Po čtvrteční razii slovenská policie obvinila z Kuciakovy vraždy tři zadržené

3 minuty
Tři z osmi zadržených obvinila slovenská policie z Kuciakovy vraždy
Zdroj: ČT24

Slovenská prokuratura oznámila, že tři z osmi lidí, které policie zadržela při čtvrteční razii, jsou obviněni z úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Policie je viní i z dalších trestných činů. Zbylých pět osob, které byly zadrženy při čtvrteční razii, kriminalisté po výslechu propustili na svobodu.

„Můžeme potvrdit, že během policejní akce bylo se souhlasem prokurátora Úřadu speciální prokuratury zadrženo osm podezřelých osob. Proti třem osobám bylo vzneseno obvinění ze zvláště závažného zločinu úkladné vraždy a z dalších trestných činů,“ uvedla mluvčí generální
prokuratury Andrea Predajňová s tím, že další informace neposkytne.

Vyšetřovatel podle Predajňové připraví podnět prokurátorovi, aby podal návrh na uvalení vazby na trojici obviněných. O vazebním stíhání rozhoduje soud. Podle slovenského trestního zákona za úkladnou vraždu dvou osob hrozí pachatelům v případě prokázání viny doživotí.

Ze zveřejněných iniciál nicméně vyplývá, že mezi obviněnými je muž, který podle dřívějších informací médií v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel, a také jeho příbuzný, bývalý profesionální voják.

„Vyšetřovací tým je přesvědčen o vině těchto osob. Všichni zasahující policisté a vyšetřovací tým udělali maximum pro to, aby viníci mohli být potrestáni,“ napsala na sociální síti policie, byť dříve během dne odmítla případ komentovat.

Podle slovenských zákonů podezřelý z trestného činu musí být do 48 hodin od zadržení propuštěn na svobodu nebo předán soudu, který rozhodne o případném uvalení vazby. Na rozhodnutí o vazebním stíhání obviněného má soud v případě vraždy 72 hodin.

Ve čtvrtek policie zadržela osm lidí

Z dřívějších informací slovenských medií vyplývá, že policisté podnikli razii na několika místech v jihoslovenském městě Kolárovo a zadrželi i bývalého policejního vyšetřovatele a jeho příbuzného, který byl v minulosti profesionálním vojákem. Celkem mělo v poutech skončit osm lidí. 

Ministryně vnitra Denisa Saková na sociální síti napsala, že při zadržení podezřelých v případu Kuciakovy vraždy zasahovalo 55 elitních policistů. 

Památku Kuciaka a Kušnírové uctili v pátek večer lidé ve slovenských městech, ale i třeba v Brně. Několik tisíc jich přišlo v centru Bratislavy, kde se dav lidí vpodvečer shromáždil na jednom z náměstí. Demonstranti se pak vydali na zhruba půl hodiny trvající pochod k budově parlamentu, kde protest pokračoval.

Mnozí z demonstrantů měli po celou dobu pochodu zapnutou svítilnu na mobilním telefonu, jak k tomu vybídli organizátoři akce. „Je to sedm měsíců od okamžiku, kdy jsme se setkali poprvé. Spojila nás vražda dvou mladých lidí. Věříme, že (čtvrteční) zásah policie povede k dopadení vrahů. Pro nás všechny je klíčové, abychom znali objednavatele vraždy,“ řekli z podia organizátoři demonstrace Karolína Farská a Juraj Šeliga. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
před 18 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 18 mminutami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 1 hhodinou

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
před 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 11 hhodinami
Načítání...