Podle aktivistů zasáhly nemocnici v Aleppu barelové bomby

Ruská a syrská letadla pokračovala v útocích na povstalecké pozice v syrském Aleppu. Oznámili to povstalci i syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR). Jedna z nevládních organizací oznámila, že nejméně dvě barelové bomby dopadly na největší nemocnici ve východní části města. Francouzský ministr zahraničí považuje útok na nemocnici za válečný zločin a žádá potrestání viníků.

Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS) tvrdí, že na nemocnici M10, která byla bombardována už před třemi dny, znovu dopadly dvě barelové bomby.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Mark Ayrault v prohlášení uvedl, že se útočníci budou za své činy odpovídat. „Jak řekl generální tajemník OSN, tyto útoky jsou válečnými zločiny. Francie se snaží zmobilizovat Radu bezpečnosti OSN,“ uvedl. Od 1. října Radě předsedá Rusko.

Během týdne zemřelo v Aleppu přes tři sta lidí

O Aleppo se intenzivně bojuje od minulého čtvrtka a od té doby tam přišlo podle Světové zdravotnické organizace o život přes 330 lidí. Syrská armáda ohlásila další postup, ale povstalci to popřeli. „Po dalším neúspěšném pokusu o průlom silně bombardují staré město. Přišli o několik lidí a my se držíme,“ řekl abú Hamam z povstalecké skupiny Fajlak aš-Šám.

SOHR hlásí boje ve čtvrti Sulajmána Halabího a podle této organizace, která situaci monitoruje z Británie s pomocí svých informátorů, se o pozice obě strany přetahují.

Civilní obrana ohlásila, že při pátečních bojích přišlo o život 30 lidí a že byly použity zápalné a fosforové bomby, které způsobily požáry.

Nemocnici ve východní části Aleppa zasáhly barelové bomby (zdroj: ČT24)

Rusko a USA se vzájemně obviňují

USA tento týden pohrozily kvůli zintenzivnění syrské a ruské palby v Aleppu ukončením spolupráce s Ruskem v Sýrii. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že tyto útoky znepřehledňují už tak dost chaotickou situaci.

Ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s BBC řekl, že USA nesplnily svůj slib a neoddělily Frontu dobytí Sýrie (bývalou An-Nusru napojenou na Al-Káidu) od umírněných skupin. Toner to ale označil za „absurdní“ obvinění. Řekl, že naopak ruské vojenské operace nahánějí umírněné skupiny do náruče extremistů.

Jako příklad uvedl útok na humanitární konvoj v provincii Aleppo, který USA připisují Rusku. „Tyto umírněné opoziční síly se dostávají pod stále větší tlak režimu a jsou naháněny do náruče (extremistů), musejí s nimi bojovat bok po boku,“ řekl Toner.

Lavrov v rozhovoru řekl, že USA navzdory minulým slibům a závazkům „nejsou schopny nebo ochotny“ oddělit radikály od umírněných. „Máme stále více důvodů věřit, že od samého počátku tu byl plán ušetřit An-Nusru a udržet tyto skupiny pro případ B nebo pro druhé stadium, kdy nadejde doba na změnu režimu,“ řekl Lavrov.

Podle WHO zemřelo za týden v Aleppu přes 300 lidí (zdroj: ČT24)

Kerry chtěl prosadit diplomacii vojenskou silou

Americký ministr zahraničí John Kerry podle audiozáznamu jedné diskuse se syrskými civilisty přiznal, že se mu nepodařilo mezi americkými představiteli prosadit „podporu diplomacie vojenskou silou“. O záznamu informoval list The New York Times.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová prohlásila, že USA způsobí „zemětřesení“, pokud sáhnou k vojenské operaci proti syrské armádě. „Intervence proti syrské armádě bude mít hrozné, tektonické důsledky nejenom v Sýrii, ale v celé oblasti,“ řekla. Změna syrského režimu podle ní vytvoří vakuum, které „rychle zaplní teroristé všeho druhu“.