Lisabon - Nejméně 40 mrtvých a 120 zraněných si vyžádaly sobotní lijáky a vichry, které postihly portugalský ostrov Madeira. Skoro 250 lidí nezkrotný živel připravil o střechu nad hlavou. Vodovody, kanalizace, elektřina ani telefony nefungují. Lisabon poslal postižené oblasti pomoc. Úřady se obávají, že počet obětí na tomto turisticky vyhledávaném ostrově v Atlantiku ještě stoupne. Jde o největší přírodní katastrofu na Madeiře za posledních sto let.
Povodně na Madeiře: čtyři desítky mrtvých, stovka zraněných
„Budeme pokračovat v hledání těl. Očekáváme týmy, které mají přijet z kontinentu a pracovat v terénu,“ řekl na dnešním brífinku tajemník pro sociální věci na ostrově Francisco Ramos.
Portugalská vláda vyslala na turistický ostrov v Atlantiku vojenské letadlo typu C-130 s týmem záchranářů s pátracími psy, skupinou potápěčů a s týmem lékařů. Dorazí také odborníci a materiál na opravy poškozených telefonních linek a pět soudních lékařů, aby provedli pitvy a pozůstalí mohli své blízké co nejdřív pohřbít.
Podle úřadů se na ostrově jednalo o nejhorší bouři od roku 1993. Průtrž mračen přišla nečekaně. Přes sto lidí skončilo se zraněními v nemocnici. Infrastruktura je zničená, vodovody, kanalizace, rozvod elektřiny ani telefony nefungují. Jeden obydlený horský region je stále nedostupný. Kromě mrtvých a zraněných asi 250 osob přišlo o střechu nad hlavou. Regionální správa se obrátila o pomoc i na evropskou komisi. Ačkoliv se život ve městěch zastavil, lidé se snaží o co nejrychlejší obnovu.
Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou
Český zastupitelský úřad v Portugalsku ani konzulát na Madeiře neobdržely informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byl nějaký český občan.
Madeira leží 900 kilometrů jihozápadně od Portugalska a 500 kilometrů západně od afrických břehů. Žije zde 250 000 obyvatel, většina z nich (100 000) v metropoli Funchal. Obyvatelé ostrova si nyní mohou trochu vydechnout. Pršet už nemá tak intenzivně a dalších záplav se prý nemusejí obávat.