Příslušníci armády v Mali zatkli prezidenta, premiéra a ministra obrany. Mise OSN vyzvala k jejich propuštění

Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany poté, co se v pondělí objevila zpráva, že politické představitele zatkli příslušníci malijské armády a drží je na vojenské základně. Malijský prozatímní viceprezident plukovník Assimi Goita v úterý řekl, že prozatímního prezidenta a premiéra zbavil funkce, protože se s ním neporadili o jmenování nové vlády, čímž podle něj porušili podmínky přechodného období. Zadržení politiků odsoudily ve společném prohlášení s OSN také Africká unie, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS), Evropská unie a několik evropských zemí, informuje agentura Reuters.

K sesazení vrcholných politiků se přihlásil velitel junty a viceprezident Goita, který vedl už srpnový puč, při němž armáda svrhla tehdejšího prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. Goita ujistil, že volby plánované na příští rok se budou konat. Mali pak má opět řídit zvolená vláda. Sesazeného prezidenta a premiéra Goita podle agentury AFP obvinil ze sabotáže přechodu moci. V prohlášení, které v televizi přečetl uniformovaný spolupracovník plukovníka, Goita uvedl, že „proces přechodu bude normálně pokračovat“.

Jmenované organizace se dopředu vymezily proti možnosti, že by zadržení představitelé malijské civilní vlády pod nátlakem armády odstoupili. „Mezinárodní komunita dopředu odmítá jakékoli kroky, prosazené cestou nátlaku včetně odstoupení z donucení,“ uvedly v prohlášení. Do malijského hlavního města se v úterý vydá delegace organizace ECOWAS, která se pokusí situaci vyřešit, upřesnila rovněž mezinárodní komunita.

Prezidenta, premiéra a ministra obrany armádní příslušníci dopravili na vojenskou základnu ve městě Kati nedaleko Bamaka jen několik hodin poté, co dva armádní činitelé přišli o posty při změnách ve vládním kabinetu, informovaly diplomatické a vládní zdroje. Nynější incident prohlubuje již tak vážnou krizi, v níž se Mali nachází od srpna, kdy armáda svrhla někdejšího prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu.

Mali i sousední Niger a Burkina Faso jsou v posledních deseti letech zmítány útoky islamistických skupin i násilnými střety mezi místními komunitami. V regionu kvůli nim zemřely tisíce lidí a statisíce jich přišly o domov.

V zemi od roku 2014 působí rozsáhlá francouzská mise Barkhane, zaměřená na boj s džihádisty. V jejím rámci vznikla operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do šesti desítek českých vojáků. Dalších téměř osm desítek českých vojáků je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA). Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové jsou čeští vojáci v pořádku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron hovořil o „nepřijatelném puči v puči“ a řekl, že pokud se situace v nejbližších hodinách nevyjasní, jsou politici Evropské unie připraveni zavést sankce proti pučistům. Francie také požádala o svolání mimořádné schůzky Rady bezpečnosti OSN.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval k okamžitému propuštění premiéra i prezidenta a sdělil, že jejich zatčení je „katastrofou pro Malijce i světové společenství“. Britské ministerstvo zahraničí odsoudilo zatčení politiků a vyzvalo k jejich bezpodmínečnému propuštění. Nedávné události podle něj podrývají snahu obnovit ústavní pořádek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 11 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 20 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 25 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 39 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...