Policie zastavila pochod Pegidy v Kolíně nad Rýnem za pomoci vodních děl

Pochod německého protiimigračního hnutí Pegida v Kolíně nad Rýnem zastavila policie za pomoci vodních děl. A to poté, co začali účastníci útočit na muže v uniformách. Pegida společně s krajně pravicovou stranou Pro NRW svolala pochod jako reakci na silvestrovské sexuální útoky, jejichž obětí se v několika německých městech staly stovky žen. Podle svědků byli pachatelé útoků mladí muži arabského a afrického vzhledu. Současně s tímto pochodem ve městě probíhala i akce svolaná protifašistickými skupinami.

Na demonstraci Pegidy se podle policejních odhadů shromáždilo asi 3000 lidí. Účastníci nejprve skandovali hesla proti imigrantům a proti kancléřce Angele Merkelové, později začali házet lahve a dělbuchy na policisty, uvedl server Focus Online. 

Policie následně oznámila rozpuštění demonstrace. Když se příznivci Pegidy nechtěli rozejít, použila proti nim vodní děla a pepřové spreje. 

Vedle extrémních názorů zněly i požadavky jako zavedení limitu na počet migrantů. „Stát naprosto ztratil kontrolu nad takzvanými uprchlíky i nad situací, která skrze tyto uprchlíky nastala,“ prohlašuje zástupce pravicové strany Pro NRW Holm Teichert.

Oba průvody oddělovalo přes tisíc policistů (zdroj: ČT24)

Současně s pochodem Pegidy se v Kolíně nad Rýnem konala i demonstrace svolaná protifašistickými skupinami pod heslem „Ne rasistickému štvaní. Ne sexuálnímu násilí“. Podle policie na demonstraci dorazilo zhruba 1300 lidí. 

Na shromáždění před dómem znělo varování před paušálním odsuzováním běženců. K akci se přidal i Sakr Mohamed, uprchlík ze Sýrie, který žije už přes rok v Kolíně. „Pachatelé se provinili vůči všem. Nejen proti ženám, ale i proti lidstvu, proti Syřanům, uprchlíkům, Němcům.“

V okolí kolínského nádraží muselo v sobotu zasahovat přes tisíc policistů, aby udrželi oba průvody demonstrantů od sebe. 

Kvůli silvestrovským útokům skončil šéf policie

O silvestrovské noci se v blízkosti kolínského nádraží a katedrály v centru velkoměsta shromáždilo asi tisíc mladých mužů a z jejich davu se začaly vyčleňovat skupiny o 20 až 40 lidech, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali je.

Policie v sobotu výrazně zvýšila údaje o počtu obětí v Kolíně nad Rýnem, kde byla situace nejhorší. Nově už zaznamenala 379 trestních oznámení, dosud se hovořilo o třetinovém počtu. Zhruba dvě pětiny obětí nahlásily mimo jiné sexuální napadení, zbývající pak jiné trestné činy. Podle ministerstva vnitra je mezi lidmi, které policie kontrolovala pro podezření z účasti na útocích, 18 žadatelů o azyl.  

obrázek
Zdroj: ČT24

Kvůli silvestrovským útokům byl v pátek zproštěn funkce kolínský policejní prezident Wolfgang Albers. Kritice čelil mimo jiné i kvůli tomu, že dlouho zamlčoval informace o běžencích mezi podezřelými. 

Útoky v sobotu odsoudila také kancléřka Angela Merkelová: sexuální útoky na ženy v Kolíně nad Rýnem jsou ohavným kriminálním činem a vyžadují rozhodnou odpověď v zájmu občanů i většiny uprchlíků, pronesla po jednání špiček Křesťanskodemokratické unie (CDU). Podle Merkelové je zapotřebí zpřísnit zákon umožňující deportovat žadatele o azyl, kteří spáchají zločin.