Paella bez hranic. Američtí a mexičtí kuchaři uvařili na Vánoce migrantům v Tijuaně

Více než třicet kuchařů z Mexika a Spojených států uvařilo v mexické Tijuaně společně obří paellu, typické španělské jídlo podobné rizotu. Vánoční oběd dostalo několik tisíc migrantů, kteří u hranic s USA čekají na registraci a podání. O akci nazvané Paella bez hranic informovaly mexické deníky.

Kulinářskou akci, jíž se účastnil i americký senátor za stát Kalifornie a syn mexických imigrantů Benjamin Hueso, organizovali kuchař Armando Rodiel, který pochází ze španělské Valencie, a mexický kuchař Vicente Ortiz. Oba v současné době žijí v Kalifornii.

Z více než 600 kilogramů rýže a několika desítek kil masa a zeleniny uvařili kuchaři jídlo pro asi 2300 migrantů, kteří jsou ubytováni v areálu místního výstaviště. Cílem bylo připravit „jídlo přátelství a solidarity“, jímž chtěli potěšit migranty, kteří na cestě k hranicím urazili přes čtyři tisíce kilometrů. Mnozí z nich šli většinu cesty pěšky.

Vánoční paella pro migranty v mexické Tijuaně
Zdroj: Joebeth Terriquez/ZUMA/ČTK

Hondurasan Luis Arriaga označil paellu za „fenomenální“. „Kdybych zůstal doma, možná bych už teď nebyl naživu,“ řekl novinářům Arriaga, který utekl ze své vlasti s manželkou a jedenapůlročním synem. Stejně jako ostatní odešel kvůli vysoké kriminalitě a chudobě.

Další stovky běženců pobývají na jiných místech v Tijuaně, mnozí z nich spí na ulici. Některým se tam s pomocí místních úřadů už i podařilo najít dočasnou práci.

Do Mexika dorazilo od října na 10 tisíc běženců ze Střední Ameriky, zejména z Hondurasu, ale také z Guatemaly a Salvadoru. Přišli v několika vlnách v takzvaných karavanách migrantů, které se organizují už několik let, ale až letos se jim dostalo většího zájmu médií.

Americký prezident Donald Trump je totiž na jaře označil za bezpečnostní hrozbu pro USA a jejich vstupu do Spojených států se snaží zabránit.

Spojené státy chystají finanční injekci

Minulý týden se Trump s vládou nového mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora dohodl, že USA pošlou Mexiku, Hondurasu, Guatemale a Salvadoru přes deset miliard dolarů (na 230 miliard korun) na ekonomický rozvoj. Mexická vláda za to slíbila, že zaregistrovaní migranti budou moci pobývat na území Mexika, dokud USA nevyřídí jejich žádost o azyl.