Americká Sněmovna reprezentantů dala zelenou zákonu, který pozastavuje přijímání syrských a iráckých běženců, dokud neprojdou přísnější kontrolou než doposud. Zákonodárci tak reagovali na pařížské útoky – jeden z atentátníků se totiž zaregistroval v Řecku jako utečenec. Šéf Bílého domu Barack Obama ale pohrozil, že pokud návrh posvětí i Senát, bude ho vetovat.
Obamovi navzdory: Americká sněmovna nechce přijímat Syřany bez přísnějších kontrol
Podle nového návrhu by přijetí každého Syřana a Iráčana musel posvětit šéf FBI, ředitel Národní zpravodajské služby a šéf vnitřní bezpečnosti. Už nyní přitom musí uprchlíci projít mnoha rozhovory a celý proces trvá až dva roky, píše korespondent BBC.
Republikáni podpořili návrh téměř jednomyslně, získal si ale i řadu demokratů. Šéf demokratické menšiny v Senátu Harry Reid nicméně před hlasováním prohlásil, že ve druhé komoře republikáni potřebný počet hlasů ke schválení nezískají.
K případnému přehlasování prezidentova veta by navíc byla nutná dvoutřetinová většina v Kongresu.
Několik amerických států předtím odmítlo přijímat syrské uprchlíky. Je mezi nimi Texas, Indiana, Louisiana, Arkansas, Alabama a Michigan. „Každý uprchlík ze Sýrie může mít vazby na teroristy,“ napsal texaský guvernér Greg Abbott v otevřeném dopise Obamovi.
Americký prezident: Mezi uprchlické téma a terorismus nesmíme dávat rovnítko
Americké ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že na svých plánech na přijetí 10 tisíc syrských migrantů v roce 2016 nehodlá nic měnit.
„Lidé, kteří prchají ze Sýrie, jsou terorismem zasaženi nejvíc. Jsou to rodiče, děti, které jsou sirotky. Nesmíme před nimi uzavřít svá srdce a dávat rovnítko mezi problematiku uprchlíků a problematiku terorismu,“ zastával se běženců Obama.
Washington přijal od začátku syrské války, která se táhne od roku 2011, okolo 2,5 tisíce běženců.