Nové orgány? Na míru z tiskárny

Washington - Játra nebo srdce uměle vypěstované v laboratoři? Ten okamžik se blíží. Po pokusech s umělými prsty nebo ušima přicházejí na řadu i vnitřní orgány. Obor regenerativní medicíny se posunuje ze sfér vědecké fikce k realitě. Vědci se snaží pro lidské tělo vytvořit tak dokonalé náhradní díly, aby se nekonečné seznamy čekatelů na transplantace staly minulostí.

Laboratorní přístroj vypadá jako tiskárna a velmi podobně funguje. Uvnitř zásobníků ale nemá inkoust, ale vzácnou tekutinu – koktejl z buněk a živin. Z přístroje se nakonec nevysouká list papírů ale krysí srdce. Hned po zrození se napojí na zdroj elektrického napětí a na monitoru je vidět, jak tluče. Brzy se prý totéž podaří i se srdcem lidským. „Je to opravdu stejné jako tisknout knihu. Nejdříve máte všechna písmena, která chcete použít. V naší abecedě jich je 26 a ta používáme pořád dokola. Při tištění orgánů postupujeme podobně: Máme spoustu typů buněk, které potřebujeme různě seřadit. Záleží jen na jednom - umístit je na správné místo,“ popisuje novou technologii ředitel Institutu regenerativní medicíny na univerzitě Wake Forest Anthony Atala.

"Tiskárna" na orgány
Zdroj: ČT24

Díky buněčnému mixu tak může vzniknout například lidská ledvina. K tomu, aby se dala transplantovat do těla, však zbývá ujít ještě kousek cesty. Mnohem blíž je okamžik, kdy se díky principu biotiskárny podaří třeba léčit popáleniny. Pokusy už probíhají. Pomocí nové metody je možné urychlit hojení i u těžkých zranění. „Místo toho, abychom čekali, až si tělo vytvoří látky samo, tak je dodáme rovnou. Přirozenou cestou by proces trval asi dva týdny. Takhle jsme schopni hned ránu uzavřít a vytvořit jakési lůžko pro buňky, které se tak mohou rychle obnovovat a růst,“ říká Mohammad Albanna z univerzity Wake Forest.

Výzkumníci teď pracují na kapesní verzi biotiskárny. Dá se totiž předpokládat, že by po takovém vynálezu sáhla armáda a nakoupila jej pro polní nemocnice.

Vypěstovaná ledvina
Zdroj: ČT24

Podobných cest, jak nahrazovat orgány v těle, zkoumají v místních laboratořích hned třicet. Další projekt, který má zelenou, využívá bioreaktor. Játra fretky nejdříve musejí projít takzvanou decelularizací, tedy procesem, kdy se z orgánu odstraní buňky. Pak jej vědci pokryjí buňkami z lidských jater a umístí do bioreaktoru. „Připadá mi, jako by buňky měly oči nebo jiné receptory. Samy si najdou místo, kam patří. Zkoušeli jsme je pomíchat, ale znovu se oddělily,“ popisuje Pedro Baptista.

Bioreaktor buňkám simuluje prostředí v těle člověka a dodává kyslík a živiny. Právě tady se postupem času játra fretky přemění v lidská – tedy zatím v jejich přibližnou kopii. „Pořád nemáme technologii, která by nám umožnila z milionů kusů buněk, které získáme při biopsii, udělat miliardy. Řádově tolik bychom totiž potřebovali. Tohle je teď pro nás největší výzva - poznat biologické procesy v buňkách a pak zařídit, aby se množily,“ dodává Baptista.

Vypěstovaná průdušnice
Zdroj: ČT24

Metoda ale slaví úspěchy – v červenci vyrobil mezinárodní tým lékařů jednomu muži umělý orgán na míru. Podle jeho 3D scanu vyrobili průdušnici a obě průdušky ze speciálního polymeru. V bioreaktoru je pak koupali v kmenových buňkách odebraných z pacientovy kostní dřeně. Díky tomu nemusí po transplantaci brát imunosupresiva – léky, které omezují činnost imunitního systému.

I když je tento výzkum teprve na začátku, autoři věří, že bude mít dobrý konec - a nakonec se listiny čekatelů na transplantace stanou minulostí. I proto do podobných projektů putují ve Spojených státech ročně miliardy dolarů. Podle vědců samotných nejsou vyhozené do vzduchu.

5 minut
Výroba umělých orgánů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 7 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 8 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pekarová Adamová a Raši chtějí vytvořit fond zaměřený na mládež a sdílení kultury

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda slovenské Národní rady Richard Raši (Hlas) po středečním jednání uvedli, že chtějí vytvořit nadační fond pro česko-slovenskou přítomnost a budoucnost, který by byl mimo jiné zaměřený na sdílení kulturních hodnot mezi mládeží obou zemí. O posilování vzájemných vztahů šéf slovenského parlamentu mluvil i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zástupce Senátu Raši ujistil, že Slovensko nadále zůstává pevnou součástí Evropské unie i NATO.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...