Portugalsko označilo podezřelého v kauze zmizení Madeleine McCannové z roku 2007

Portugalská prokuratura má podezřelého v případu britské dívky Madeleine McCannové, která jako tříletá zmizela v roce 2007. Jeho jméno nezveřejnila, podle deníku The Guardian nicméně sdělila, že byl identifikován ve spolupráci s německými úřady. Ty už před dvěma lety uvedly, že jako podezřelého vyšetřují tehdy třiačtyřicetiletého Němce.

Podle britských médií jde o Christiana Brücknera, který si nyní v Německu odpykává trest vězení za znásilnění americké seniorky v roce 2005 ve stejném městě, odkud dva roky nato zmizela Madeleine. Už dříve byl odsouzen i za sexuální zneužívání dětí. Nejnovější krok portugalské prokuratury by podle The Guardian mohl vést k formální žádosti o Brücknerovo vydání do Portugalska.

Prokuratura portugalského města Faro ve čtvrtek oznámila, že ve středu učinila formální krok označení podezřelého, což je specifický úkon místní justice. Podle serveru BBC musela tento krok udělat do 3. května, kdy uplyne 15 let od zmizení Madeleine z turistického komplexu v Praia da Luz v jihoportugalském regionu Algarve.

Podle portugalských zákonů by totiž jinak nemohly pokračovat další právní kroky v této kauze. Prokuratura nicméně v prohlášení uvedla, že důvodem jejího kroku nebylo blížící se vypršení lhůty, ale „silné indicie“ o spáchání trestného činu.

Rodiče: Stále jsme se nevzdali naděje

„Je důležité zdůraznit, že označení za podezřelého ještě neznamená obvinění z žádného konkrétního trestného činu, který by souvisel se zmizením Madeleine,“ uvedli v pátek rodiče zmizelé dívky Kate a Gerry McCannovi. „I když ta možnost je velmi malá, tak jsme se stále nevzdali naděje, že Madeleine je naživu a že se s ní setkáme,“ dodali.

Německý prokurátor Hans Christian Wolters, který vede vyšetřování případu zmizení Madeleine v Německu, v pátek řekl, že Brückner byl o novém vývoji v případu informován. O výsledcích svého vlastního vyšetřování chce Wolters informovat v květnu. „Objevili jsme některé nové důkazy, které se týkají dalších případů v Portugalsku, v nichž jde o znásilnění ženy z Irska a další případy zneužívání,“ řekl agentuře Reuters.

Mediální zájem i protest proti Netflixu

Zmizení malé Madeleine, jejíž tělo se nikdy nenašlo, je jedním z nejznámějších takových případů v Evropě z poslední doby. Hojně se mu věnovala evropská média a společnost Netflix o něm natočila i dokumentární sérii, proti čemuž protestovali Madeleinini rodiče kvůli obavám, že to může ohrozit vyšetřování.

Rodiče Kate a Gerald osudný den uložili večer své děti (kromě Madeleine i o rok mladší dvojčata) spát a šli na večeři s přáteli do restaurace asi padesát metrů od apartmánu. Pokoj s dětmi podle svých slov pravidelně kontrolovali, při návratu kolem 22:00 ale zjistili, že Madeleine zmizela, což ihned oznámili policii.

Kromě portugalských úřadů případ vyšetřují i britská policie, která ho řeší stále jako zmizení, a německá, jež v roce 2020 oznámila, že vyšetřuje jako podezřelého Christiana B. Ten dosud nebyl v této souvislosti obžalován a vinu odmítá.

V době zmizení Madeleine bydlel Brückner u Praia da Luz a v den únosu z tohoto místa i telefonoval. Den poté v Portugalsku odhlásil auto. Za sexuální zneužívání dětí byl odsouzen už v letech 1994 a 2016 a v roce 2019 dostal trest vězení za znásilnění 72leté Američanky v Praia da Luz, kterého se dopustil v roce 2005.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
před 1 hhodinou

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 1 hhodinou

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 8 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 9 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 11 hhodinami
Načítání...