Lídr jihokorejské opozice I Če-mjong byl napaden, útočník ho bodl do krku

Lídra jihokorejské opozice I Če-mjonga bodl útočník do krku, když byl na návštěvě ve městě Pusan na jihovýchodě země. Politik byl s krvácivým zraněním letecky přepraven do nemocnice v Soulu, kde podstoupil operaci. V současné době je při vědomí na jednotce intenzivní péče, informoval podle agentury Reuters mluvčí I Če-mjongovy strany. Útočníka na místě zadržela policie. I Če-mjong je předsedou Korejské demokratické strany, kterou připravuje na dubnové parlamentní volby, připomněla stanice CNN.

Muž devětapadesátiletého politika demokratické strany bodl do levé části krku krátce před 10:30 místního času (2:30 SEČ), když po prohlídce místa, kde vzniká nové pusanské letiště, odpovídal na otázky novinářů. Na fotografiích bylo vidět, jak I leží se zavřenýma očima na zemi a někdo mu na krk tlačí papírový kapesník.

Podle dřívějších informací stranického mluvčího má politik zřejmě poškozenou krční žílu, první pomoc mu poskytli lékaři v Pusanu.

Místní policie uvedla, že útočníka identifikovala jako muže narozeného v roce 1957. K I Če-mjongovi podle svědků přistoupil se žádostí o autogram a poté na něj zaútočil. Podle agentury Reuters útočník vyšetřovatelům řekl, že si svou zbraň, osmnáct centimetrů dlouhý nůž, koupil na internetu a že měl v úmyslu politika zabít. Motiv útoku zatím není známý.

Útok rychle odsoudil jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který právě I Če-mjonga v roce 2022 těsně porazil ve volbách hlavy státu. Jun nařídil rychlé vyšetření případu.

Jeden z favoritů na prezidenta čelí obvinění z korupce

Podle průzkumů veřejného mínění z poslední doby patří I Če-mjong a jeho soupeř z řad konzervativců Han Tong-hun, který dříve působil jako ministr spravedlnosti, k favoritům prezidentských voleb plánovaných na rok 2027. V čele Korejské demokratické strany stojí I od srpna 2022, parlamentní volby by se měly konat v dubnu letošního roku.

Od porážky v minulých prezidentských volbách je I Če-mjong ostrým kritikem politiky současné hlavy státu Jun Sok-jola. Loni držel I Če-mjong 24 dnů hladovku na protest proti postupu vlády, která se podle něj nedokázala postavit rozhodnutí Japonska vypouštět rozředěnou radioaktivní vodu z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Opoziční politik zároveň protestoval i proti řízení jihokorejské ekonomiky po pandemii covidu-19 a proti nesmlouvavému postoji jihokorejské vlády vůči KLDR.

Tiskové agentury připomínají, že I Če-mjong čelí řadě obvinění z korupce. V jednom z případů je obviňován z přijetí úplatků od soukromého investora, který vytěžil značné zisky z bytové výstavby ve městě Songnam, kde byl I Če-mjong do roku 2018 starostou. I veškerá obvinění popírá.

Stoupenci I Če-mjonga, který v minulosti rovněž působil jako guvernér provincie Kjonggi obklopující Soul, označují za odvážného bojovníka proti elitám, který by mohl reformovat politiku establishmentu, vymýtit korupci a řešit rostoucí nerovnost mezi občany. Kritici I Če-mjonga považují za nebezpečného populistu, který vyvolává spory a démonizuje své konzervativní soupeře.

Několik útoků v posledních letech

Politikou Jižní Koreje zmítá výrazná polarizace mezi konzervativními a liberálními stranami, a to zejména v posledních letech, během nichž byla bývalá prezidentka Pak Kun-hje napřed uvězněna za zneužití pravomoci a obvinění z úplatkářství, než byla v roce 2021 omilostněna a propuštěna. V zemi došlo v minulosti k několika útokům na vysoce postavené politiky či diplomaty, napsala na svém webu stanice CNN.

Na předchůdce I Če-mjonga v Demokratické straně, Song Jong-kila, zaútočil muž kladivem do hlavy během prezidentské kampaně I Če-mjonga v březnu 2022. Politik vyvázl s lehkým zraněním.

Exprezidentka Pak Kun-hje byla v roce 2006 napadena v Soulu nožem na shromáždění Velké národní strany, tehdejší hlavní opoziční strany v zemi, jíž byla předsedkyní. Utrpěla deseticentimetrovou řeznou ránu na obličeji, jež jí několik týdnů bránila normálně mluvit.

V roce 2015 byl tehdejší americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert bodnut do obličeje na politické akci, na které měl vystoupit. Velvyslanec utrpěl ránu od pravé lícní kosti až po spodní čelist. Útočník byl později odsouzen k dvanácti letům vězení.