Papež František zahájil týdenní návštěvu Kanady. V pondělí se setká se zástupci Métisů, Inuitů a dalších domorodých národů. Hodlá je požádat o odpuštění za utrpení a zneužívání jejich dětí v církevních školách.
Papež přiletěl do Kanady. Chce se omluvit za zneužívání dětí na církevních školách
Na letišti v hlavním městě provincie Alberta na Františka čekal kanadský premiér Justin Trudeau, církevní hodnostáři a zástupci domorodých národů. S těmi má papež strávit značnou část příštích dvou dní. Program šestidenní návštěvy jej kromě Alberty zavede také do Québecu a Nunavutu.
Katoličtí duchovní a misionáři se desítky let podíleli na asimilačním programu určeném pro původní obyvatele Kanady, který odloučil od rodin na 150 tisíc dětí. Až šest tisíc dětí kvůli tvrdému zacházení v internátních školách zemřelo, zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala katolická církev.
Kanadský školský systém takto fungoval od 19. století až do 90. let minulého století a o obrovském dopadu na domorodou komunitu se ví dlouho. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za „kulturní genocidu“. Loni se ale o dětském utrpení začalo znovu mluvit poté, co se našly ostatky 215 dětí v bývalé katolické internátní škole pro domorodé děti v kanadské Britské Kolumbii.
Papež se letos v dubnu za podíl církve na dlouhodobém strádání dětí a rodin omluvil, když ve Vatikánu přijal zástupce kanadských domorodých národů. Jeho současnou návštěvu Kanady média popisují jako „cestu pokání“.