Německo čeká nedělní volební souboj, semafor ani Jamajka ale nebudou

Berlín – Během pouhých deseti hodin rozhodnou v neděli Němci o tom, kdo jim bude další čtyři roky vládnout. Velká překvapení se při volbách do dolní komory parlamentu – Spolkového sněmu – nečekají. V podstatě jsou jen dvě možnosti: buď bude pokračovat současná červeno-černá pravolevá velká koalice křesťanských a sociálních demokratů, nebo se podaří vytvořit žluto-černou koalici křesťanských demokratů a liberálů, která vládla i za bývalého spolkového kancléře Helmuta Kohla. Volební místnosti budou otevřeny od osmi od rána do šesti do večera a hlasovat může přes 62 milionů lidí.

Podle průzkumů favorizují Němci „černé“ křesťanské demokraty (CDU/CSU) současné kancléřky Angely Merkelové. Ti se těší podpoře přibližně třetiny voličů. Jejich současný koaliční partner a hlavní volební rival – „červení“ sociální demokraté SPD, které do voleb vede ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier – za nimi zaostává o deset procent. Kolem deseti procent se pak pohybují preference „žlutých“ liberálů (FDP), zelených (Spojenectví 90/Zelení) a postkomunistů (Levice). Ta sice v poslední době posiluje, její koaliční potenciál je ale prakticky nulový, protože spolupráci s ní odmítají obě největší strany. FDP už před volbami vyloučila svou případnou účast v „semaforové“ (červeno-žluto-zelené) koalici, stejně jako Zelení předem odmítli případné zapojení do koalice „jamajské“ (černo-žluto-zelené, což jsou barvy jamajské vlajky).

Pravděpodobnost, že by se kromě uvedených pěti stran dostala do parlamentu ještě některá další z celkově 28 kandidujících, je podle předvolebních průzkumů velmi malá. Síly obou hlavních konkurentů jsou víceméně vyrovnané, i po nynějších volbách tak hrozí obnovení patu z roku 2005. Němci si přitom pokračování velké koalice nepřejí, stejně jako si ji nepřeje Merkelová. Ta by dala přednost žluto-černé koalici, zatímco SPD tiše doufá v pokračování té současné červeno-černé.

Předvolební kampaň: Nuda nuda, šeď šeď

Historicky první žena v čele Německa Merkelová patří v zemi k nejoblíbenějším politikům. Americký časopis Forbes ji čtyřikrát za sebou označil za nejmocnější ženu světa, doma jí ale zase říkají „teflonová kancléřka“, po níž veškerá kritika a útoky bez většího účinku stékají jako po teflonové pánvi. Vyčítají jí také neustálé hledání kompromisů: často přes ni projdou návrhy, s nimiž se neztotožňuje, jako bylo například zavedení šrotovného. Steinmeierova kandidatura je spíše výsledkem nedostatku výrazných osobností, které by se mohly úspěšné kancléřce postavit. Šéf německé diplomacie se voliče snaží přilákat velkorysým desetiletým plánem proti nezaměstnanosti, není ale příliš zdatným řečníkem, který by dokázal strhnout davy. 

Vzhledem k vládní spoluodpovědnosti obou hlavních rivalů v posledních čtyřech letech nebyla předvolební kampaň příliš vyhrocená a korunovala jí stejně nevýrazná až nudná televizní debata obou volebních lídrů. Předvolebním tématům dominovaly sociální otázky, ekonomická krize a ekologie. SPD a Zelení například chtějí zavést minimální mzdu a zvýšit horní sazbu daně z příjmu, CDU/CSU a FDP slibují naopak snižování daní. Zelení a Levice například prosazují omezení rychlosti na německých dálnicích. Ani jedna z parlamentních stran s výjimkou Levice není pro stažení německýchvojáků z Afghánistánu, k čemuž v pátek v nové nahrávce vyzýval šéf teroristické organizace al-Káida Usáma bin Ládin. Na stránkách wahl-o-mat.de si může (v němčině a v angličtině) každý vyzkoušet, která z partají je jeho pohledu na svět nejbližší.

Do Spolkového sněmu se volí poměrným i většinovým systémem

Systém voleb do Bundestagu je kombinací většinové a proporční volby. Každý volič má dva hlasy: první dává konkrétnímu kandidátovi, druhý straně. Kdo v 299 volebních okrscích obdrží nejvíce prvních hlasů, získá tzv. přímý mandát. Dalších 299 mandátů se rozdělí na základě stranických kandidátek podle poměrných zisků politických stran. Voliči nezřídka dávají po jednom hlasu některé z hlavních a některé z menších stran.

Pro vstup do parlamentu musí strana získat alespoň tři přímé mandáty nebo pět procent druhých hlasů. Pokud získá více přímých mandátů, než kolik jí podle poměrného zisku druhých hlasů přísluší, je o tyto tzv. převislé mandáty navýšen počet členů Spolkového sněmu, kterých je za normálních okolností 598. Touto volební zvláštností se už zabýval i ústavní soud, podle něhož se do 30. června 2011 musí systém přepočítávání na převislé mandáty upravit. V současném Bundestagu je 614 poslanců.

Vedle voleb do Bundestagu se v Braniborsku a Šlesvicku-Holštýnsku o víkendu konají současně ještě volby regionální.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zrušil desítky Bidenových výnosů a vyvázal USA z Pařížské dohody o klimatu

Nový americký prezident Donald Trump podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Mezi dalšími příkazy, které po inauguračním ceremoniálu podepsal před zhruba 20 tisíci svých stoupenců v zastřešené washingtonské aréně Capital One, byla i nařízení, která podle Trumpa zabrání cenzuře či nařídí vládě bojovat proti růstu životních nákladů.
před 10 mminutami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump již v aréně Capital One podepsal své první exekutivní příkazy, poté zamíří do Bílého domu a chopí se svých pravomocí. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 31 mminutami

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...