Příměří považujeme za ukončené, hlásí šéf doněckých radikálů

Doněck – Mohutná exploze dnes otřásla východoukrajinským Doněckem. Proruští rebelové mluví o zásahu raketou, ukrajinská armáda se ale od výbuchu poblíž muničního závodu distancovala. Žádné oběti hlášeny nejsou, šéf doněckých radikálů Alexandr Zacharčenko ale v reakci na útok na Twitteru napsal, že příměří dojednané v září dneškem považuje za ukončené.

Povstalci tvrdí, že ukrajinská armáda zasáhla sklad chemických látek raketou Točka-U. Exploze údajně postihla i fotbalový stadion a budovu, v níž se odehrávala schůzka „vicepremiéra“ Andreje Purgina s voliči. Rozbité sklo prý poranilo dva lidi. Podle Purgina raketa dopadla „nedaleko kliniky pro onkologické pacienty“.

Podle agentury TASS muselo být „kvůli nepřetržitému ostřelování Doněcku těžkými děly“ evakuováno sídlo vlády povstalecké Doněcké lidové republiky v centru města. Sama budova unikla vážnějšímu poškození s výjimkou několika rozbitých oken a lidé se po hodině strávené v krytu vrátili ke své práci.

После сегодняшнего обстрела ракетами Донецка перемирие даже формальное, надо считать прекращенным

„Po dnešním raketovém ostřelování Doněcku je třeba příměří, byť už bylo formální, považovat za ukončené,“ konstatoval Zacharčenko s tím, že separartisté palbu opětovali. Ruské agentuře RIA Novosti pak řekl, že útoky Kyjeva sabotují jednací proces. „Žádná jednání o zastavení palby už nebudou, s vojáky už pochopitelně za jednací stůl zasednout nemůžeme,“ dodal.

Armádní mluvčí Vladyslav Selezňov podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že ukrajinští vojáci nemají s explozí nic společného. „Po civilistech vojáci nestřílejí. Nevyužíváme takové věci, jako je Točka, jak se tvrdí na sociálních sítích,“ řekl. Ukrajinští vojáci, kteří stále ovládají mezinárodní letiště u Doněcku, podle něj ještě před polednem odrazili další útok separatistů, avšak nestříleli na samotné město.

Další z ukrajinských představitelů, mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko, dnes tvrdil, že dochází k bojům mezi povstalci, soupeřícími o moc na obsazených územích v Doněcké a Luhanské oblasti. Bojují prý mezi sebou příslušníci praporu Vostok, ruští kozáci a jednotka Oplot.

Na východě Ukrajiny od 5. září platí příměří mezi vládními jednotkami a povstalci, avšak často dochází k jeho porušování. Od vyhlášení příměří zahynulo podle OSN více než 300 lidí, půlroční konflikt si pak vyžádal více než 3 600 životů.