Na novozélandském ostrůvku vybuchla sopka. Pět lidí zemřelo, další jsou zranění

Události: Na Novém Zélandu vybuchla sopka (zdroj: ČT24)

Na malém novozélandském ostrově White Island vybuchla sopka. Policie potvrdila úmrtí pěti lidí. Celkem jich bylo v oblasti vyhledávané turisty až padesát, část se podařilo zachránit, další oběti mohou být ještě na místě, kam se teď záchranáři nedostanou. Po sedmé hodině večer se pohřešovalo osm lidí. České ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by mezi postiženými byli Češi.

Sopečný ostrov je neobydlený, ale podle AP ho pravidelně navštěvují skupiny turistů. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová událost označila za mimořádnou. Původně sice hovořila o tom, že na místě mohlo být až sto lidí, nakonec ale policie počet těch, které mohl výbuch postihnout, snížila. Erupce začala kolem 14:11 místního času, tedy ve 2:11 našeho času.

Brzy poté zamířilo k místu několik záchranářských vrtulníků, informovala agentura DPA. Zpravodajský server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Aktuální počet obětí je pět. Mezi nimi jsou jak Novozélanďané, tak turisté. Policie se snaží určit, kolik lidí zůstalo na ostrově.

„Bohužel se teď nemůžeme na ostrov fyzicky dostat, konzultovali jsme situaci s experty a bylo stanoveno, že ostrov není stabilní a že existuje riziko dalších erupcí,“ uvedl Tims. Policie později uvedla na základě vzdušných záběrů, že na ostrově nejsou patrné žádné známky toho, že by tam ještě byli nějací přeživší.

Téměř všichni lidé, které se po erupci podařilo zachránit, utrpěli zranění, přičemž někteří mají těžké popáleniny. Mezi zachráněnými jsou podle policie mimo jiné turisté z obří luxusní výletní lodi Ovation of the Seas.

Česká diplomacie nemá zprávy o tom, že by se erupce nějak dotkla českých turistů pobývajících v oblasti. „Ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané,“ řekla mluvčí úřadu Zuzana Štíchová.

Generální konzulát v Sydney je podle Štíchové v kontaktu s místními úřady a situaci sleduje. Česká diplomacie také prostřednictvím aplikace Drozd rozeslala upozornění všem 230 Čechům, kteří se zaregistrovali, že nyní na Novém Zélandu pobývají, doplnila Štíchová.

Síla výbuchu nebyla podle odborníků nijak zvláštní

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň bdělosti na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci. 

Televize přinesly záběry obrovského mraku, který podle vulkanologů vystoupal do výšky více než 3600 metrů nad sopku. I proto úřady nad ostrovem vyhlásily bezletovou zónu.

„Instituce, která se zabývá geologickými riziky na Novém Zélandu, dávala zprávy o zvýšené aktivitě pod vulkánem už od září,“ přiblížil ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Aleš Špičák. Naměřené údaje ale podle něj nebyly nijak neobvyklé.

Nynější výbuch tak byl nečekaný, jeho síla ale podle odborníků nebyla ničím mimořádná. „Bylo to skoro, jako kdyby si vulkán odkašlal, proto se sopečný materiál pravděpodobně nedostane až na pevninu,“ uvedl ředitel tamního geologického institutu Ken Gledhill. 

Výbuch sopky na ostrově White Island
Zdroj: ČTK/AP

Mezi turisty, kteří ostrov navštívili a včas ho opustili, byl i Michael Schade ze San Franciska, jenž na Twitteru publikoval videonahrávku pořízenou z člunu při odjezdu. Na videu je vidět obrovský oblak bílého kouře a skupinka turistů na břehu.

„Dá se tomu jen těžko uvěřit. Celá naše skupina stála před pouhými třiceti minutami na okraji kráteru. Když jsme pak v člunu odplouvali, někdo z cestujících na palubě mě na katastrofu upozornil,“ napsal Schade s tím, že se jeho loď vrátila a několik lidí čekajících na molu ještě nabrala.

Také brazilský turista Alessandro Kauffmann katastrofě těsně unikl. „K vulkánu se dnes vydaly dvě skupiny, já jsem byl v té první. Sopku jsme opustili pět minut před výbuchem,“ napsal Kauffmann portugalsky na Instagramu. „Skupině, která dorazila krátce poté, se bohužel nepovedlo uniknout včas a někteří lidé utrpěli vážné popáleniny,“ dodal.

Nejaktivnější sopka země

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží Severního ostrova. V blízkosti sopky je v současnosti nebezpečno, varovaly místní úřady a vyzvaly lidi, aby se těmto oblastem vyhnuli.

Sopku na ostrově nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, který mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje přibližně 10 tisíc turistů ročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V ukrajinském Torecku se bojuje i v rámci jednoho domu

Fronta nyní dělí východoukrajinské město Toreck na polovinu, ruská a ukrajinská armáda tam spolu tvrdě bojují o každý dům. Rusko ve městě používá taktiku spálené země ve snaze zničit tamní infrastrukturu a zničit pozice ukrajinské armády, napsal v neděli zpravodajský web Ukrajinska pravda s odvoláním na jednoho z ukrajinských velitelů.
před 27 mminutami

Soud zamítl námitku jihokorejského prezidenta proti zatykači

Jihokorejský soud zamítl námitku prezidenta Jun Sok-jola proti zatykači, který na něj byl vydán a jehož platnost vyprší v pondělí 6. ledna, píše agentura Jonhap. Policie se pokusila Juna zadržet v jeho rezidenci v pátek, ale po šestihodinovém napjatém střetu s prezidentskou ochrankou se stáhla. Junovi byly pozastaveny jeho prezidentské pravomoci po neúspěšném pokusu zavést v zemi stanné právo.
před 2 hhodinami

Desetitisíce Libanonců se navzdory příměří ještě nevrátily do svých domovů

Izrael uzavřel s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh na konci listopadu příměří, mnoho lidí však přišlo kvůli intenzivním bojům o své domovy nebo nemají peníze. Desetitisíce Libanonců se tak ještě nestihly nebo nemohou vrátit domů a bydlí v uprchlických táborech. V Libanonu natáčel štáb ČT se zpravodajem Václavem Černohorským.
před 3 hhodinami

USA se loučí s Jimmym Carterem

Započaly pohřební obřady na počest exprezidenta USA Jimmyho Cartera, který zemřel minulou neděli. Rakev dopravila speciální kolona nejprve do jeho rodného města Plains v Georgii, následně do Atlanty. Tam v budově jeho prezidentské knihovny bude moct široká veřejnost uctít jeho památku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Alkohol v USA by mohl nést varování podobně jako tabák

Etikety na lahvích s alkoholem ve Spojených státech by měly nést varování před rizikem rakoviny podobně jako u tabákových výrobků. Návrh přišel od šéfa amerického úřadu pro veřejné zdraví Viveka Murthyho. Změnit by se mohla také zdravotnická doporučení ohledně konzumace alkoholických nápojů. V reakci na zprávu koncem týdne poklesly akcie amerických i evropských výrobců alkoholu.
před 13 hhodinami

Po krachu jednání o vládě v Rakousku Nehammer rezignuje

Rakouští lidovci (ÖVP) v sobotu ukončili vyjednávání o vládní koalici se sociální demokracií (SPÖ). Ta uvedla, že dohoda s lidovci nebyla možná. Z jednání odešlo už v pátek liberální hnutí NEOS. Rakouský kancléř a šéf lidovců Karl Nehammer po krachu jednání oznámil, že odstoupí z obou svých funkcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Rusové podle DPA dobyli u Pokrovsku další tři obce

Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny zřejmě pokračuje v dobývání dalších území ve válce, kterou začala plnohodnotnou invazí v únoru 2022. Podle agentury DPA se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Šéfové jihokorejské prezidentské ochranky odmítli přijít k výslechu

Dva nejvyšší představitelé jihokorejské prezidentské ochranky odmítli žádost policie, aby se v sobotu dostavili k výslechu. Protikorupční úřad nyní naléhá na úřadujícího prezidenta Čche Sang-moka, aby Prezidentskou bezpečnostní službu (PSS) přiměl ke spolupráci. Vyšetřovatelé chtěli v pátek zatknout prezidenta Jun Sok-jola a prezidentská služba jim v tom zabránila. V zemi mezitím pokračují masivní protesty. Do ulic znovu vyšli Junovi příznivci i odpůrci.
před 19 hhodinami
Načítání...