Padesát let od ničivého zemětřesení v Peru. Pod Huascaránem zahynuli i českoslovenští horolezci

Životy více než 70 tisíc lidí, včetně 13 československých horolezců a českého fotografa Viléma Heckela, si 31. května 1970 vyžádalo zemětřesení v Peru. Otřesy o síle 7,9 stupně Richterovy škály trvaly necelou minutu, ale z hory Huascarán uvolnily mohutnou lavinu ledu, zeminy a kamení, která se valila do údolí rychlostí až 280 kilometrů za hodinu.

Tragédie postihla na tři miliony lidí, z nichž přes 70 tisíc (podle některých zdrojů až 100 tisíc) zahynulo. Poničena byla oblast peruánského pobřeží zhruba o rozloze 250 tisíc kilometrů čtverečních. Značně poškozena byla i Panamerická dálnice, spojující americké kontinenty od Aljašky po Patagonii, což ještě více ztížilo pomoc postižené oblasti.

Mohutný horský masiv Huascarán se dvěma štíty se otřásl 31. května 1970 krátce před půl čtvrtou odpoledne místního času. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v Tichém oceánu zhruba u města Chimbote.

Otřesy trvaly 45 sekund. Na hoře Huascarán se v délce dvou kilometrů uvolnila až 60 metrů silná vrcholová vrstva sněhu a ledu, která se valila do údolí a začala vytvářet smrtonosný kužel bahna, ledu a kamení. Hlavní proud pohřbil obec Ranrahirca, v níž zahynulo dva tisíce obyvatel již osm let předtím při zemětřesení v roce 1962.

Část laviny přelétla přes sto metrů vysoký horský hřeben a zcela pohřbila městečko Yungay. Z jeho 10 tisíc obyvatel přežilo sotva pár stovek –⁠ mezi nimi ti, kteří byli na hřbitově (bývalá předincká pevnost), děti, které na druhém návrší sledovaly představení v cirkuse, a pár dalších. Z mapy zmizela i řada vesnic v okolí, zničena byla z 90 procent například města Chimbote, Huaraz či Casma.

Lavina se zastavila až po šestnácti kilometrech. Část zasypala i tábor horolezců, kteří se chystali zdolat čtvrtou nejvyšší horu Jižní Ameriky.

2 minuty
Události: Tragické zemětřesení
Zdroj: ČT24

Při neštěstí zemřela i tehdejší československá horolezecká elita

Československo tehdy přišlo v Peru o svou elitu horolezectví, zahynuli Arnošt Černík, Milan Černý, Jiří Jech, Jaroslav Krecbach (ve 24 letech nejmladší člen výpravy), Miloš Matras, Ladislav Majsner, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban. Ve výpravě byli i fotograf Vilém Heckel, který byl ve svých 52 letech nejstarším členem výpravy, a akademický sochař Valerián Karoušek.

Vilém Heckel na fotografii z roku 1965
Zdroj: ČTK/Oldřich Pícha

Přitom skupina horolezců původně zamýšlela zdolat nejvyšší vrchol severoamerického kontinentu Mount McKinley. Tento záměr jim ale překazil nástup normalizace v Československu a šéf ČSTV, podle něhož „nebylo vhodné cestovat na území USA“. Příprava však byla v plném proudu, a tak po navázání kontaktů s peruánskými alpinisty padlo ve svém důsledků fatální rozhodnutí: dobýt nejvyšší vrchol peruánských And Huascarán a další hory v oblasti.

Z původně šestnáctičlenného týmu vypadl jeden kvůli problémům s komunistickými úřady ohledně výjezdní doložky. Základní tábor vybudovala expedice 13. května ve výšce 3850 metrů nad mořem na idylickém místě mezi jezírky v údolí mezi severní stěnou Huascaránu (6768 metrů) a vrcholem Huandoy (6395 metrů). Prvovýstup jižní stěnou Huandoye byl dalším cílem expedice.

Památník

Neštěstí postihlo výpravu už několik dní před zemětřesením. Při jedné z aklimatizačních túr uklouzl na mokré skále jeden z nejlepších horolezců výpravy Ivan Bortel a po pádu zemřel. V tomto místě a na místě tábora postavili později Peruánci expedici památník.

V Čechách vzpomínají na tuto výpravu každý rok při lyžařském závodu Jizerská padesátka, který od roku 1971 nese přídomek Memoriál Expedice Peru '70. K 50. výročí tragédie vydala jablonecká Česká mincovna limitovanou edici medaile podle návrhu akademického sochaře Jiřího Dostála, kterou dostali účastníci 53. ročníku Jizerské padesátky.

Pomník členům československé horolezecké výpravy Peru 1970, kteří zahynuli při zemětřesení pod severním vrcholem Huascaránu u jezera Llanganuco
Zdroj: Jiří Vatka/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 14 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami
Načítání...