Maria už za sebou nechala 17 obětí, v Dominikánské republice je zatím mírnější

Hurikán Maria po zpustošení ostrova Portoriko postupuje dál Karibikem. Bouře podle očekávání zesílila z druhého stupně hurikánové škály na kategorii tři a zasáhla severovýchodní pobřeží Dominikánské republiky. Žádné škody ani oběti odtud nejsou hlášeny. Počet obětí hurikánu ale stoupl na sedmnáct poté, co jednoho mrtvého oznámilo Portoriko, které Maria zcela zpustošila. Hurikán nyní provází vítr o rychlosti až 185 kilometrů v hodině a míří k britskému zámořskému území Turks a Caicos.

Hurikán zeslábl, když procházel přes pevninu Portorika, ale pak opět nabral na síle, když se ocitl nad teplými vodami Karibiku.

Maria je nejsilnější tropickou bouří, která za více než 80 let zasáhla Portoriko. Toto území v karibské oblasti pod správou USA, na němž žije asi 3,3 milionu obyvatel, zasáhl hurikán s intenzitou čtyři. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech až 250 kilometrů v hodině.

Větrná smršť smíšená s deštěm způsobila na Portoriku lokální záplavy a zcela vyřadila z provozu na celém ostrově elektrickou síť, která byla poničena už hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektřiny bude podle starostky metropole Carmen Yulinové trvat několik měsíců. Prezident Donald Trump vyhlásil na Portoriku stav přírodní katastrofy. To umožní rychlejší uvolnění peněz z federálních fondů.

Guvernér Portorika Ricardo Rosselló informoval, že hurikán Maria způsobil na Portoriku smrt jednoho muže, kterého zasáhly letící trosky. Počet obětí tohoto hurikánu v karibské oblasti tak stoupl na sedmnáct. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a sedm mrtvých potvrdily úřady Dominiky, kde bude ale počet obětí kvůli „naprostému zpustošení“ ostrova patrně vyšší.

Dominikánská republika se připravuje na nejhorší

Dominikánská republika vyhlásila před příchodem hurikánu maximální pohotovost. Lidé nešli do práce a děti do školy. Asi 4000 turistů z letovisek Bávaro a Punta Cana bylo preventivně evakuováno do hotelů v metropoli Santo Domingo.

Ve městě Punta Cana byl naměřen vítr o rychlosti 93 kilometrů v hodině. Poryvy větru navíc nebezpečně zvedaly hladinu, v Dominikánské republice to bylo až 1,80 metru nad normální úroveň.

Hurikán Maria se blíží k Dominikánské republice
Zdroj: Ricardo Rojas/Reuters

Maria by se přes víkend měla posouvat dále na sever a podle meteorologů se nyní vůbec nedá odhadnout, jestli zasáhne i kontinentální Spojené státy. Když Maria v pondělí vtrhla na ostrovní státeček Dominika ve východní části karibské oblasti, byla hurikánem nejvyšší kategorie pět.