Největší a nejtěžší vyráběný vrtulník. Ruský Mi-26 létá už 40 let

Před čtyřiceti lety se poprvé vznesl do vzduchu nejsilnější létající stroj svého druhu – ruský vrtulník s označením Mi-26. Sovětská armáda helikoptéru, které se ty západní dokázaly svými výkony jen přiblížit, do běžné služby zařadila až v polovině 80. let.

Největším a nejtěžším vrtulníkem světa se mohl Sovětský svaz chlubit už od konce 50. let minulého století. Starší typ Mil Mi-6 ale překonal v roce 1977 jeho nástupce s označením Mi-26. Jeho velikost vynikne zejména v porovnání s jinými stroji s rotujícím křídlem. Na délku – včetně ocasu – měří dodnes vyráběný ruský vrtulník více než 40 metrů. Je tak téměř stejně dlouhý jako nejdelší verze dopravního Boeingu 737. Průměr osmilistého hlavního rotoru pak činí 32 metrů (tedy více, než je šířka hokejového kluziště). Obřím vnějším rozměrům odpovídá i nezvykle velký prostor pro náklad.

Útroby vrtulníku pojmou vše od běžných vojenských terénních automobilů až po obrněný transportér. Podobně jako jiné vrtulníky může i Mi-26 přepravovat také pasažéry a i v tomhle parametru se vyrovná menším dopravním letadlům. Podle předpisů se do něj vejde 90 vyzbrojených vojáků (nebo až 60 nosítek se zraněnými), ve skutečnosti ale Mi-26 uveze lidí mnohem více – jeho náklad totiž může vážit až 20 tun.

Velká kapacita vrtulíku stojí za jednou z nejhorších leteckých katastrof v dějinách Ruska

Velký vnitřní prostor a rekordní nosnost lákaly například během války v Čečensku ruskou armádu k využívání jeho kapacity až na hranice možností. Nebylo výjimkou, že se do Mi-26 vešlo i více než 100 výsadkářů. Velký vrtulník ale také představoval snadný cíl. V srpnu 2002 sestřelili u ruské základny nedaleko Grozného stroj s více než 150 lidmi na palubě, pád do minového pole nepřežilo 127 mužů.

Technické parametry vrtulníku Mil MI–26
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org

Kvůli vysokému počtu obětí je tato událost jednou z nejhorších leteckých katastrof v dějinách Ruska a zároveň také jedním z nejtragičtějších pádů helikoptér – zřejmě i proto, že žádný ze západních strojů nepojme tolik pasažérů. Nejtěžší a nejsilnější vrtulníky amerického původu, CH-47 Chinook a CH-53 Sea Stallion, mohou převážet nejvýše 55 lidí a jejich nosnost dosahuje poloviny (Chinook), respektive tří čtvrtin (Sea Stallion) Mi-26.

Vrtulník koupilo i Mexiko nebo Indie

Sovětští konstruktéři postavili koncem 60. let dokonce ještě větší vrtulník, Mil V-12 připomínající dopravní letadlo s krátkými křídly s rotory na koncích. Do výroby se ale stroj pro skoro 200 pasažérů nebo 40 tun nákladu nedostal. Největším a nejtěžším vyráběným vrtulníkem všech dob je tak právě Mil Mi-26. Kromě Ruska a postsovětských zemí jej koupily Mexiko, Venezuela nebo Indie a létá i u několika civilních provozovatelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Kremlem provází nejasnosti. Putin nejspíš nedorazí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Není ale jasné, zda se sám rozhovorů zúčastní. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat.
20:38Aktualizovánopřed 36 mminutami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
10:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
12:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 3 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 8 hhodinami
Načítání...