Princ William se vrátil z lovu a vyzval k ochraně zvířat

Londýn - Britský korunní princ Charles a jeho syn princ William vyzývají k ochraně slonů a dalších ohrožených druhů. Učinili tak ve videu, které natočili u příležitosti nadcházející mezinárodní konference v Londýně o nelegálním obchodu se zvířaty a pytláctví. Web BBC upozornil, že William byl krátce před zveřejněním videa vybízejícímu k ochraně zvířat na lovu ve Španělsku.

Ve světě, zvláště v Asii, vede podle princů přetrvávající silná poptávka k větší zločinnosti a profesionalizaci v obchodu se zvířaty. „Organizované zločinecké bandy kradou a masakrují slony, nosorožce, tygry i další druhy, a to v bezprecedentním měřítku. Mnoho z těchto druhů se tak ocitá na pokraji vyhynutí,“ říká princ Charles ve videu, které se podle BBC natočilo v listopadu a bylo zveřejněno dnes. Před 100 lety žilo v Asii volně v přírodě na 100 000 tygrů a nyní jich je tam odhadem jen asi 3 200. Populace afrických slonů se v posledních letech zmenšila o více než 60 procent a každých 11 hodin je zabit jeden nosorožec, uvedl princ Charles.

„Musíme se stát generací, která ukončí tento nelegální obchod a která zaručí budoucnost těchto skvělých zvířat i jejich životní prostředí. Když neuspějeme, tak bude totiž pozdě,“ uvedl jednatřicetiletý William. Web BBC upozorňuje, že den před dnešní výzvou na ochranu zvířat ve volné přírodě byl William na lovu jelena a divočáka ve Španělsku. Podle bulvárního listu The Sun ho doprovázel jeho bratr Harry.

V Londýně se ve středu a ve čtvrtek sejde zástupci padesátky zemí. Budou hledat způsoby, jak ohrožené druhy ochránit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Mlčení je amnestií pachatelům.“ Ukrajinské ženy hovoří o sexuálním násilí ruských vojáků

Ruská armáda na Ukrajině útočí na energetickou síť, zraňuje a zabíjí civilisty a na povrch vyplouvají i další traumata. Stále víc ukrajinských žen promlouvá o sexuálním násilí páchaném ruskou armádou. O své příběhy se podělily i se štábem České televize.
před 7 mminutami

Bulharsko v předčasných volbách vybírá nový parlament

Bulharsko v neděli v předčasných parlamentních volbách, osmých za posledních pět let, vybírá nový parlament. Průzkumy veřejného mínění za favorita označují nové uskupení Progresivní Bulharsko bývalého prezidenta Rumena Radeva, jehož považují kritici za proruského.
před 46 mminutami

Jednání s USA pokročila, k dohodě je však daleko, tvrdí šéf íránského parlamentu

V jednáních se Spojenými státy nastal pokrok, uvedl v sobotu v noci předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Od dosažení závěrečné dohody jsou však obě země podle jeho vyjádření daleko. Informovala o tom agentura AFP.
před 2 hhodinami

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na neděli odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.
01:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izraelská armáda vytvořila žlutou linii v Libanonu. Podobně jako v Gaze

Vytvoření takzvané žluté linie příměří v jižním Libanonu, která omezuje návrat tamních obyvatel, oznámila v sobotu izraelská armáda. Podobná linie funguje v Pásmu Gazy. Izraelští vojáci v uplynulý den již udeřili na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili. V sobotu během přestřelky na jihu Libanonu neznámí ozbrojenci zabili francouzského vojáka mírových jednotek OSN (UNIFIL) a další tři byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Střelec v Kyjevě zabil šest lidí

Šest lidí zemřelo a dalších čtrnáct bylo zraněno, když útočník začal střílet z automatické zbraně na ulici v obytné čtvrti na jihu Kyjeva, informují ukrajinská média. Policie ho zastřelila v supermarketu, kam se uchýlil i s několika rukojmími a nedařilo se s ním vyjednávat. Podle generálního prokurátora Ruslana Kravčenka vraždil 58letý muž pocházející z Moskvy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nejméně dvě obchodní lodě zasáhla palba u znovu uzavřeného Hormuzského průlivu

Teherán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda jeho přístavů, uvedlo podle agentury AFP velitelství íránských ozbrojených sil. Následně se nejméně dvě obchodní lodě dostaly pod palbu, když se pokusily průlivem proplout, napsala agentura Reuters s odkazem na bezpečnostní zdroje. Teherán průliv dočasně otevřel v pátek. Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu řekl, že blokádu ponechá, pokud nebude s Íránem uzavřena mírová dohoda.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Africký kontinent nelze dál drancovat a vykořisťovat, varoval papež v Angole

Papež Lev XIV. se v sobotu během své cesty po čtyřech afrických zemích sešel s angolským prezidentem Joaem Lourencem a přednesl svůj první projev. V něm podle agentury Reuters ostře kritizoval „despoty a tyrany“, kteří slibují bohatství, ale jejichž prázdné sliby vedou jen k utrpení a úmrtím. Vyzval také angolské představitele, aby prolomili „kruh zájmů“, který podle agentury AP po staletí drancoval a vykořisťoval africký kontinent.
před 10 hhodinami
Načítání...