Politováníhodný omyl policie - slepecká hůl není meč

Londýn - Britská policie se oficiálně omluvila nevidomému muži, kterého policista přímo na ulici omráčil elektrickým paralyzérem a spoutal ho. Strážce zákona si totiž spletl slepeckou hůl s mečem. Měl proto slepce za podezřelého, po kterém policisté pátrali ve městě Chorley.

Je mu 61, je slepý a má za sebou dvě mrtvice. Ani z dálky Colin Farmer nevypadá nebezpečně. Přesto se stal obětí šokujícího policejního zásahu ve chvíli, kdy mířil na skleničku s přáteli. 

„Zcela evidentně jsme nechali tohoto muže projít traumatickým zážitkem a velmi se za to omlouváme. Okamžitě jsme zahájili vyšetřování, které umožní vzít si z toho ponaučení,“ omluvila se za politováníhodný incident policie. 

Policie v severoanglickém Chorley byla ten den na nohou. Pátrala po podezřelém muži se samurajským mečem, který se podle několika svědků pohyboval po městě. Jako prvního ale našla Colina Farmera. „Koleny mi klekl na záda. Viděl, že vedle mě leží bílá hůl a slyšel, že křičím, že jsem slepý. Ale ignoroval mě, zkroutil mi ruce za záda a spoutal tak pevně, že to opravdu bolelo,“ popisuje Colin útok policie. 

Nahrávám video
Policie se omluvila slepci za napadení paralyzérem
Zdroj: ČT24

I když vysvětloval policistům, že je slepý, dostal pouta. Šéf lancashireské policie Stuart Williams dnes uvedl, že jakmile policisté zjistili svůj omyl, převezli Farmera do nemocnice. „Byl jsem vyděšený. Myslel jsem, že mě chtějí okrást. Další věc, na kterou si vzpomínám, je, že mě bez varování doprostřed zad zasáhl elektrický paralyzér,“ vzpomíná Colin. Paralyzér přitom do jeho těla pustil 50 tisíc voltů. 

Muže se samurajským mečem policie později zadržela kvůli podezření z výtržnictví a opilství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí. Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa’ar uvedl, že zadržení aktivisté budou převezeni do Řecka. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
08:46Aktualizovánopřed 33 mminutami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 2 hhodinami

Že chtěl útočit na Trumpa, je spekulace, tvrdí obhajoba obviněného muže

Muž obviněný z útoku při večeři novinářů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími vládními představiteli ve čtvrtek před soudem souhlasil s tím, že zůstane ve vazbě, píší agentury AP a Reuters. S prodloužením vazby souhlasila i obžaloba. Muž čelí obvinění z pokusu o vraždu a několika dalších trestných činů. Jeho obhajoba označila za spekulaci domněnku, že chtěl zaútočit na Trumpa.
před 2 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 2 hhodinami

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 4 hhodinami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
01:14Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
12:03Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinské drony zasáhly rafinerii firmy Lukoil u ruského města Perm

Ukrajinské drony ve čtvrtek zasáhly rafinerii firmy Lukoil nedaleko ruského města Perm. Průmyslový areál se stal terčem ukrajinských dronů už druhým dnem po sobě, informovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Útoky potvrdil i gubernátor Permského kraje Dmitrij Machonin, podle něj si však nevyžádaly oběti ani podstatnější škody, napsala agentura AP.
před 7 hhodinami
Načítání...