Lídr jihokorejské opozice I Če-mjong byl napaden, útočník ho bodl do krku

Lídra jihokorejské opozice I Če-mjonga bodl útočník do krku, když byl na návštěvě ve městě Pusan na jihovýchodě země. Politik byl s krvácivým zraněním letecky přepraven do nemocnice v Soulu, kde podstoupil operaci. V současné době je při vědomí na jednotce intenzivní péče, informoval podle agentury Reuters mluvčí I Če-mjongovy strany. Útočníka na místě zadržela policie. I Če-mjong je předsedou Korejské demokratické strany, kterou připravuje na dubnové parlamentní volby, připomněla stanice CNN.

Muž devětapadesátiletého politika demokratické strany bodl do levé části krku krátce před 10:30 místního času (2:30 SEČ), když po prohlídce místa, kde vzniká nové pusanské letiště, odpovídal na otázky novinářů. Na fotografiích bylo vidět, jak I leží se zavřenýma očima na zemi a někdo mu na krk tlačí papírový kapesník.

Podle dřívějších informací stranického mluvčího má politik zřejmě poškozenou krční žílu, první pomoc mu poskytli lékaři v Pusanu.

Místní policie uvedla, že útočníka identifikovala jako muže narozeného v roce 1957. K I Če-mjongovi podle svědků přistoupil se žádostí o autogram a poté na něj zaútočil. Podle agentury Reuters útočník vyšetřovatelům řekl, že si svou zbraň, osmnáct centimetrů dlouhý nůž, koupil na internetu a že měl v úmyslu politika zabít. Motiv útoku zatím není známý.

Útok rychle odsoudil jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který právě I Če-mjonga v roce 2022 těsně porazil ve volbách hlavy státu. Jun nařídil rychlé vyšetření případu.

Jeden z favoritů na prezidenta čelí obvinění z korupce

Podle průzkumů veřejného mínění z poslední doby patří I Če-mjong a jeho soupeř z řad konzervativců Han Tong-hun, který dříve působil jako ministr spravedlnosti, k favoritům prezidentských voleb plánovaných na rok 2027. V čele Korejské demokratické strany stojí I od srpna 2022, parlamentní volby by se měly konat v dubnu letošního roku.

Od porážky v minulých prezidentských volbách je I Če-mjong ostrým kritikem politiky současné hlavy státu Jun Sok-jola. Loni držel I Če-mjong 24 dnů hladovku na protest proti postupu vlády, která se podle něj nedokázala postavit rozhodnutí Japonska vypouštět rozředěnou radioaktivní vodu z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Opoziční politik zároveň protestoval i proti řízení jihokorejské ekonomiky po pandemii covidu-19 a proti nesmlouvavému postoji jihokorejské vlády vůči KLDR.

Tiskové agentury připomínají, že I Če-mjong čelí řadě obvinění z korupce. V jednom z případů je obviňován z přijetí úplatků od soukromého investora, který vytěžil značné zisky z bytové výstavby ve městě Songnam, kde byl I Če-mjong do roku 2018 starostou. I veškerá obvinění popírá.

Stoupenci I Če-mjonga, který v minulosti rovněž působil jako guvernér provincie Kjonggi obklopující Soul, označují za odvážného bojovníka proti elitám, který by mohl reformovat politiku establishmentu, vymýtit korupci a řešit rostoucí nerovnost mezi občany. Kritici I Če-mjonga považují za nebezpečného populistu, který vyvolává spory a démonizuje své konzervativní soupeře.

Několik útoků v posledních letech

Politikou Jižní Koreje zmítá výrazná polarizace mezi konzervativními a liberálními stranami, a to zejména v posledních letech, během nichž byla bývalá prezidentka Pak Kun-hje napřed uvězněna za zneužití pravomoci a obvinění z úplatkářství, než byla v roce 2021 omilostněna a propuštěna. V zemi došlo v minulosti k několika útokům na vysoce postavené politiky či diplomaty, napsala na svém webu stanice CNN.

Na předchůdce I Če-mjonga v Demokratické straně, Song Jong-kila, zaútočil muž kladivem do hlavy během prezidentské kampaně I Če-mjonga v březnu 2022. Politik vyvázl s lehkým zraněním.

Exprezidentka Pak Kun-hje byla v roce 2006 napadena v Soulu nožem na shromáždění Velké národní strany, tehdejší hlavní opoziční strany v zemi, jíž byla předsedkyní. Utrpěla deseticentimetrovou řeznou ránu na obličeji, jež jí několik týdnů bránila normálně mluvit.

V roce 2015 byl tehdejší americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert bodnut do obličeje na politické akci, na které měl vystoupit. Velvyslanec utrpěl ránu od pravé lícní kosti až po spodní čelist. Útočník byl později odsouzen k dvanácti letům vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 11 mminutami

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra´el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
před 46 mminutami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 51 mminutami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 52 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 10 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 11 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...