky. Prozatím platí příměří, které je až na výjimky dodržováno od 26. února.

De Mistura prohlásil, že za vůbec nejdůležitější považuje dospět k dohodě o politickém předání moci. Jediný známý „plán B“, tedy alternativa k této snaze, je podle něj návrat k válce, která by byla ještě horší než dosavadní boje.

De Mistura rozhovory považuje za „okamžik pravdy“ a jejich neúspěch by podle něj znamenal obnovu války. Řekl také, že OSN je pouze prostředníkem a že hlavní slovo má mezinárodní skupina, která se na přípravě podílela. Jde o 18 zemí, jež zastupují různé strany konfliktu. „Jestliže v těchto rozhovorech ani v dalších kolech neuvidíme ochotu jednat, pak věc vrátíme těm, kdo mají vliv, to je Ruská federace, USA a Rada bezpečnosti OSN,“ řekl de Mistura.

Zmocněnec OSN se v pondělí setkal s delegací syrské vlády vedenou hlavním vyjednávačem a velvyslancem při OSN Bašárem Džaafarím. Džaafarí řekl, že předal de Misturovi názory Damašku na způsob politického řešení krize. De Mistura řekl, že se syrskou delegací probíral procedurální záležitosti a že další kolo se bude konat ve středu a zaměří se na témata obsažená v prosincové rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Podle ní se má dohodnout příměří, přechodná vláda, nová ústava a parlamentní a prezidentské volby.

V Ženevě začalo další kolo mírových rozhovorů o Sýrii (zdroj: ČT24)

De Mistura počítá i se třetím kolem rozhovorů

Syrské rozhovory v Ženevě
Zdroj: Salvatore Di Nolfi/ČTK/AP

Toto kolo rozhovorů, které je od ledna už druhé, má podle de Mistury trvat maximálně deset dní a vyjádřit se v něm prý budou moci zástupci „všech Syřanů“.

De Mistura také počítá ještě se třetím kolem rozhovorů, které by se mohlo konat po určité pauze. Očekává, že se podaří dospět – když ne k dohodě, tak alespoň k orientačním bodům dalšího postupu v Sýrii. 

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim už o víkendu vyloučil možnost jednat v Ženevě o odstoupení prezidenta Bašára Asada. Americký ministr zahraničí John Kerry stejně jako jeden ze zástupců opozice označil Mualimova slova za ohrožování úspěchu rozhovorů.

Opoziční vyjednávač Muhammad Allúš v Ženevě řekl, že mají-li být jednání úspěšná, musí Asad odejít, mrtvý nebo živý. „Přechodné období může začít jedině s pádem nebo smrtí Bašára Asada. Nelze ho zahájit za přítomnosti režimu nebo v době, kdy je jeho hlava stále u moci,“ řekl Allúš.

V čele Sýrie by se mi líbila žena, poznamenal de Mistura

De Mistura na dotaz, zda si umí představit v čele Sýrie ženu, odpověděl: „To by se mi líbilo.“ Jeho mluvčí však rychle dodal, že debata o jakýchkoli volbách je věcí Syřanů. De Mistura už několikrát v minulosti řekl, že by rád do mírových jednání zapojil více žen. Žertem se novinářů sám zeptal, zda vědí, s kým se sešel vůbec jako s prvním. Po několika chybných odpovědích prozradil, že s poradní skupinou syrských žen a že s nimi v neděli odpoledne strávil hodinu a půl. „Myslím, že právě ony nám mohou pomoci pochopit, jak řešit syrskou krizi,“ řekl de Mistura.

Příměří v Sýrii
Zdroj: Bassam Khabieh/REUTERS/Bassam Khabieh

Hlavní síly syrského konfliktu

  • Asadův režim a jeho spojenci: Syrská armáda, která měla na začátku konfliktu kolem 300 000 mužů, je nyní podle odhadů nejméně o polovinu slabší. Vládní vojska také již ztratila až dvě třetiny území na úkor IS a dalších skupin. I přesto Asadova armáda stále ovládá hlavní město Damašek a další klíčové metropole a strategická území. Na straně vládních vojsk stojí i řada dalších organizací o síle 150 000 až 200 000 mužů. Mezi nejsilnější provládní jednotky patří Síly národní obrany s 90 000 vojáky a libanonský Hizballáh s přibližně 8000 bojovníky. Hlavními spojenci režimu zůstávají nadále také Rusko a Írán.
  • Ruská armáda: Ruské letectvo zahájilo operaci v Sýrii loni v září. Podle oficiálních prohlášení Kremlu provádí ruská armáda letecké útoky na pozice IS. Západní spojenci a aktivisté ale upozornili, že Rusko útočí i na pozice protiasadovské opozice. Podle odhadů nasadilo Rusko v Sýrii asi 4000 mužů a více než 50 letadel a vrtulníků.
  • Mezinárodní koalice: V září 2014 zahájily USA s arabskými spojenci (Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty) letecké údery proti pozicím IS v Sýrii. K operaci se postupně připojila i Kanada, která však s útoky letos v únoru skončila, Británie, Francie nebo Turecko.
  • Opoziční síly: Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) je zastřešující koalicí opozičních sil ze Sýrie i z exilu. Vznikla v listopadu 2012 v Kataru a jejími členy je například Syrská národní rada (SNC) nebo Svobodná syrská armáda (FSA), která vznikla z vojáků a důstojníků, kteří v roce 2011 dezertovali z řad vládních jednotek. Počet bojovníků se odhaduje na 40 000 až 60 000. Hlavním cílem opozičních sil je svržení Asadova režimu.
  • Islámský stát: Radikální sunnitská organizace, která v oblasti Sýrie a Iráku usiluje o vytvoření náboženského státu a následně i světového chalífátu. V současnosti ovládá asi 40 procent území země. Jedná se ovšem hlavně o řídce obydlené centrální oblasti, kde žije pouze 15 procent obyvatel Sýrie. Odhady počtu bojovníků se pohybují v desítkách tisíc. Islámský stát se v minulosti nejvíce zapsal do povědomí brutálními popravami zahraničních rukojmí a ničením kulturních památek.
  • Hnutí An-Nusra: Radikální sunnitské hnutí An-Nusra se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida a je vedle IS nejvlivnější džihádistickou skupinou v zemi. Skupina ovládá území na severozápadě země, převážně v provincii Idlib, kde spolupracuje s dalšími rebelskými formacemi. Přítomna je i na jihu země. An-Nusra patří společně se skupinou Ahrár aš-Šám do povstalecké Armády dobytí, která vznikla loni a která je podle odborníků placena ze zemí kolem Perského zálivu a z Turecka. Ačkoliv zastává podobnou ideologii jako IS, vystupují v konfliktu tyto frakce jako soupeři.
  • Fronta Ahrár aš-Šám: Jedna z nejsilnějších povstaleckých skupin. Původně radikálně salafistická organizace, která je Syrskou vládou označována za teroristickou skupinu, se v poslední době prezentuje jako umírněná. Jejím hlavním spojencem v konfliktu je An-Nusra.
  • Kurdové: Kurdové, kteří žijí v Sýrii na severu a severovýchodě země, brání svá území po odchodu vládních vojsk sami pouze s podporou mezinárodní koalice. Kurdské milice YPG jsou jedním z nejdůležitějších spojenců západní koalice v Sýrii. Turecko se ovšem k YPG staví nepřátelsky, především kvůli domnělému napojení na zakázanou PKK, která požaduje vytvoření nezávislého kurdského státu. Ten se má z velké části nacházet právě na tureckém území. Kurdové se proto již několikrát stali cílem tureckého bombardování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Los Angeles se rychle šíří další požár

Severně od kalifornského města Los Angeles se rychle šíří další požár, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci více než třiceti tisíc lidí. Oheň zachvátil přes čtyřicet čtverečních kilometrů poblíž druhého největšího města Spojených států v době, kdy hasiči stále bojují se dvěma požáry, které v minulých týdnech zničily tisíce domů a zabily desítky lidí. Hasiči odhadují, že nový požár bude patrně jednodušší zkrotit.
05:27Aktualizovánopřed 18 mminutami

LinkedIn zneužil soukromé zprávy k učení AI, tvrdí hromadná žaloba

Prémioví klienti zažalovali profesní sociální síť LinkedIn ze skupiny Microsoft. Tvrdí, že platforma bez souhlasu zpřístupnila jejich soukromé zprávy třetím stranám za účelem trénování generativní umělé inteligence (AI). Žaloba požaduje neupřesněnou náhradu škody za porušení smlouvy a kalifornského zákona o nekalé soutěži a tisíc dolarů (přes 24 tisíc korun) na osobu za porušení federálního zákona o uložené komunikaci.
před 1 hhodinou

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Korejští vyšetřovatelé doporučili obžalovat sesazeného prezidenta

Jihokorejští vyšetřovatelé požadují, aby prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) ve čtvrtek dospěl po více než sedmitýdenní práci k doporučení, že by prezident měl být obžalován ze vzpoury a zneužití moci.
06:29Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pamětníci pomáhají udržovat povědomí o dopadech protižidovské nenávisti

Před nadcházejícím 80. výročím osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim, který se připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu, zjistil francouzský deník Le Monde, že 76 procent evropských Židů pravidelně zapírá svůj původ. Na vině je vlna antisemitismu, která prudce narostla po teroristickém útoku Hamásu proti Izraeli 7. října 2023. Řada posledních pamětníků holocaustu se proto snaží přednáškami udržet povědomí o tragických dopadech protižidovské nenávisti. Vědec a přeživší holocaustu Ivan Lefkovits se pak ve Švýcarsku zúčastnil i vysazení Stromu naděje, stromu dětí z koncentračního tábora Terezín.
před 4 hhodinami

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 14 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami
Načítání...