Obžaloba proti kapitánovi Concordie: Stál na břehu s rukama v kapsách

Grosseto - Dvaatřicet lidí, kteří zahynuli během zkázy lodě Costa Concordia v roce 2012, nezemřelo kvůli nárazu na útes, ale kvůli „chaosu, prostojům a chybám“ kapitána Franceska Schettina. Dnes to v závěrečném proslovu prohlásila obžaloba, podle které se kapitán zachoval jako zbabělec, neboť jedinou jeho snahou bylo zachránit sám sebe. Schettinovi hrozí až 20 let vězení.

„Ani jedna z 32 obětí na lodi Costa Concordia nezahynula kvůli nárazu,“ řekl prokurátor Alessandro Leopizzi. „Všichni mrtví jsou důsledkem chaosu, prostojů a chybám po nárazu,“ dodal s tím, že řešení krizové situace poté, co útes rozerval bok lodi, měl mít na starosti kapitán. Schettino ovšem potápějící se loď opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán měl být tím posledním, kdo z paluby odejde.

„Opustil plavidlo, aniž by si vůbec namočil boty,“ řekl Leopizzi s tím, že pasažéři na lodi se museli bát převrácení. Dodal také, že na některých fotografiích je patrné, jak kapitán sleduje záchranné operace z pobřeží a s rukama v kapsách.

„Myslel jen na to, jak zachránit sám sebe,“ prohlásil prokurátor. „Nevydal posádce žádné rozkazy, nic nenavrhnul, nepřišel s žádnými pokyny.“ Obžaloba bude pro Schettina žádat dlouhé vězení. Poté dostane slovo obhajoba. Verdikt se očekává v závěru nadcházejícího týdne, případně počátkem února.

Costa Concordia
Zdroj: imago stock&people/ČTK

Schettino je v kauze jediným obžalovaným. Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4 200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen teprve v závěru loňského roku. Nyní se pracuje na sešrotování lodi v loděnicích přístavu v Janově. 

Vydáno pod